Cyklon śródziemnomorski zrzuca wiadra wody na Grecję. "Czy tak wygląda początek końca raju?"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Wir niżowy Daniel wkroczył nad Morze Śródziemne i stał się medikanem, czyli groźnym cyklonem śródziemnomorskim. Przynosi on Grecji ulewne opady deszczu, a to dopiero początek. Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek prognozuje, że w kilka dni może spaść nawet 1000 litrów wody na metr kwadratowy.

W czasie powodzi tysiąclecia w 1997 roku na polsko-czeskie pogranicze spadło w kilka dni około 500 litrów wody na metr kwadratowy. Setki kilometrów kwadratowych południowo-zachodniej Polski zostało zalanych przez występujące z brzegów rzeki. Tymczasem w Grecji padający od kilku dni deszcz przyniósł miejscami w środkowo-wschodniej części kraju opady rzędu 700 litrów wody i wciąż tam pada - przekazała synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

To, co dzieje się teraz między innymi w mieście Zagora na półwyspie Pelion w Tesalii, przypomina znane nam sceny. I w roku 1997, i teraz, wiadra wody zostały zrzucone przez niże śródziemnomorskie. "Nasz" przywędrował z rejonu Genui i zatrzymał się nad Sudetami. Obecnie stacjonujący nad Grecją wir niżowy Daniel uformował się nad Turcją, po czym wkroczył nad wody wschodniej części Morza Śródziemnego. Zachował się niczym atlantycki cyklon tropikalny wkraczający nad wody Zatoki Meksykańskiej. Dzięki parze wodnej nabrał sił i stał się groźnym cyklonem śródziemnomorskim - tak zwanym medikanem.

Powodzie błotne w Grecji

Przez miasta takie jak Wolos w regionie Tesalia przewala się właśnie masa nie tyle wody, ile błota, czyli powódź błotna. Siła wody w tym regionie nie tylko burzy mosty, ale po drodze ku niżej położonym terenom zabiera wszystko, co spotka na drodze.

W przybrzeżnych wodach rudego koloru, gdzie jeszcze niedawno falowały lazurowe wody Morza Egejskiego, pływają samochody. Ilości deszczu, jakie spadły w ostatnich kilkudziesięciu godzinach nad Grecją, są rzadkością w Europie, a stacja meteorologiczna w mieście Zagora skończyła nadawanie i prawdopodobnie uległa awarii.

Radar opadowy z Grecji. Obraz 5 wrześniaemy.gr/emy/en

Czym są medikany?

Podobnie zresztą dzieje się, kiedy nad Karaibami czy południem Stanów Zjednoczonych przetacza się cyklon tropikalny. Stacje meteorologiczne osiągają moment krytyczny w czasie mierzenia wiatru czy sum opadów i milkną. Niż nad Grecją możemy zresztą porównać do cyklonu tropikalnego. Jest bowiem wirem powietrza, który rozwinął się nad wyjątkowo ciepłymi wodami powierzchniowymi - ich temperatura osiąga teraz około 30 stopni Celsjusza w okolicy Cypru, 28 st. C w rejonie Rodos, 26 st. C w rejonie Krety. Do uformowania się cyklonu tropikalnego, uruchomienia całej machiny w atmosferze, potrzebna jest temperatura wody rzędu 26,5 st. C. Warunki były więc idealne, choć oczywiście medikan nie osiąga rozmiarów tropikalnego wiru.

Temperatura wody powierzchniowej Morza Śródziemnego we wtorek 5.09wetteronline.de

Medikany to głębokie niże, które przeważnie tworzą się nad środkową częścią Morza Śródziemnego. Medikan, w odróżnieniu od cyklonu tropikalnego, może tworzyć się przy temperaturze wody poniżej 26 st. C, zwykle późnym latem i jesienią, gdy woda jest najcieplejsza. Powstają w wyniku napływu zimnego powietrza, na ogół arktycznego, nad nagrzane wody morskie. A właśnie w ostatnich dniach można było zaobserwować silne wtargnięcie chłodnego powietrza prosto znad rosyjskiej strefy subarktycznej nad wschodnią część Morza Śródziemnego. Kropla chłodu nad Grecją dolała oliwy do ognia i spowodowała silne wypiętrzenie się chmur nad greckimi górami i wzgórzami.

Zatoka chłodu sięgająca od Arktyki po Grecję widoczna na wysokości 5 kilometrów tropicaltidbits/gfs

Przy zderzeniu się zimnego powietrza z północy z ciepłym i wilgotnym, zalegającym nad wodami morskimi, uformowało się najpierw zgrupowanie chmur burzowych, które z czasem zaczęło wolno wirować. W procesie rodzenia się medikanu niekiedy daje się wyróżnić bezchmurne i bezwietrzne centrum wiru, oko cyklonu. Tego typu zjawisko w regionie Morza Śródziemnego zdarza się średnio raz, dwa razy do roku. Ale w związku z postępującym ocieplaniem się regionu, pożarami dostarczającymi dodatkowych jąder kondensacji do tworzenia się deszczonośnych chmur, wzrasta ryzyko pogodowe.

Cyklony śródziemnomorskie nie tylko mogą pojawiać się częściej, ale przybierać na sile i stać się równie groźne jak cyklony tropikalne. Zbadano, że dotychczas wiatr ciągły wokół centrum wiru może osiągnąć siłę równą huraganowi kategorii pierwszej w pięciostopniowej, rosnącej skali Saffira-Simpsona (czyli do około 150 kilometrów na godzinę). Ale medikany przynoszą nie tylko silny wiatr, lecz również ulewy, co w górzystym regionie pociąga za sobą ryzyko osuwisk ziemi i lawiny błotne. Grecja to w końcu teren od tysięcy lat zmieniany, eksploatowany przez człowieka, z cienką warstwą gleby. Osuwiska jesienno-zimowe są tam niestety normą.

Cyklon nad Grecją, zdjęcie satelitarneeumetsat

Niż zrzuca "wiadra wody"

Prognozy dla środkowo-wschodniej Grecji są katastrofalne. Stacjonujący niż wciąż zrzuca "wiadra wody". W świetle wyliczeń modelu globalnego GFS spaść może jeszcze około 500 l/mkw. To oznacza, że w ciągu najbliższych kilku dni w regionie Tesalii spaść ma w sumie ponad 1000 l/mkw. To są sumy przekraczające roczne sumy opadów deszczu w tym regionie.

Prognoza kumulacji opadów nad Grecjątropicaltidbits/GFS

Od tygodni przyglądamy się Grecji nie tylko z sentymentu, którym Polacy darzą Grecję i Greków. Pożary, upały, a teraz powodzie sprawiają, że mimowolnie stawiamy pytanie - czy tak wygląda początek końca raju? Bo Grecja, jej wyspy, były do tej pory miejscem wyjątkowo przyjemnym do życia, choć niepozbawionym wyzwań.

Wędrując pod koniec sierpnia po Krecie, oglądając starożytny pałac kultury minojskiej w Knossos i artefakty w imponującym muzeum archeologicznym w Iraklionie, wysłuchałam opowieści polskiej przewodniczki o końcu tamtego świata. Kolebka europejskiej cywilizacji, imponujący dobrobyt i sztuka trwały długo, a zgasły w mgnieniu oka - w wyniku działań sił natury, wybuchu wulkanu i potężnego tsunami. Ówcześni ludzie zmuszeni byli opuścić swoje ziemie. Wszystko wskazuje na to, że teraz jednak zaczyna się nowy rozdział w historii Grecji.

Autorka/Autor:Arleta Unton-Pyziołek

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: eumetsat

Pozostałe wiadomości

Pogodą w nadchodzących dniach władać będzie układ wyżowy Xara, który w sporej części Europy przyniósł słoneczną i ciepłą pogodę. Jego panowanie nie potrwa jednak długo - nad Polskę nadciągnąć ma strefa frontowa, która przyniesie ze sobą gwałtowne zjawiska pogodowe i ochłodzenie.

Po upale przyjdzie załamanie pogody

Po upale przyjdzie załamanie pogody

Źródło:
tvnmeteo.pl

Nadchodzący weekend we Włoszech minie pod znakiem dokuczliwego upału. Ministerstwo zdrowia ogłosiło najwyższy, czerwony stopień alarmu. To pierwsza taka sytuacja w tym roku. Termometry mają w wielu regionach pokazać nawet ponad 40 stopni Celsjusza.

Ma być ponad 40 stopni. Najwyższy stopień alarmu

Ma być ponad 40 stopni. Najwyższy stopień alarmu

Źródło:
PAP, ANSA

Naprawiono nieszczelność w rosyjskim segmencie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) - przekazała w piątek rosyjska agencja kosmiczna Roskosmos. To przez tę usterkę na czas nieokreślony odłożono start misji Axiom-4 z udziałem doktora Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego.

Co z wyciekiem, który zatrzymał na Ziemi polskiego astronautę? Komunikat Roskosmosu

Co z wyciekiem, który zatrzymał na Ziemi polskiego astronautę? Komunikat Roskosmosu

Źródło:
Reuters, Interfax

Pogoda na jutro. Nocą będzie chłodno, miejscami na termometrach zobaczymy tylko kilka stopni. W sobotę 14.06 zrobi się dużo cieplej - temperatura wzrośnie nawet do 27 stopni Celsjusza. Nigdzie nie będzie padać.

Pogoda na jutro - sobota, 14.06. Nocą lokalnie będzie tylko kilka stopni

Pogoda na jutro - sobota, 14.06. Nocą lokalnie będzie tylko kilka stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW może w kolejnych dniach wydać alarmy drugiego stopnia przed burzami - wynika z prognozy zagrożeń synoptyków. Lokalnie spodziewane są także upały. Sprawdź, czego spodziewać się w kolejnych dniach w pogodzie.

Uwaga, możliwe alarmy IMGW nawet drugiego stopnia

Uwaga, możliwe alarmy IMGW nawet drugiego stopnia

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

W Niemczech temperatura przekroczyła w piątek 30 stopni Celsjusza. Pogoda zachęciła mieszkańców kraju do wyjścia na plaże. Gorące powietrze pozostanie tam również przez weekend, ale na horyzoncie widać burze.

U naszych zachodnich sąsiadów już upał

U naszych zachodnich sąsiadów już upał

Źródło:
wetteronline.de, IMGW, tvnmeteo.pl

Tajfun Wutip dotarł w piątek do południowych Chin. Przyniósł wichury i obfite opady deszczu. Przed uderzeniem żywiołu władze prewencyjnie ewakuowały kilkanaście tysięcy mieszkańców.

Ewakuacje, nie kursują pociągi, zamknięte szkoły. Wutip uderzył

Ewakuacje, nie kursują pociągi, zamknięte szkoły. Wutip uderzył

Źródło:
Reuters, Xinhua, Anadolu Agency

Dziewięciolatka z USA niemal straciła rękę w wyniku ataku rekina na Florydzie. Dziewczynka została przetransportowana śmigłowcem do szpitala, gdzie przeszła "długą operację". Jej krewni opowiedzieli o dramatycznych wydarzeniach w rozmowie z mediami.

Rekin zaatakował 9-latkę

Rekin zaatakował 9-latkę

Źródło:
ABC News, CNN

W amerykańskim stanie Oregon szaleją pożary lasów. Władze zdecydowały o ewakuacji mieszkańców i zamknięciu odcinków autostrad. Niewykluczone, że pożar zaprószył człowiek.

Pożary lasów nie dają się opanować. Ewakuacje i przygotowanie do kolejnych

Pożary lasów nie dają się opanować. Ewakuacje i przygotowanie do kolejnych

Źródło:
CNN, KOIN.com

Wilczyca zmarła na skutek zadławienia się foliową torebką z resztkami jedzenia. Zwłoki zwierzęcia zostały znalezione w lasach Nadleśnictwa Kobiór w województwie śląskim. Przyrodnicy apelują o niepozostawianie odpadów w lasach - stanowią one śmiertelne zagrożenie dla ich mieszkańców.

Wilczyca konała w męczarniach. Połknęła woreczek foliowy

Wilczyca konała w męczarniach. Połknęła woreczek foliowy

Źródło:
RDLP Katowice, Stowarzyszenie dla Natury "Wilk"

Denga to zakaźna choroba tropikalna, roznoszona przez komary. Naukowcy stale próbują walczyć z jej rozprzestrzenianiem się, opracowując nowe metody, które pozwolą ostrzegać ludność przed zagrożeniem.

"Kiedy słyszę komary, czuję przerażenie"

"Kiedy słyszę komary, czuję przerażenie"

Źródło:
Reuters

W środę późnym popołudniem Madryt nawiedziła potężna burza gradowa. Zaskoczyła mieszkańców i sparaliżowała ruch w wielu częściach miasta. Grad wielkości piłek golfowych pozostawił po sobie duże zniszczeń. Na ulicach stolicy zrobiło się biało.

Grad jak piłki golfowe, połamane drzewa. Chaos w Madrycie

Grad jak piłki golfowe, połamane drzewa. Chaos w Madrycie

Źródło:
El Mundo, Europa Press

Start misji Axiom-4 na Międzynarodową Stację Kosmiczną został przełożony - poinformowała amerykańska agencja kosmiczna w komunikacie opublikowanym w czwartek po południu.

Co z lotem Polaka w kosmos. Komunikat NASA

Co z lotem Polaka w kosmos. Komunikat NASA

Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP

Elon Musk nawołuje do deorbitacji Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Prezes SpaceX wyraził w piątek obawy, że starzejąca się infrastruktura stacji wiąże się z ryzykiem dla astronautów. Jak dodał, do opuszczenia ISS powinno dojść w ciągu dwóch lat.

Elon Musk "rekomenduje" deorbitację Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Elon Musk "rekomenduje" deorbitację Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Źródło:
Reuters, AP, SpaceNews, x.com

Tornada przeszły w czwartek przez Teksas. W hrabstwie Wharton potwierdzono wystąpienie dwóch trąb powietrznych, a silny wiatr zdewastował wiele domów. Tornada pojawiły się także w innych częściach stanu.

Wiało z prędkością 160 kilometrów na godzinę. Podmuchy zmiotły domy

Wiało z prędkością 160 kilometrów na godzinę. Podmuchy zmiotły domy

Źródło:
CNN, myhighplains.com

Start misji Axiom-4 z udziałem Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego znów został przełożony. Nieznana jest data kolejnej próby startu. Z komunikatu NASA wynika, że tym razem powodem przesunięcia jest problem występujący na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, a dokładniej o jego o pewną charakterystyczną część. Opisał to popularyzator astronomii Karol Wójcicki.

Skąd opóźnienie misji Polaka? Chodzi o ten element ISS

Skąd opóźnienie misji Polaka? Chodzi o ten element ISS

Źródło:
tvnmeteo.pl, "Z głową w gwiazdach", POLSA

Część Republiki Południowej Afryki nawiedziły katastrofalne powodzie, wywołane przejściem zimnego frontu. Liczba ofiar śmiertelnych wzrosła w czwartek do 78. Władze podkreślają, że może być ich jednak jeszcze więcej.

"Kiedy wody opadną, zostanie znalezionych więcej ludzi"

"Kiedy wody opadną, zostanie znalezionych więcej ludzi"

Źródło:
Reuters, SABC

30-latek został zraniony przez bizona w Parku Narodowym Yellowstone we wtorek. Pracownicy podali, że zwiedzający podeszli zbyt blisko do grupy zwierząt, tym samym narażając się na atak. To drugie takie zdarzenie tej wiosny. W maju ofiarą bizona padł 47-latek.

"Są nieprzewidywalne, biegają trzy razy szybciej niż ludzie". Kolejny atak

"Są nieprzewidywalne, biegają trzy razy szybciej niż ludzie". Kolejny atak

Źródło:
The Independent, The Guardian

"Jaki dzień jest w Boże Ciało, takich dni potem niemało" - głosi stare, gospodarskie przysłowie. W tym roku Boże Ciało, święto ustanowione w Kościele katolickim na pamiątkę Eucharystii, przypada na 19 czerwca. W związku z wymiarem społecznym święta, które jednoczy wiernych we wspólnej modlitwie podczas procesji wiejskimi drogami i miejskimi ulicami, szalenie ważna jest pogoda, pomagająca lub nie, kultywować ludowe tradycje.

Pogoda na Boże Ciało. Jaki będzie długi weekend

Pogoda na Boże Ciało. Jaki będzie długi weekend

Źródło:
TVN24+

Gorąca aura zawitała do Francji. W czwartek we wschodniej części kraju spodziewane są upały rzędu 35 stopni Celsjusza, które utrzymają się przez najbliższe dni. W Bordeaux wysokie temperatury dawały się we znaki mieszkańcom już w środę.

Jest aż 10 stopni goręcej niż zazwyczaj

Jest aż 10 stopni goręcej niż zazwyczaj

Źródło:
Reuters, Meteo France

Beztroska zabawa młodych lisów została uwieczniona przez Reportera24. Zwierzaki bawiły się w błotnistym, osłoniętym terenie. Jak opowiadał autor nagrania, Leśny Kawaler, doskonale widać na nim, jak młode naśladują zachowania matki.

Nic bardziej uroczego dziś nie zobaczysz. Młode lisy uczą się od mamy

Nic bardziej uroczego dziś nie zobaczysz. Młode lisy uczą się od mamy

Źródło:
Kontakt24

Regularne przyjmowanie leków może pomóc w profilaktyce ciężkiej astmy. Jak wyjaśnił prezes Polskiego Towarzystwa Alergologicznego prof. Radosław Gawlik, wiele osób mylnie postrzega astmę jako chorobę napadową, incydentalną i przerywa leczenie. Jej lekceważenie może jednak mieć poważne skutki dla naszego zdrowia.

To nie jest choroba napadowa. Nie warto przerywać leczenia

To nie jest choroba napadowa. Nie warto przerywać leczenia

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Zwłoki pływacza szarego zostały wyrzucone na brzeg w rejonie San Francisco. Naukowcy przekazali, że to 18 podobny przypadek od początku roku - to najwyższa liczba, jaką zanotowano od wielu lat. Eksperci nie są pewni, co spowodowało nagły wzrost zgonów zwierząt.

W tym miejscu zginęło 18 waleni. Badacze nie wiedzą, dlaczego

W tym miejscu zginęło 18 waleni. Badacze nie wiedzą, dlaczego

Źródło:
The Charlotte Observer, Cal Academy

Truskawkowy Księżyc zalśnił na niebie. Ta pełnia była wyjątkowo efektowna - nasz naturalny satelita pojawił się nisko nad horyzontem, przez co wydawał się szczególnie okazały. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt24.

Za nami wyjątkowa pełnia. Na kolejną taką trochę poczekamy

Za nami wyjątkowa pełnia. Na kolejną taką trochę poczekamy

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24, tvn24.pl

W Grecji po podmorskim trzęsieniu ziemi w rejonie góry Athos uszkodzone zostały co najmniej trzy klasztory - poinformowało ministerstwo kultury. Wstrząsy odnotowano w ubiegły weekend.

Trzy klasztory uszkodzone po trzęsieniu ziemi

Trzy klasztory uszkodzone po trzęsieniu ziemi

Źródło:
PAP, AFP

Rośnie bilans burz śnieżnych i intensywnych opadów deszczu w Republice Południowej Afryki. W środę lokalne władze przekazały, że w wyniku żywiołu zginęło co najmniej 49 osób. Wśród nich byli uczniowie podróżujący szkolnym autobusem, który został zepchnięty do rzeki.

Atak śniegu i ulew, nie żyje prawie 50 osób

Atak śniegu i ulew, nie żyje prawie 50 osób

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, CNN, SABC

Efekty zmiany klimatu widoczne są wszędzie, a szczególnie w Antarktyce. Według najnowszego raportu populacja pingwinow cesarskich spada szybciej, niż przewidywano. W ciągu ostatnich 15 lat ich liczebność zmniejszyła się o ponad 20 procent.

Ich populacja dramatycznie spada. "To absolutnie alarmujące"

Ich populacja dramatycznie spada. "To absolutnie alarmujące"

Źródło:
PAP

Usterka techniczna związana z wyciekiem płynnego tlenu stała się przyczyną kolejnego opóźnienia startu misji Ax-4 z udziałem polskiego astronauty Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego. - Trzymajmy kciuki, pewnie wszystko będzie dobrze, ale musimy mieć wszystko zapięte na ostatni guzik - powiedział w TVN24 astronom Jerzy Rafalski.

"Najbezpieczniejszy sprzęt", ale "trzeba dopiąć na ostatni guzik". Stąd opóźnienie

"Najbezpieczniejszy sprzęt", ale "trzeba dopiąć na ostatni guzik". Stąd opóźnienie

Źródło:
TVN24

Lód na Grenlandii topniał w tym roku 17-krotnie szybciej niż przeciętnie - wynika z raportu organizacji World Weather Attribution. Wszystko przez falę ciepła, która nawiedziła ten region w trzecim tygodniu maja. Według islandzkiego instytutu meteorologicznego 94 procent stacji zarejestrowało w ubiegłym miesiącu nowe rekordy temperatury.

Fala ciepła nad Grenlandią i Islandią. Pobito niemal wszystkie rekordy

Fala ciepła nad Grenlandią i Islandią. Pobito niemal wszystkie rekordy

Źródło:
PAP, WWA,

Tragicznie zakończył się niedzielny turniej golfowy w jednym z klubów w amerykańskim stanie Teksas. W trakcie gry, przy idealnych warunkach pogodowych, z nieba uderzył piorun. Nie żyje 40-letni zawodnik, a jego 70-letni ojciec trafił w ciężkim stanie do szpitala.

Piorun śmiertelnie ranił golfistę. Pogoda była idealna

Piorun śmiertelnie ranił golfistę. Pogoda była idealna

Źródło:
ENEX, KXII, tvnmeteo.pl