Złowrogie chmury i wir. Na szczęście nie sięgnął ziemi

Lej trąby powietrznej widziany z Tczewa
Internauci zaobserwowali lej przypominający trąbę powietrzną
Źródło: Kontakt 24
Ciemne chmury i towarzyszący im wir powietrzny. "Czy to tornado?" – pyta Reporterka 24 Ewa, która w Rumi (woj. pomorskie) nagrała budzące respekt zjawisko. Podobne obrazy otrzymaliśmy w niedzielę również z innych miejsc Tczewa i... Trąbek Wielkich. O komentarz poprosiliśmy synoptyka.

O opinię poprosiliśmy synoptyka TVN Meteo Wojciecha Raczyńskiego.

- W niedzielę nad Pomorze napłynęła zimna i chwiejna masa powietrza znad Skandynawii, co przyczyniło się do powstania silnie wypiętrzonych chmur burzowych a pod nimi wirów powietrznych - komentuje synoptyk.

Czy to trąba powietrzna?

Na nagraniach i zdjęciach widzimy wir, który nie sięga jednak ziemi.

- By powstały trąby powietrzne sięgające ziemi i związane z nimi duże szkody, musiałyby występować silniejsze kontrasty termiczne i wyższe temperatury - komentuje.

Jego słowa potwierdza pomorska straż pożarna.

- Nie mieliśmy zgłoszeń o szkodach wyrządzonych przez silny wiatr lub trąbę powietrzną - mówi redakcji Kontakt 24 dyżurny Komendy Wojewódzkiej PSP w Gdańsku.

rumia tornado

Lej trąby powietrznej

Traba powietrzna

Autor: kab//tka / Źródło: Kontakt 24

Czytaj także: