Siedem drzemiących superwulkanów. Jeden z nich niedaleko nas

Niezwykły timelapse z Yellowstone
Niezwykły timelapse z Yellowstone
Niezwykły timelapse z Yellowstone

W ciągu 36 milionów lat na Ziemi doszło do 42 ogromnych erupcji superwulkanów. Ich skutki były katastrofalne. Obecnie istnieje siedem takich obiektów, a jeden z nich znajduje się w Europie. Jakie jest prawdopodobieństwo jego wybuchu?

Każdy chyba spotkał się z określeniem "superwulkan". Większości skojarzy się z Parkiem Narodowym Yellowstone, gdzie znajduje się jeden z tego typu obiektów. Ten konkretny "zagrał" nawet główna rolę w filmie o potencjalnym wybuchu superwulkanu i ewentualnych skutkach.

Co to jest superwulkan?

O superwulkanie mówi się, gdy jego erupcje zdarzają się niezwykle rzadko, a ich siła wynosi od 7 do 8 VEI (ang. Volcanic Explosivity Index). Indeks Aktywności Wulkanicznej to wskaźnik służący do określenia siły wybuchu. Pomaga on również w porównywaniu poszczególnych eksplozji. Wyznacza się go na podstawie jednego lub kilku kryteriów dotyczących erupcji, m.in. tego, jak wybuchał w przeszłości czy też na jaką wysokość wyrzucił materiał piroklastyczny.

W ciągu ostatnich 36 milionów lat miały miejsce 42 erupcje o sile 8 VEI. Natomiast te o VEI wynoszącym od 0 do 1 zdarzają się praktycznie bez przerwy.

Siedem potencjalnych zagrożeń

Na świecie istnieje siedem drzemiących superwulkanów, czyli takich, które mogą w każdej chwili wznowić swoją aktywność.

Pierwszy z nich to Kaldera Yellowstone. Pod powierzchnią Ziemi znajduje się komora magmowa długości 72 km. W przeszłości wybuchał trzy razy. Najwcześniejsza erupcja nastąpiła 2,1 mln lat temu, druga 1,3 mln, a ostatnia około 640 tys. lat temu.

Naukowcy szacują, że kolejna eksplozja miałaby nastąpić (jeżeli w ogóle) za 20 do 50 tysięcy lat. Podstawą takich rozważań jest fakt wybrzuszenia powierzchni terenu znajdującego się nad komorą magmową.

Wybuch Kaldery Yellowstone spowodowałby przykrycie znacznej części USA metrową warstwą popiołu. Nie trwałoby to dłużej niż jeden, maksymalnie dwa dni. W tym scenariuszu przewiduje się również kilka lat obniżonej temperatury powietrza na całym świecie. Dlaczego? Światło słoneczne, ze względu na obecny w atmosferze pył, nie mogłoby dostać się na powierzchnię planety, tym samym nie mogąc jej ogrzewać.

Nie tylko Yellowstone

Yellowstone to nie jedyny superwulkan znajdujący się w Stanach Zjednoczonych. Kolejny z nich to Long Valley, znajdujący się w Kalifornii. W przeszłości wybuchał kilka razy ze znaczną siłą, pierwszy raz 760 tys. lat temu. Nie można go jednak przyrównać do potęgi Yellowstone.

Kolejny superwulkan, Valles, również znajduje się na terytorium tego państwa, w stanie Nowy Meksyk. Valles wybuchł po raz pierwszy 1,25 mln lat temu. Obecnie znajduje się pod nim komora płynnej magmy, jednak stanowi ona zaledwie zalążek tego, jaka była w przeszłości. Ogromnej eksplozji się nie spodziewamy.

Poza USA

Wulkan Toba, położony w Indonezji, stanowi jedno z największych potencjalnych zagrożeń, jakie niesie za sobą wulkanizm. W przeszłości wybuchał 1,5 mln lat temu, później 73 tysiące lat temu. Jego erupcja spowodowała przykrycie Azji południowej piętnastocentymetrową warstwą pyłu. Najbliższe okolice wulkanu pokryły się wieloma metrami materiału piroklastycznego.

Eksplozję tego wulkanu określa się mianem najpotężniejszej od 2,5 mln lat. Istniała również teoria, że prawie spowodowała ona wyginięcie ludzkości. Mówi się również, że przez sześć lat na Ziemi nie było lata. Obecnie pod Tobą znajduje się komora magmowa większa niż pod Yellowstone.

Na terenie Japonii znajduje się kolejny superwulkan - Aira. Na szczęście w kalderze (zagłębienie w szczytowej części wulkanu, powstałe wskutek gwałtownej eksplozji niszczącej górną część stożka wulkanicznego) pozostał jedynie zwykły stratowulkan Sakurajima. Tylko on obecnie produkuje magmę, także nawet, jeżeli dojdzie do wybuchu, nie wpłynie on na losy świata.

Co innego Taupo. Położony w Nowej Zelandii, pierwszy raz dał się poznać 1,25 mln lat temu. Przypomniał o sobie milion lat temu. Północna wyspa kraju została wtedy całkowicie przykryta popiołem. Ostatnia erupcja nastąpiła 26,5 tys. lat temu. Nowa Zelandia znalazła się pod dwustoma metrami materiału piroklastycznego. Co więcej, spłynął on do Oceanu, docierając nawet do wysp południowego Pacyfiku.

Europa również w niebezpieczeństwie

Wśród wyżej wymienionych nie znalazł się żaden obiekt położony w Europie. Czy możemy więc czuć się bezpiecznie?

Niestety nie. W Zatoce Neapolitańskiej znajduje się superwulkan Campi Flegrei. Jest najmłodszy ze wszystkich, kaldera powstała zaledwie 40 tys. lat temu. Wybuch wówczas miał siłę 6-7 VEI. Magma wydaje się znajdować tylko pod Wezuwiuszem, który nie zabił wielu ludzi.

Problem leży po innej stronie. W rejonie żyje ponad milion osób, które z pewnością zginęłyby, gdyby doszło do wybuchu. Dodatkowo Campi Flegrei jest nieprzewidywalny. Kaldera wciąż unosi się i opada, stanowiąc nie lada zagwozdkę dla naukowców. Możliwe są dwa scenariusze- albo ruchy wywołuje magma, albo gaz.

Naukowcy przypuszczają, że już niedługo kaldera znajdzie się w "stanie krytycznym", czyli gotowym do wybuchu. Pytanie więc brzmi nie "czy wulkan wybuchnie", a raczej "kiedy to się wydarzy".

Autor: ao/tm,map / Źródło: ifls.com

Źródło zdjęcia głównego: Pixabay / CC0 Public Domain

Pozostałe wiadomości

Pogoda na majówkę 2024. Nad Polskę napłynie powietrze znad Afryki, dzięki któremu wkrótce na termometrach zobaczymy powyżej 25 stopni. Miejscami jednak może zagrzmieć. Sprawdź najnowszą szczegółową prognozę przygotowaną przez synoptyk tvnmeteo.pl Arletę Unton-Pyziołek.

Pogoda na majówkę 2024. Gdzie będzie najgoręcej, a gdzie pojawią się burze?

Pogoda na majówkę 2024. Gdzie będzie najgoręcej, a gdzie pojawią się burze?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na jutro, czyli na sobotę 27.04. W prawie całej Polsce noc będzie pogodna, ale chłodna - termometry pokażą co najwyżej 6 stopni Celsjusza. Znacznie cieplej zapowiada się sama sobota, chociaż mieszkańców niektórych regionów czekają opady deszczu.

Pogoda na jutro - sobota 27.04. W nocy jeszcze zimno, w dzień - do 20 stopni

Pogoda na jutro - sobota 27.04. W nocy jeszcze zimno, w dzień - do 20 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW opublikował ostrzeżenia meteorologiczne. Jak przekazali synoptycy, w 13 województwach wystąpią przymrozki, a temperatura przy gruncie spadnie do -2 stopni Celsjusza. W sobotę zagrożenie stanowić mogą roztopy.

Ostrzeżenia IMGW w 13 województwach

Ostrzeżenia IMGW w 13 województwach

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Fala upałów nawiedziła południowe i wschodnie Indie. W czwartek temperatura wzrosła miejscami powyżej 40 stopni Celsjusza. Nie zniechęciło to jednak obywateli głosujących w wyborach, które obecnie odbywają się w części dotkniętych przez upały regionów.

Ruszyli do urn w czterdziestostopniowym upale

Ruszyli do urn w czterdziestostopniowym upale

Źródło:
Reuters, CNN, IMD

Emocje kur domowych można wyczytać z ich... skóry. Jak pokazało badanie przeprowadzone przez francuskich naukowców, zwierzęta te czerwienieją, znajdując się w pewnych sytuacjach. Odkrycie może pomóc nam oceniać, w jakim stanie psychofizycznym są zwierzęta, co jest szczególnie ważne dla dobrostanu gatunków hodowlanych.

Kury rumienią się pod wpływem silnych emocji

Kury rumienią się pod wpływem silnych emocji

Źródło:
INRAE

Należąca do Europejskiej Agencji Kosmicznej sonda ExoMars Trace Gas sfotografowała powierzchnię Czerwonej Planety. Na zdjęciu widać coś na kształt chmary pająków.

Nie zaglądaj tu, jeśli masz arachnofobię. "Pająki" na Marsie

Nie zaglądaj tu, jeśli masz arachnofobię. "Pająki" na Marsie

Źródło:
ESA,cbsnews.com

Dynamicznie zmieniająca się pogoda zepsuła początek sezonu szparagowego w Polsce. - Najwięcej złego zrobiły niedawne mroźne noce - powiedział prezes Polskiego Związku Producentów Szparaga Marian Jakobsze.

​Trudny początek sezonu szparagowego. "Najwięcej złego zrobiły niedawne mroźne noce"

​Trudny początek sezonu szparagowego. "Najwięcej złego zrobiły niedawne mroźne noce"

Źródło:
PAP

Wysoko w Tatrach panuje jeszcze zimowa aura. Na Kasprowym Wierchu leżą 93 centymetry śniegu. - Takich warunków narciarskich pod koniec kwietnia to chyba jeszcze nie było - powiedział Maciej Stasiński, reporter TVN24.

"Mamy piękną zimę na Kasprowym Wierchu"

"Mamy piękną zimę na Kasprowym Wierchu"

Źródło:
TVN24, TPN, TOPR

Ponad dwumetrowy krokodyl spowodował wypadek drogowy, w wyniku którego zginęły trzy osoby - dwóch mężczyzn i kobieta. Jak podają lokalne media, gad wbiegł po zmroku na drogę położoną na obrzeżach miasta Culiacan w stanie Sinaloa w zachodnim Meksyku.

Wbiegł w nich krokodyl. Trzy osoby zginęły w wypadku drogowym

Wbiegł w nich krokodyl. Trzy osoby zginęły w wypadku drogowym

Źródło:
PAP, losnoticieristas.com

Mammatusy pojawiły się w czwartek na wielkopolskim niebie. Zjawisko to często towarzyszy burzom, jakie przechodziły tego dnia nad częścią Polski. Niesamowite zdjęcia chmur otrzymaliśmy na Kontakt 24.

"Krowie wymiona" zawisły nad Wielkopolską

"Krowie wymiona" zawisły nad Wielkopolską

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

W ostatnich dniach wielu regionom kraju dokuczały przymrozki. Spowodowały, że winiarze w województwie lubuskim ponieśli ogromne straty. Krzewy przemarzły, nie dało się ich w żaden sposób ogrzać.

Lubuscy winiarze przegrali walkę z przymrozkami. "Straty finansowe będą bardzo duże"

Lubuscy winiarze przegrali walkę z przymrozkami. "Straty finansowe będą bardzo duże"

Źródło:
TVN24

Potężny pożar wybuchł na wysypisku śmieci Ghazipur w Nowym Delhi. Chmura toksycznych oparów spowiła stolicę Indii. Mieszkańcy tego wielomilionowego miasta od kilku dni skarżą się na problemy z oddychaniem.

"Nie jesteśmy w stanie wyjść z domu". Płonie góra śmieci, niebezpieczne opary spowiły miasto

Źródło:
CNN

Potężna ulewa uszkodziła ogrodzenie więzienia w mieście Suleja w Nigerii. Uciekło z niego ponad 100 więźniów. Jak dotąd udało się schwytać tylko 10 osób.

Deszcz lał przez kilka godzin. Z więzienia uciekło ponad 100 osadzonych

Deszcz lał przez kilka godzin. Z więzienia uciekło ponad 100 osadzonych

Źródło:
Reuters, Daily Times of Nigeria, Channels TV

Chiny wystrzeliły w czwartek w stronę stacji orbitalnej Tiangong trzech tajkonautów. Razem z nimi poleciał danio pręgowany, dzięki któremu Chińczycy chcą dokonać przełomu w hodowli kręgowców w kosmosie.

Rybka akwariowa poleciała w kosmos

Rybka akwariowa poleciała w kosmos

Aktualizacja:
Źródło:
space.com, Reuters

U wybrzeży Australii Zachodniej utknęło ponad 100 grindwali. Na miejscu pojawili się wolontariusze, którzy próbowali pomóc zwierzętom. Jak przekazały władze stanowe, część zwierząt zmarła, a podobny los może czekać także resztę.

Ponad 100 grindwali utknęło u wybrzeża, część z nich zmarła

Ponad 100 grindwali utknęło u wybrzeża, część z nich zmarła

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Środkową część Paragwaju w ostatnich dniach nawiedziły ulewne deszcze, w wyniku których zginęły dwie osoby.

70 procent miasta pod wodą, dwie osoby nie żyją

70 procent miasta pod wodą, dwie osoby nie żyją

Źródło:
Reuters, adndigital.com, hoy.com

Pył znad Sahary dotarł do południowej Grecji. Spowodował, że niebo nad Atenami zyskało odcienie brązu i pomarańczy. - Taka intensywność tego zjawiska nie była obserwowana od 2018 roku - powiedział Vassilis Amiridis z Obserwatorium Narodowego w stolicy Grecji.

Pył saharyjski w fazie apogeum. Marsjańskie widoki w Atenach

Pył saharyjski w fazie apogeum. Marsjańskie widoki w Atenach

Źródło:
Reuters

Australijskie szpitale apelują, aby ofiary ukąszeń przez węże nie przynosiły ze sobą do szpitala jadowitych gadów - poinformował w środę portal Globecho. - Skutkiem wystraszenia lekarzy jest opóźnienie leczenia - przekazał szpital w Bundabergu w prowincji Queensland. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że na świecie każdego roku od ukąszeń węży umiera od 80 do 140 tysięcy osób.

Szpitale apelują do pokąsanych pacjentów: nie przynoście ze sobą węży

Szpitale apelują do pokąsanych pacjentów: nie przynoście ze sobą węży

Źródło:
PAP, businessinsider.com, The Guardian

Filipiny zmagają się z ekstremalną falą upałów. W prowincji Cavite temperatura wynosiła miejscami 37,1 st. C, a ta odczuwalna była dużo wyższa.

Ekstremalna fala upałów. "Jest tak gorąco, że nie można oddychać"

Ekstremalna fala upałów. "Jest tak gorąco, że nie można oddychać"

Źródło:
phys.org, PAP, AFP

Hipopotam o imieniu Gen-chan, który od siedmiu lat mieszka w zoo w Osace w Japonii, uznawany był za samca. Po tym, jak niedawno przeprowadzono test DNA, okazało się, że w rzeczywistości jest samicą - poinformował ogród zoologiczny Osaka Tennoji Zoo.

Samiec hipopotama po siedmiu latach okazał się samicą

Samiec hipopotama po siedmiu latach okazał się samicą

Źródło:
BBC

Na wybuchowego karczocha natknęła się mieszkanka północnych Włoch. Kobieta kroiła warzywo, gdy nagle eksplodowało ono jej w rękach. Nietypowa sytuacja ma jednak swoje naukowe wyjaśnienie.

Kroiła karczocha. Warzywo wybuchło jej w rękach

Kroiła karczocha. Warzywo wybuchło jej w rękach

Źródło:
PAP, varesenews.it, thelocal.it

Powodzie, które były następstwem ulewnych opadów deszczu, nawiedziły Kenię. W wyniku przejścia żywiołu zginęło co najmniej 40 osób. Ponad 110 tysięcy jest bez dachu nad głową. Służby meteorologiczne ostrzegły, że kolejne tygodnie przyniosą dalsze opady.

Ulice jak rzeki, tysiące ludzi bez dachu nad głową. "Po tych powodziach nie będzie zbiorów"

Ulice jak rzeki, tysiące ludzi bez dachu nad głową. "Po tych powodziach nie będzie zbiorów"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, africanews.com

Wrony siwe coraz częściej atakują mieszkańców Budapesztu i innych węgierskich miast. Związane jest to z wciąż rosnącą populacją tych ptaków. Jak tłumaczą ornitolodzy, ptaki nie robią tego, by zranić ludzi, a przed atakiem można łatwo się obronić.

Sceny "jak z Hitchcocka" w węgierskiej stolicy

Sceny "jak z Hitchcocka" w węgierskiej stolicy

Źródło:
PAP, index.hu

Pełnia Różowego Księżyca była widoczna w środową noc nad Polską. Zdjęcia zjawiska otrzymaliśmy na Kontakt 24. To nie jedyne ciekawe zjawisko astronomiczne, jakie można zaobserwować na kwietniowym niebie.

Różowa Pełnia wyjrzała zza chmur

Różowa Pełnia wyjrzała zza chmur

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP

Wielu z nas z otwartymi ramionami przyjęło wczesne przyjście wiosny. Czy jednak lutowe i marcowe ciepło miało korzystny wpływ na przyrodę? Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek zapytała o to ekspertów z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach oraz z Zakładu Pszczelnictwa w Puławach. W swoim blogu wyjaśnia tegoroczny paradoks klimatyczny i dobitnie pokazuje, jak coś, co wydawało się darem od losu, stało się przekleństwem.

Kwiecień, który okazał się koszmarem. "Nie pamiętam takiej sytuacji"

Kwiecień, który okazał się koszmarem. "Nie pamiętam takiej sytuacji"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zimowa aura powróciła do Finlandii. We wtorek na południu kraju spadło miejscami prawie 30 centymetrów śniegu. Pod Helsinkami dziecko wracające ze szkoły zginęło pod kołami traktora z pługiem śnieżnym - przekazała lokalna policja.

Atak zimy na południu Finlandii. Pod kołami pługa śnieżnego zginął 10-latek

Atak zimy na południu Finlandii. Pod kołami pługa śnieżnego zginął 10-latek

Źródło:
PAP, Reuters, ENEX

Bezzałogowa sonda kosmiczna Voyager 1 zaczęła ponownie wysyłać na Ziemię poprawne sygnały radiowe. Inżynierom z NASA udało się naprawić usterkę komputera, która spowodowała awarię statku kosmicznego w listopadzie.

Po pięciu miesiącach naprawiono usterkę. Sonda Voyager 1 znowu nadaje

Po pięciu miesiącach naprawiono usterkę. Sonda Voyager 1 znowu nadaje

Źródło:
livescience.com

Fala upałów nawiedziła Bangladesz. Temperatura wzrosła miejscami do 43 stopni Celsjusza. Władze wydały ostrzeżenia przed spiekotą, tymczasowo zamknięto szkoły.

Na termometrach ponad 40 stopni, zamknięte szkoły

Na termometrach ponad 40 stopni, zamknięte szkoły

Źródło:
Reuters

W Chinach trwa walka ze skutkami ulew, które nawiedziły południe kraju. W prowincji Guangdong doszło do licznych powodzi i osuwisk. Lokalne władze podały, że zginęły co najmniej cztery osoby, a 10 pozostaje zaginionych.

Ewakuowano ponad sto tysięcy ludzi. Do części nie udało się dotrzeć na czas

Ewakuowano ponad sto tysięcy ludzi. Do części nie udało się dotrzeć na czas

Źródło:
Reuters, Xinhua