Najnowsze

Pierwsza w pełni cywilna misja kosmiczna ma zacząć się już tej nocy

Najnowsze

Autor:
anw
Źródło:
PAP
TVN24Pierwszy cywilny lot w kosmos

W nocy ze środy na czwartek czasu polskiego ma wystartować projekt firmy SpaceX - Inspiration 4. To pierwsza misja, której celem jest wyniesienie na orbitę okołoziemską wyłącznie astronautów-amatorów.

Start rakiety Falcon 9 z kapsułą Crew Dragon z kosmodromu NASA na Florydzie planowany jest na godzinę 2 w nocy czasu polskiego (20 czasu lokalnego). Statek należący do firmy SpaceX ma zostać wyniesiony na tak zwaną niską orbitę okołoziemską (LEO) i wrócić na Ziemię po trzech dniach.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Misja SpaceX Inspiration 4

Na pokładzie Dragona będzie czwórka astronautów-amatorów. Szefem misji jest biznesmen-miliarder oraz pilot-kaskader Jared Isaacman, który wykupił też miejsca na pokładzie dla trzech pozostałych członków załogi: lekarki Hayley Arceneaux, geolożki Sian Proctor, która ma pełnić rolę pilota, oraz informatyka Chrisa Sembroskiego.

"To nie będzie krótka wycieczka, tylko pełnoprawny kosmiczny lot". Zobacz rozmowę w TVN24 GO z doktorem Kamilem Dereszem z Centrum Nauki Kopernik

Będzie to pierwsza misja na orbitę bez udziału zawodowych astronautów z NASA lub innych agencji kosmicznych. Wszyscy członkowie załogi przeszli jednak sześciomiesięczne szkolenie, mające przygotować ich na wymogi podróży. Cel misji - a przynajmniej jeden z nich - jest charytatywny: zebranie od darczyńców 200 milionów dolarów dla szpitala St. Jude Children's Research Hospital, gdzie pracuje trójka uczestników lotu. Czworo członków załogi ma spędzić na orbicie trzy dni.

To także kolejny krok ku rozwojowi turystyki kosmicznej i debiut pod tym względem firmy SpaceX Elona Muska. Choć płacący klienci wyruszali już kilkukrotnie na orbitę za pomocą rosyjskiej rakiety Sojuz na Międzynarodową Stację Kosmiczną, były to rzadkie przypadki, a loty odbywały się w towarzystwie zawodowych astronautów lub kosmonautów.

Historyczna cywilna załoga poleci niebawem w kosmosSpace-X

Komercyjne loty w kosmos

Z kolei pierwsze komercyjne loty rywali SpaceX - Blue Origin i Virgin Galactic - docierały jedynie na granicę przestrzeni kosmicznej, spędzając w stanie nieważkości tylko kilka minut.

Po Inspiration 4 w planach są już teraz cztery kolejne prywatne loty cywilów, z czego pierwszy planowany jest na styczeń 2022 r. Ambicje SpaceX sięgają jeszcze dalej - Musk chce w ciągu najbliższych lat wysłać prywatny lot w orbitę wokół Księżyca. Do tego potrzebne będzie ukończenie prac nad statkiem Starship, który docelowo ma służyć też w załogowych lotach na Marsa.

Poza SpaceX, w tym roku planowane są dwa inne prywatne loty na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) - w październiku przyleci tam rosyjska ekipa mająca nakręcić film fabularny, a w grudniu na pokładzie Sojuza wyruszy tam japoński miliarder Yusaku Maezawa.

Autor:anw

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: enex