Prognoza

Prognoza

Pierwsza połowa dnia wszędzie będzie pogodna, co przełoży się na komfort jazdy. Po południu aura przestanie sprzyjać kierowcom m.in. z południowego zachodu.

Miniony weekend majowy nas nie rozpieścił, południowoeuropejskie ciepło poczuli tylko turyści na Podkarpaciu. Ale końcówka długiego weekendu zrobiła się słoneczna i bardzo ciepła. Nadmiar chmur był uciążliwy, dopiero niedziela zrekompensowała nam niedostatki słońca.

W najbliższych dniach utrzyma się podział Polski na chłodniejszą północ i cieplejsze południe, a termometry dobiją nawet do 28 st. C na Podkarpaciu. Jednak w weekend front przyniesie znacznie ochłodzenie i temperatura obniży się o kilka stopni.

Sobota i niedziela, choć niezbyt ciepłe, po kilku dniach burz zapewnią nam spokój w pogodzie. Jednak naprawdę przyjemna aura wróci do nas tuż po zakończeniu długiego weekendu. Pierwsze dni nowego tygodnia będą słoneczne i coraz cieplejsze.

Przewaga ośrodków niżowych odpowiada za nieprzyjemną, deszczową aurę nie tylko w Polsce, ale też w wielu innych krajach naszego kontynentu. Pogodnie, ale chłodno piątek zapowiada się nad Bałtykiem, słonecznie i ciepło będzie na Półwyspie Iberyjskim, a wakacyjną wręcz pogodę zapewnią Bałkany.

Piątek przywita nas deszczem w większości regionów. Najcięższe warunki czekają kierowców poruszających się po południowo-wschodniej Polsce, gdzie dodatkowo synoptycy prognozują burze. Pogodnie będzie tylko na północy i zachodzie.

W ciągu najbliższej doby południowo-wschodnia Polska znajdzie się pod wpływem niżu znad Karpat i frontu atmosferycznego. Pozostała część kraju będzie w zasięgu klina wyżowego.

Czwartek będzie w Europie deszczowy. W większości krajów można spodziewać się umiarkowanego ciepła, upały jedynie na południu kontynentu. Pogodę w Polsce kształtuje front atmosferyczny.

Czwartkowe podróże po polskich drogach będą utrudnione przez front atmosferyczny. Na południu przyniesie opady deszczu i burze, podczas których może silnie wiać - do 80 km/h. W centrum natężenie zjawisk będzie mniejsze, ale równie dokuczliwe. Najlepsze warunki drogowe wystąpią na północy kraju.