Cyklon śródziemnomorski zrzuca wiadra wody na Grecję. "Czy tak wygląda początek końca raju?"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Wir niżowy Daniel wkroczył nad Morze Śródziemne i stał się medikanem, czyli groźnym cyklonem śródziemnomorskim. Przynosi on Grecji ulewne opady deszczu, a to dopiero początek. Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek prognozuje, że w kilka dni może spaść nawet 1000 litrów wody na metr kwadratowy.

W czasie powodzi tysiąclecia w 1997 roku na polsko-czeskie pogranicze spadło w kilka dni około 500 litrów wody na metr kwadratowy. Setki kilometrów kwadratowych południowo-zachodniej Polski zostało zalanych przez występujące z brzegów rzeki. Tymczasem w Grecji padający od kilku dni deszcz przyniósł miejscami w środkowo-wschodniej części kraju opady rzędu 700 litrów wody i wciąż tam pada - przekazała synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

To, co dzieje się teraz między innymi w mieście Zagora na półwyspie Pelion w Tesalii, przypomina znane nam sceny. I w roku 1997, i teraz, wiadra wody zostały zrzucone przez niże śródziemnomorskie. "Nasz" przywędrował z rejonu Genui i zatrzymał się nad Sudetami. Obecnie stacjonujący nad Grecją wir niżowy Daniel uformował się nad Turcją, po czym wkroczył nad wody wschodniej części Morza Śródziemnego. Zachował się niczym atlantycki cyklon tropikalny wkraczający nad wody Zatoki Meksykańskiej. Dzięki parze wodnej nabrał sił i stał się groźnym cyklonem śródziemnomorskim - tak zwanym medikanem.

Powodzie błotne w Grecji

Przez miasta takie jak Wolos w regionie Tesalia przewala się właśnie masa nie tyle wody, ile błota, czyli powódź błotna. Siła wody w tym regionie nie tylko burzy mosty, ale po drodze ku niżej położonym terenom zabiera wszystko, co spotka na drodze.

W przybrzeżnych wodach rudego koloru, gdzie jeszcze niedawno falowały lazurowe wody Morza Egejskiego, pływają samochody. Ilości deszczu, jakie spadły w ostatnich kilkudziesięciu godzinach nad Grecją, są rzadkością w Europie, a stacja meteorologiczna w mieście Zagora skończyła nadawanie i prawdopodobnie uległa awarii.

Radar opadowy z Grecji. Obraz 5 wrześniaemy.gr/emy/en

Czym są medikany?

Podobnie zresztą dzieje się, kiedy nad Karaibami czy południem Stanów Zjednoczonych przetacza się cyklon tropikalny. Stacje meteorologiczne osiągają moment krytyczny w czasie mierzenia wiatru czy sum opadów i milkną. Niż nad Grecją możemy zresztą porównać do cyklonu tropikalnego. Jest bowiem wirem powietrza, który rozwinął się nad wyjątkowo ciepłymi wodami powierzchniowymi - ich temperatura osiąga teraz około 30 stopni Celsjusza w okolicy Cypru, 28 st. C w rejonie Rodos, 26 st. C w rejonie Krety. Do uformowania się cyklonu tropikalnego, uruchomienia całej machiny w atmosferze, potrzebna jest temperatura wody rzędu 26,5 st. C. Warunki były więc idealne, choć oczywiście medikan nie osiąga rozmiarów tropikalnego wiru.

Temperatura wody powierzchniowej Morza Śródziemnego we wtorek 5.09wetteronline.de

Medikany to głębokie niże, które przeważnie tworzą się nad środkową częścią Morza Śródziemnego. Medikan, w odróżnieniu od cyklonu tropikalnego, może tworzyć się przy temperaturze wody poniżej 26 st. C, zwykle późnym latem i jesienią, gdy woda jest najcieplejsza. Powstają w wyniku napływu zimnego powietrza, na ogół arktycznego, nad nagrzane wody morskie. A właśnie w ostatnich dniach można było zaobserwować silne wtargnięcie chłodnego powietrza prosto znad rosyjskiej strefy subarktycznej nad wschodnią część Morza Śródziemnego. Kropla chłodu nad Grecją dolała oliwy do ognia i spowodowała silne wypiętrzenie się chmur nad greckimi górami i wzgórzami.

Zatoka chłodu sięgająca od Arktyki po Grecję widoczna na wysokości 5 kilometrów tropicaltidbits/gfs

Przy zderzeniu się zimnego powietrza z północy z ciepłym i wilgotnym, zalegającym nad wodami morskimi, uformowało się najpierw zgrupowanie chmur burzowych, które z czasem zaczęło wolno wirować. W procesie rodzenia się medikanu niekiedy daje się wyróżnić bezchmurne i bezwietrzne centrum wiru, oko cyklonu. Tego typu zjawisko w regionie Morza Śródziemnego zdarza się średnio raz, dwa razy do roku. Ale w związku z postępującym ocieplaniem się regionu, pożarami dostarczającymi dodatkowych jąder kondensacji do tworzenia się deszczonośnych chmur, wzrasta ryzyko pogodowe.

Cyklony śródziemnomorskie nie tylko mogą pojawiać się częściej, ale przybierać na sile i stać się równie groźne jak cyklony tropikalne. Zbadano, że dotychczas wiatr ciągły wokół centrum wiru może osiągnąć siłę równą huraganowi kategorii pierwszej w pięciostopniowej, rosnącej skali Saffira-Simpsona (czyli do około 150 kilometrów na godzinę). Ale medikany przynoszą nie tylko silny wiatr, lecz również ulewy, co w górzystym regionie pociąga za sobą ryzyko osuwisk ziemi i lawiny błotne. Grecja to w końcu teren od tysięcy lat zmieniany, eksploatowany przez człowieka, z cienką warstwą gleby. Osuwiska jesienno-zimowe są tam niestety normą.

Cyklon nad Grecją, zdjęcie satelitarneeumetsat

Niż zrzuca "wiadra wody"

Prognozy dla środkowo-wschodniej Grecji są katastrofalne. Stacjonujący niż wciąż zrzuca "wiadra wody". W świetle wyliczeń modelu globalnego GFS spaść może jeszcze około 500 l/mkw. To oznacza, że w ciągu najbliższych kilku dni w regionie Tesalii spaść ma w sumie ponad 1000 l/mkw. To są sumy przekraczające roczne sumy opadów deszczu w tym regionie.

Prognoza kumulacji opadów nad Grecjątropicaltidbits/GFS

Od tygodni przyglądamy się Grecji nie tylko z sentymentu, którym Polacy darzą Grecję i Greków. Pożary, upały, a teraz powodzie sprawiają, że mimowolnie stawiamy pytanie - czy tak wygląda początek końca raju? Bo Grecja, jej wyspy, były do tej pory miejscem wyjątkowo przyjemnym do życia, choć niepozbawionym wyzwań.

Wędrując pod koniec sierpnia po Krecie, oglądając starożytny pałac kultury minojskiej w Knossos i artefakty w imponującym muzeum archeologicznym w Iraklionie, wysłuchałam opowieści polskiej przewodniczki o końcu tamtego świata. Kolebka europejskiej cywilizacji, imponujący dobrobyt i sztuka trwały długo, a zgasły w mgnieniu oka - w wyniku działań sił natury, wybuchu wulkanu i potężnego tsunami. Ówcześni ludzie zmuszeni byli opuścić swoje ziemie. Wszystko wskazuje na to, że teraz jednak zaczyna się nowy rozdział w historii Grecji.

Autorka/Autor:Arleta Unton-Pyziołek

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: eumetsat

Pozostałe wiadomości

Przed nami kilka dni słonecznej i ciepłej pogody. Jak poinformowali nasi eksperci, do dużej zmiany ma dojść pod koniec tygodnia.

Duża zmiana w pogodzie. Kiedy przyjdzie "radykalne ochłodzenie"

Duża zmiana w pogodzie. Kiedy przyjdzie "radykalne ochłodzenie"

Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24

W amerykańskim i europejskim modelu widać dwie fale zimna, które mają nawiedzić Polskę w pierwszej połowie kwietnia. O tym, jak mocne i długie będzie ochłodzenie, pisze synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Polska ma znaleźć się w tylnej części wiru znad Arktyki. "To nic dobrego"

Polska ma znaleźć się w tylnej części wiru znad Arktyki. "To nic dobrego"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na jutro, wtorek 1.04. Noc upłynie pod znakiem słabych opadów deszczu, które pojawią się w niektórych regionach. Pierwszy dzień kwietnia zapowiada się pochmurnie, a lokalnie z niewielkimi opadami. Termometry pokażą do 14 stopni Celsjusza.

Prognoza na jutro - wtorek, 1.04. Kolejna noc z deszczem

Prognoza na jutro - wtorek, 1.04. Kolejna noc z deszczem

Źródło:
tvnmeteo.pl

Drastyczne ochłodzenie przerwie ciepłą, wiosenną pogodę. Jak bardzo spadnie temperatura? Sprawdź, co przewiduje Tomasz Wasilewski w swojej prognozie długoterminowej na kolejne 16 dni.

Pogoda na 16 dni: w pewnym momencie cofniemy się o miesiąc

Pogoda na 16 dni: w pewnym momencie cofniemy się o miesiąc

Źródło:
tvnmeteo.pl

Z analiz Centrów Kontroli i Prewencji Chorób w USA wynika, że może być więcej gatunków kleszczy, które powodują u ludzi rzadką alergię na czerwone mięso. Głównym jej sprawcą pozostaje jednak niesławny Amblyomma americanum.

Więcej gatunków kleszczy może przenosić alergię na czerwone mięso

Więcej gatunków kleszczy może przenosić alergię na czerwone mięso

Źródło:
Live Science, tvnmeteo.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed spadkiem temperatury w ciągu nadchodzącej nocy. Miejscami przy gruncie termometry mogą pokazać -3 stopnie.

Przymrozki. Ostrzeżenia IMGW w pięciu województwach

Przymrozki. Ostrzeżenia IMGW w pięciu województwach

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Gwałtowne burze przetoczyły się w weekend przez środkowo-wschodnie Stany Zjednoczone. Towarzyszył im porywisty wiatr, który powalał drzewa. Narodowa Służba Pogodowa ostrzega przed tornadami, które mogą się pojawić w poniedziałek w centralnej części Missisipi i w dolinie rzeki Ohio.

Drzewa spadały na domy i samochody. "Mężczyzna zginął na miejscu"

Drzewa spadały na domy i samochody. "Mężczyzna zginął na miejscu"

Źródło:
CNN, USA Today

Już niedługo ruszy prywatna misja Fram2. Dzięki rakiecie Falcon 9 od firmy SpaceX czteroosobowa załoga poleci w kosmos, aby przelecieć nad biegunami Ziemi - coś, czego wcześniej nie udało się dokonać nikomu. Badacze przez kilka dni będą przeprowadzać różne eksperymenty naukowe, wśród których będzie między innymi próba wyhodowania grzybów.

Lecą tam, gdzie ludzi jeszcze nie było. Niedługo startuje misja Fram2

Lecą tam, gdzie ludzi jeszcze nie było. Niedługo startuje misja Fram2

Źródło:
SpaceX, CNN, "Z głową w gwiazdach"

W środkowej części Słowacji odnaleziono ciało poszukiwanego od niedzielnego popołudnia 59-letniego mężczyzny. Najprawdopodobniej został zaatakowany przez niedźwiedzia - poinformowały w poniedziałek policja i państwowa Straż Ochrony Przyrody. Okoliczności tragedii ma potwierdzić sekcja zwłok.

Znaleziono ciało poszukiwanego mężczyzny. Mógł zaatakować go niedźwiedź

Znaleziono ciało poszukiwanego mężczyzny. Mógł zaatakować go niedźwiedź

Źródło:
PAP, mynovohrad.sme.sk

Biały daniel został uchwycony na zdjęciach i nagraniu przez Reportera24. Zwierzę pojawiło się w miejscowości Rudziniec (województwo śląskie). Towarzyszył mu osobnik o ciemniejszym umaszczeniu.

Zobaczył białego daniela. "To nie był albinos"

Zobaczył białego daniela. "To nie był albinos"

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Bilans ofiar śmiertelnych piątkowego trzęsienia ziemi, które nawiedziło Birmę, przekroczył 1700 osób - poinformował w poniedziałek rzecznik rządzącej krajem junty generał Zaw Min Tun. Państwowe media w Chinach przekazały, że ekipy ratunkowe wyciągnęły żywą kobietę, która pod gruzami hotelu spędziła 60 godzin.

Po 60 godzinach wyciągnięto spod gruzów żywą kobietę

Po 60 godzinach wyciągnięto spod gruzów żywą kobietę

Źródło:
PAP, Reuters

Marznące opady deszczu uszkodziły w weekend linie energetyczne w kanadyjskiej prowincji Ontario. Spowodowały, że ponad 350 tysięcy osób było pozbawionych prądu. Gwałtowana aura nawiedziła również amerykańskie stany Michigan i Wisconsin.

Marznący deszcz i setki tysięcy osób bez prądu

Marznący deszcz i setki tysięcy osób bez prądu

Źródło:
Reuters, PAP, globalnews.ca

Kilka godzin akcji gaśniczej pozwoliło na opanowanie pożaru trzcinowisk na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego. W akcji brało udział ponad 100 strażaków, a ogień objął obszar o łącznej powierzchni prawie 90 hektarów.

Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym

Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24, Kontakt24

W Mjanmie trwa dramatyczna akcja ratunkowa po trzęsieniu ziemi. W niedzielę służby poinformowały o uratowaniu ciężarnej kobiety, która spędziła ponad 50 godzin pod gruzami. Niestety, niedługo po tym zmarła w szpitalu.

Ciężarna kobieta spędziła pod gruzami ponad 50 godzin, zmarła w szpitalu

Ciężarna kobieta spędziła pod gruzami ponad 50 godzin, zmarła w szpitalu

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, AFP, Reuters

Na początku tygodnia nad Polską pojawi się więcej chmur, z których ma padać deszcz. W niektórych regionach będzie szansa na opady, tak potrzebne o tej porze roku. Zmiana pod tym względem nastąpi w drugiej połowie tygodnia.

Gdzie pojawi się szansa na deszcz? Pogoda na 5 dni

Gdzie pojawi się szansa na deszcz? Pogoda na 5 dni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Silne trzęsienie ziemi w Mjanmie było odczuwalne także w Chinach. Na własnej skórze mogły doświadczyć tego pielęgniarki z ośrodka położniczego w prowincji Junnan. Kobiety próbowały ochronić noworodki przed skutkami zjawiska. Zdarzenie zostało zarejestrowane na nagraniu.

Chwile grozy na oddziale położniczym. Nagranie

Chwile grozy na oddziale położniczym. Nagranie

Źródło:
CNN, Xinhua, The Hindustian Times, Reuters

Niedzielny test rakiety Spectrum, wyprodukowanej przez niemiecką firmę Isar Aerospace, zakończył się niepowodzeniem. Maszyna eksplodowała kilkadziesiąt sekund po starcie. Początek misji przekładany był wielokrotnie. Przedsiębiorstwo zapowiada kolejne starty.

Pierwsza taka misja z Europy i eksplozja tuż po starcie

Pierwsza taka misja z Europy i eksplozja tuż po starcie

Źródło:
PAP, Reuters, The Guardian

Piątkowe trzęsienie ziemi niemal zrównało z ziemią niektóre regiony Mjanmy (Birmy). Najbardziej zniszczone zostało miasto Mandalaj. To, jak ogromne są uszkodzenia, widać na zdjęciach satelitarnych.

Dzielnice zrównane z ziemią. Zniszczenia na zdjęciach satelitarnych

Dzielnice zrównane z ziemią. Zniszczenia na zdjęciach satelitarnych

Źródło:
Reuters

Na Pacyfiku w rejonie archipelagu Tonga doszło do silnego trzęsienia ziemi o magnitudzie 7 - podała Amerykańska Służba Geologiczna (USGS). Wydano ostrzeżenie przed możliwością pojawienia się tsunami, ale po kilkudziesięciu minutach je odwołano.

Silne trzęsienie ziemi na Pacyfiku. Było zagrożenie tsunami

Silne trzęsienie ziemi na Pacyfiku. Było zagrożenie tsunami

Źródło:
USGS, tvnmeteo.pl, Reuters

Co najmniej 18 osób zginęło, a 32 zostały ranne w Tajlandii w wyniku silnego trzęsienia ziemi, którego epicentrum znajdowało się w Mjanmie (Birmie) - poinformowały w niedzielę władze Bangkoku. 83 osoby nadal uważa się za zaginione.

"Pierwsze 72 godziny poszukiwań są kluczowe". Rośnie tragiczny bilans ofiar

"Pierwsze 72 godziny poszukiwań są kluczowe". Rośnie tragiczny bilans ofiar

Źródło:
PAP, bangkokpost.com

Południowokoreańska policja poinformowała w niedzielę, że zatrzymała mężczyznę podejrzanego o wzniecenie największych pożarów w historii kraju. Wykonywał on rytuał przy grobie krewnych.

Najtragiczniejsze pożary w historii kraju. Przyczyną rytuał na cmentarzu 

Najtragiczniejsze pożary w historii kraju. Przyczyną rytuał na cmentarzu 

Źródło:
PAP, Reuters

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba (JWST) zlokalizował niespodziewane promieniowanie wodoru, które pochodzi z odległej galaktyki. Odkrycie to ma znaczenie dla zrozumienia tworzenia się wczesnego Wszechświata.

Zagadkowa galaktyka. Emituje światło o szczególnej długości fali

Zagadkowa galaktyka. Emituje światło o szczególnej długości fali

Źródło:
PAP, ESA

W nocy z 29 na 30 marca przesunęliśmy wskazówki zegarków z godziny 2.00 na 3.00. Dla wielu z nas przestawienie się na "nowy" czas może być męczącym procesem. Nawet godzinne zaburzenie rytmu dobowego może wywoływać pogorszone samopoczucie, senność, rozdrażnienie czy osłabienie koncentracji.

Zmiana czasu. Przestawiliśmy zegarki o godzinę do przodu

Zmiana czasu. Przestawiliśmy zegarki o godzinę do przodu

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Intensywne opady deszczu wywołały powodzie w Bośni i Hercegowinie. Szczególnie trudna sytuacja panuje w mieście Prijedor i jego okolicach, gdzie pod wodą znalazły się całe osiedla. W mieście ogłoszono stan wyjątkowy, a mieszkańcy i władze z niepokojem obserwują rosnący stan wody na przepływającej przez nie rzece.

Całe osiedla pod wodą. "Nie mogę dotrzeć do domu, może uda się to za trzy dni"

Całe osiedla pod wodą. "Nie mogę dotrzeć do domu, może uda się to za trzy dni"

Źródło:
Reuters, N1, Grad Prijedor

Czy chmury powinny trafić na listę światowego dziedzictwa UNESCO? Według francuskiego pisarza Mathieu Simoneta, jak najbardziej. Mają one bowiem na tyle znaczący wpływ na naszą codzienność, że powinny posiadać międzynarodowy status prawny. 29 marca we Francji obchodzony jest dzień chmur.

Chce nadać chmurom międzynarodowy status prawny. Są "dobrem ludzkości"

Chce nadać chmurom międzynarodowy status prawny. Są "dobrem ludzkości"

Źródło:
PAP, LaCroix

Zawieja w stanie Nebraska całkowicie przysypała samochód z kierowcą w środku. Akcja ratunkowa była wyjątkowo trudna ze względu na brak widzialności. Gdyby nie odrobina szczęścia, strażacy mogliby przegapić wyłaniającą się ze śniegu rękę kierowcy.

Śnieg zasypał wielki samochód. "Nagle wyłoniła się ręka"

Śnieg zasypał wielki samochód. "Nagle wyłoniła się ręka"

Źródło:
CNN, First Alert 6

Dziś w całej Polsce mogliśmy obserwować częściowe zaćmienie Słońca. Zdjęcia przedstawiające to niezwykłe zjawisko otrzymaliśmy na Kontakt24.

Częściowe zaćmienie Słońca. Tak wyglądało w Polsce i na świecie

Częściowe zaćmienie Słońca. Tak wyglądało w Polsce i na świecie

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Z głową w gwiazdach

W wyniku piątkowego trzęsienia ziemi, które nawiedziło środkową Birmę (Mjanmę), zawalił się budynek w mieście Mandalaj. Całe zdarzenie zostało uchwycone na nagraniu.

Budynek znika w kilka sekund. Nagranie

Budynek znika w kilka sekund. Nagranie

Źródło:
Reuters