Zmiany klimatyczne zagrażają morzom i oceanom. Możemy stracić tysiące cennych gatunków

Autor:
as/
tam
Źródło:
PAP, University of Adelaide
Zjednoczeni w nauce 2022
Zjednoczeni w nauce 2022WMO
wideo 2/9
Zmiany klimatu

Jak wskazują badania - przeprowadzone przez międzynarodową grupę naukowców pod wodzą badaczy z Uniwersytetu w Adelajdzie - zmiany klimatyczne zagrażają oceanicznym regionom o wysokiej bioróżnorodności. Badacze alarmują, że życie może zniknąć z około 70 procent najcenniejszych, szczególnie bogatych ekosystemów.

Ocieplenie klimatu ma wpływ na wszystkie ekosystemy na Ziemi, od lodowców Antarktydy po amazońską dżunglę. Najnowsze badania pokazują, że przed jego skutkami nie da się ukryć nawet w głębinach oceanów.

Cieplejsza woda to wyrok śmierci

Aby dowiedzieć się, w jaki sposób wyższa temperatura wpływa na oceaniczne organizmy, naukowcy stworzyli model w oparciu o dane klimatologiczne z minionych 21 tysięcy lat oraz indeks bogactwa gatunków oceanów. Na ich podstawie określili "punkty zapalne", gdzie zmieniający się klimat może być szczególnie niebezpieczny.

Okazało się, że ocieplenie wody stwarza zagrożenie dla 70 procent najbardziej bogatych w życie partii oceanów. Najbardziej wrażliwe spośród wodnych ekosystemów są te zamieszkiwane przez koralowce. Inne zagrożone regiony stanowią dom dla morskiej megafauny, w tym manatów.

- Wyniki wskazują, że miejsca o wyjątkowo wysokiej bioróżnorodności są najbardziej narażone na skutki ocieplenia oceanów, co czyni je szczególnie podatnymi na zmiany klimatyczne zachodzące w XXI wieku - ostrzega dr Stuart Brown z Uniwersytetu w Adelajdzie, jeden z autorów badania.

Rafa koralowaShutterstock

Naukowcy: część gatunków będzie musiała szukać dla siebie nowych siedlisk

Wrażliwość ta wynika po części z faktu, że organizmy żyjące w regionach o dużej różnorodności biologicznej są zazwyczaj źle przystosowane do wyraźnych zmian temperatury. Naukowcy obawiają się, że znaczna część gatunków będzie musiała szukać dla siebie nowych siedlisk.

- W wielu przypadkach oznacza to konieczność przemieszczania się daleko poza regiony, w których gatunki te wyewoluowały, i do których się przystosowały. Zmiany te będą zachodzić niezwykle szybko, w tempie rzadko spotykanym dla życia morskiego - podkreśla Brown.

Jak dodaje prof. Damien Fordham, współautor badania, wyniki te dostarczają ważnych informacji, które mogą nakłonić do podejmowania i nasilania działań ochronnych.

- Priorytetem powinny być kwestie, które wzmacniają ekologiczną i ewolucyjną odporność na zmiany klimatu - tłumaczy. - Mogą one obejmować poprawę zarządzania rybołówstwem, wspomaganie migracji gatunków oraz ochronę obszarową cennych ekosystemów.

Autor:as/ tam

Źródło: PAP, University of Adelaide

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości