TVN Meteo | Polska

Łoś spacerował po dachu centrum handlowego

TVN Meteo | Polska

Autor:
anw,kw/dd
Źródło:
PAP, portel.pl
Łoś na dachu centrum handlowego
Łoś na dachu centrum handlowego Czytelnik portEl.pl/Damian
wideo 2/2
Czytelnik portEl.pl/DamianŁoś na dachu centrum handlowego

Elbląscy strażacy odebrali we wtorek nietypowe zgłoszenie. Na dachu, który jednocześnie służy za parking jednego z tamtejszych centrów handlowych pojawił się łoś. Zwierzę nie było agresywne, jedynie nieco zdezorientowane. Oszacowano, że mogło mieć około dwóch lat i ważyć nawet 400 kilogramów.

Dwuletni łoś spacerował we wtorek po dachu galerii handlowej w Elblągu. Ok. 400-kilogramowe zwierzę musiało przywędrować do śródmieścia w nocy, później zostało dostrzeżone przez mieszkańców miasta. Łoś został uśpiony przez weterynarza, po czym przewieziono go do ośrodka dla zwierząt.

Łoś na dachu centrum handlowego. Pierwsza taka akcja

Zastępca dowódcy jednostki ratowniczo-gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Elblągu Mateusz Norek poinformował, że we wtorek przed południem otrzymali wezwanie do nietypowego zdarzenia. Na parkingu, który jednocześnie jest dachem centrum handlowego, był łoś. Strażacy wraz z innymi funkcjonariuszami i osobami przenieśli uśpionego czasowo przez weterynarza łosia do samochodu dostawczego. Zwierzę zostało przetransportowane do ośrodka okresowej rehabilitacji dla zwierząt na terenie powiatu elbląskiego - wyjaśnił strażak.

- Jesteśmy wzywani do różnych zdarzeń także nietypowych. Ściągamy koty z drzew. Jeździmy do wypadków komunikacyjnych z udziałem dużych zwierząt. Jednak dzisiejsza sytuacja była pierwszą tego typu - powiedział Mateusz Norek.

Łoś był nieco zdezorientowany

Zdaniem świadków, około dwuletni łoś musiał przywędrować do centrum Elbląga w nocy. Najpierw zwierzę było widziane przy wjeździe na parking podziemny, potem przeniosło się na parking pod chmurką znajdujący się na drugim piętrze centrum handlowego Ogrody. Policja i ochrona centrum handlowego zablokowały wjazd na ten parking.

Na filmie zamieszczonym w internecie widać, jak nieco zdezorientowany łoś spaceruje po dachu galerii handlowej. Na szczęście parking był pusty, bez samochodów i ludzi. Zwierzę nie stwarzało zatem zagrożenia dla osób postronnych.

Wezwano na miejsce weterynarza, który podał łosiowi środek usypiający. Gdy zwierzę zasnęło, 10 osób - w tym strażacy, strażnicy miejscy, pracownicy ośrodka rehabilitacyjnego - przeniosło je na plandece do samochodu. Łoś trafił bezpiecznie do ośrodka, skąd - jak dojdzie do siebie - zostanie wypuszczony na wolność.

Łosia, który pojawił się na dachu CH Ogrody, uśpiono. Zostanie wypuszczony do lasuKM PSP Elbląg

Biologia gatunku

Łoś euroazjatycki (Alces alces) to największy współcześnie żyjący gatunek ssaka kopytnego z rodziny jeleniowatych (Cervidae), wyróżniający się charakterystycznym porożem i wyjątkowo długimi kończynami. Występuje w lasach, lasostepach, terenach bagnistych, zamieszkuje też tundrę wszystkich kontynentów poza Australią, gdzie niektóre gatunki zostały introdukowane.

Poroże u prawie wszystkich gatunków jeleniowatych, z wyjątkiem reniferów, występuje tylko u samców. Stanowi oręż niezbędny bykowi do obrony i w walce o samice podczas godów.

Łoś spacerował po dachu centrum handlowego
Łoś spacerował po dachu centrum handlowegoBeata

Autor:anw,kw/dd

Źródło: PAP, portel.pl

Źródło zdjęcia głównego: Czytelnik portEl.pl/Damian

Pozostałe wiadomości