Wierzy się, że jest jedyna na świecie. Całkowicie biała panda wielka uchwycona przez fotopułapkę

Autor:
anw
Źródło:
ENEX

Całkowicie biała panda wielka zamieszkuje Narodowy Rezerwat Przyrody Wolong położony w chińskiej prowincji Syczuan. Jest duża szansa na to, że to jedyna zaobserwowana jak dotąd panda albinos na świecie.

Pod koniec lutego bieżącego roku udało się uchwycić na zdjęciach białą pandę wielką. Sfotografowano ją za pomocą kamery na podczerwień na wysokości około 2600 metrów nad poziomem morza. Zwierzę przebywało w naturalnym środowisku wraz z matką i inną młodą pandą - podały władze Narodowego Rezerwatu Przyrody Wolong.

Biała panda osiągnęła dojrzałość płciową i wykazuje normalne zachowania rozrodcze - podali pracownicy rezerwatu przyrody. Teraz naukowcy chcą spróbować pobrać próbki jej DNA, aby dowiedzieć się więcej o tym rzadkim stworzeniu.

- Za pomocą badań, eksperymentów i testów staramy się dowiedzieć, czy na tym obszarze są inne białe pandy i jaki jest ich status quo - powiedział He Tingmei, zastępca dyrektora zarządzającego rezerwatem.

Panda albinos

Białą pandę wielką (Ailuropoda melanoleuca) - wierzy się, że tę samą - po raz pierwszy zaobserwowano w kwietniu 2019 roku. Przez brak plam na ciele i unikalny, czerwony kolor oczu została uznana za albinosa.

Albinizm (bielactwo) objawia się u zwierząt nietypowymi dla danego gatunku zmianami ubarwienia skóry, włosów, piór, które przybierają kolor biały.

Rezerwat przyrody

Narodowy Rezerwat Przyrody Wolong położony jest 130 kilometrów od Chengdu, stolicy prowincji Syczuan. Jest centrum Syczuańskiego Sanktuarium Pandy Olbrzymiej, jednego ze Światowych Dziedzictw Przyrodniczych Chin.

Założony w 1963 roku rezerwat jest najstarszym, największym i najbardziej znanym rezerwatem pandy wielkiej w Chinach.

Autor:anw

Źródło: ENEX

Pozostałe wiadomości