Co z El Nino? Sytuacja jest dynamiczna, oczy meteorologów zwrócone w stronę Pacyfiku

Autor:
anw
Źródło:
Reuters
Pierwsze oznaki El Nino uchwycone przez satelitę
Pierwsze oznaki El Nino uchwycone przez satelitęNASA/JPL-Caltech
wideo 2/5
NASA/JPL-CaltechPierwsze oznaki El Nino uchwycone przez satelitę

Australijscy meteorolodzy z rządowego Bureau of Meteorology (BOM) poinformowali we wtorek, że istnieje 70-procentowe ryzyko na rozwój El Nino do końca tego roku. Ta anomalia pogodowa występująca na Pacyfiku może przynieść części świata powodzie, a innej - susze.

Z modeli klimatycznych opracowywanych na bieżąco przez ekspertów z rządowego biura prognoz Bureau of Meteorology (BOM) wynika, że ryzyko rozwoju El Nino do końca tego roku. wynosi 70 procent. Jest to dla australijskich meteorologów alarmujące prawdopodobieństwo.

Podczas gdy modele pokazują, że jest bardzo prawdopodobne, że temperatura wody w Oceanie Spokojnym osiągnie poziom pozwalający na rozwój El Nino zimą, zaobserwowaliśmy też pewien ruch w atmosferze sprzyjający wystąpieniu El Nino - podała klimatolożka Catherine Ganter. - Zmiany te będą musiały się umocnić i utrzymać przez dłuższy czas, abyśmy mogli uznać za pewne pojawienie się El Nino - dodała.

Wczesne symptomy tworzącego się zjawiska zarejestrował satelita Sentinel-6 Michael Freilich (S6MF).

Pierwsze oznaki El Nino uchwycone przez satelitę
Pierwsze oznaki El Nino uchwycone przez satelitęNASA/JPL-Caltech

Czym jest El Nino?

El Nino to anomalia pogodowa występująca na Pacyfiku. Pojawia się wtedy, kiedy temperatura na powierzchni wody w strefie równikowej Oceanu Spokojnego jest ponadprzeciętnie wysoka. Zjawisko to wiąże się również z osłabieniem pasatów (stałego wiatru wiejącego w strefie międzyzwrotnikowej).

Kiedy na Pacyfiku panuje wyższa temperatura, w Ameryce Północnej i Południowej istnieje większe ryzyko pojawienia się między innymi intensywnych opadów deszczu, a w rejonach Azji Południowo-Wschodniej i Australii Północnej - dotkliwej suszy.

Przeciwieństwem tego trendu jest La Nina. Z tym zjawiskiem mieliśmy do czynienia przez ostatnie trzy lata. Według najnowszych badań, za jego przedłużanie się mogły odpowiadać gigantyczne pożary buszu, do których doszło w Australii na przełomie lat 2019 i 2020.

>>> CZYTAJ: Oto sześć zagrożeń, jakie ze sobą niesie El Nino

El Nino na zdjęciu satelitarnym z 2019 roku
El Nino na zdjęciu satelitarnym z 2019 rokuEl Nino na zdjęciu satelitarnym z 2019 rokumeteo
Zjawisko El Nino z lat 2015-2016

Susza w Australii

Zjawisko El Nino może zwiększyć ryzyko wystąpienia ostrej suszy na wschodzie Australii. To w konsekwencji negatywnie wpłynie na produkcję pszenicy w Australii, drugiego co do wielkości eksportera tego zboża na świecie.

W ciągu ostatnich trzech lat w kraju odnotowano rekordową lub prawie rekordową produkcję pszenicy ze względu na rzadki, wydłużony wzorzec pogodowy La Nina, który zwykle przynosi więcej deszczu.

Anomalia pogodowa La NiñaAdam Ziemienowicz/PAP/REUTERS

Autor:anw

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: urosr/AdobeStock

Pozostałe wiadomości