Pierwszy "check-in" z obcej planety. Curiosity zameldował się na Marsie

"O krok bliżej do fotela burmistrza Marsa" - napisał Curiosity

W środę łazik marsjański Curiosity zameldował się na Marsie. Choć na Czerwonej Planecie przebywa od 6 sierpnia tego roku, dopiero teraz zdecydował się poinformować o tym za pomocą serwisu Foursquare. "O krok bliżej do fotela burmistrza Marsa" - zażartował łazik na swym profilu.

Z Foursquare, smartfonowej aplikacji informującej o naszym położeniu i pozwalającej zdobywać odznaki za pojawienie się w pewnych miejscach, korzysta też Curiosity. W środę za jej pośrednictwem wehikuł zameldował się na Czerwonej Planecie.

Był to pierwszy tzw. "check-in" pochodzący z innej planety, jednak nie pierwszy, jaki nadszedł z kosmosu.

Meldunek z ISS

W 2010 roku z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), zameldował się astronauta Doug Wheelock. Dzięki temu udało mu się odblokować odznakę "badacza NASA" dostępną dla tych, którzy znajdą się na ISS.

Odznaka Curiosity

NASA wykorzystuje popularność aplikacji, żeby propagować wśród młodych ludzi nauki ścisłe. Mogą oni zdobywać odznaki - podobne do tej, jaką otrzymał Wheelock - za m.in. zwiedzanie przybytków agencji.

Już pod koniec roku wszyscy zainteresowani losami Curiosity będą mogli zdobyć jej odznakę - właśnie za odwiedzenie miejsc związanych m.in. z kosmosem, inżynierią czy matematyką.

Autor: map/ŁUD / Źródło: NASA

Pozostałe wiadomości