Satelita spadł z orbity i spłonął. Astronauci zjedli lody

Kapsuła Dragon cumuje do ISS

Astronauci na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej są już po małej uczcie. W piątek zjedli lody dostarczone im przez firmę SpaceX w kapsule Dragon. Tego samego dnia prywatna misja musiała pogodzić się z porażką. Jeden z satelitów, który tak jak Dragon został wyniesiony w kosmos przez rakietę Falcon, spadł z orbity i spłonął.

W nocy z niedzieli na poniedziałek prywatna firma SpaceX wystrzeliła w kosmos rakietę Falcon 9, która mieściła na swoim pokładzie kapsułę Dragon z żywnością, odzieżą i sprzętem dla astronautów oraz prototyp satelity komunikacyjnego OG2 prywatnej firmy Orbcomm.

Lody na orbicie

Dragon dotarł na Międzynarodową Stację Kosmiczną bez przeszkód. Już w piątek astronauci rozpakowali 75 proc. ładunku, w tym lody czekoladowo-waniliowe, na które czekali z utęsknieniem.

Nie powiodła się natomiast misja OG2. Najpierw w wyniku awarii jednego z silników Falcona 9, satelita musiał być umieszony na niższej orbicie, niż zakładał projekt, potem z tej orbity spadł i spłonął w ziemskiej atmosferze.

- Zadecydowano o umieszczeniu go na niższej orbicie, bowiem silniki Falcona 9 nie miały wystarczającej mocy, by polecieć wyżej. Ich gotowość wynosiła 95 proc. a dla powodzenia misji potrzebne było 99 proc. - poinformowała prasę Katherine Nelson, rzeczniczka prasowa firmy SpaceX.

Odszkodowanie

Firma Orbcomm od razu złożyła wniosek o odszkodowanie w ramach polisy ubezpieczeniowej o wartości do 10 mln dol. Ma to zrekompensować koszty budowy i eksploatacji OG2.

Mimo porażki firma twierdzi, że jest zadowolona z misji. "Spełniliśmy kilka kluczowych celów lotu próbnego. Udało się m.in. uruchomić panele słoneczne i nawiązać łączność "- podał Orbcomm w komunikacie.

- Od początku zdawaliśmy sobie sprawę, że nasza część misji jest drugoplanowa. Kiedy poinformowano nas o usterce w Falcon 9 zgodziliśmy się na umieszczenie OG2 na niższej orbicie. Mieliśmy już wtedy świadomość, że manewr jest niepewny - tłumaczy Nelson.

- Gdyby nasz projekt był wiodący w tej misji, OG2 na pewno dotarłby na pożądaną orbitę - dodaje.

Orbcomm ma zamiar wystrzelić w kosmos jeszcze 17 satelitów. Dziewięć w 2013 i osiem w 2014 r. Wszystkie mają zostać wyniesione w kosmos przez rakiety SpaceX.

Autor: mm/ŁUD / Źródło: Reuters

Pozostałe wiadomości