Opole – co zobaczyć? Atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca

[object Object]
Gdzie mogłyby powstać nowe parki narodowe w Polsce?tvn24
wideo 2/3

Miasto, w którym możesz odwiedzić polską Wenecję, zobaczyć Aleję Gwiazd i odpocząć na zielonej wyspie? Opole pełne jest atrakcji turystycznych. Podpowiadamy, jakie ciekawe miejsca możesz odkryć w stolicy województwa opolskiego oraz co robić w Opolu.

W kamienicy przy opolskim rynku w XVII wieku gościł król Jan Kazimierz.

Po zwiedzaniu miasta możesz odpocząć w jednym z licznych parków - na przykład na Wyspie Bolko czy w Parku Nadodrzańskim.

Będąc w Opolu, nie zapomnij odwiedzić Wenecji opolskiej.

Wieża Piastowska

Jednym z najbardziej znanych zabytków Opola jest Wieża Piastowska. Ma 35 metrów wysokości, a ze szpicą około 42 metry. Jej historia sięga najprawdopodobniej końca XIII lub połowy XIV wieku. Jest ostatnią pozostałością po Zamku Piastowskim, który został rozebrany w 1928 roku.

SPRAWDŹ: Co warto zobaczyć w województwie opolskim?

Opole: atrakcje turystyczne - Aleja Gwiazd

Opole nazywane jest Stolicą Polskiej Piosenki. Dlatego też jedną z ciekawszych atrakcji miasta jest Aleja Gwiazd Polskiej Piosenki. Znajdziesz ją naprzeciwko wejścia do Ratusza. Spójrz pod nogi, ponieważ na chodniku zobaczysz gwiazdy z autografami.

Aleja powstaje od 2004 roku. Swoje gwiazdy ma tam wiele ważnych dla polskiej sceny muzycznej osób. Są to między innymi: Czesław Niemen, Krzysztof Krawczyk, Maryla Rodowicz, Beata Kozidrak czy Marek Grechuta. Co roku w Alei pojawiają się kolejne gwiazdy.

OpoleShutteerstock

Opole: co zwiedzić? Rynek i Ratusz

Po obejrzeniu Alei Gwiazd warto rozejrzeć się wokół. Na opolskim Rynku zobaczyć możesz odnowione kamienice i Ratusz we włoskim stylu. Ratusz budowany był w XIX i XX wieku. Jego charakterystycznym elementem jest 65-metrowa wieża. To z niej grany jest codziennie w południe hymn Opola.

Najciekawszą kamienicą przy Rynku jest ta przy numerze 1. Nazywana jest Kamienicą pod Lwem. W XVII wieku gościł w niej nawet król Jan Kazimierz. Na Rynku znajduje się również pomnik Kazimierza I Opolskiego, założyciela Opola.

Wyspa Bolko

To miejsce nazywane jest zielonymi płucami Opola. Po zwiedzaniu miasta będzie to dobry punkt na odpoczynek. Wyspa Bolko w 1910 roku zyskała miano parku miejskiego. Jej północą i wschodnią granicę stanowi Odra, zachodnią - Kanał Ulgi, a północno-zachodnią - pozostałość Kanału Wińskiego.

Pierwsze wzmianki o wyspie, nazywanej wtedy “kępą”, pojawiały się już w 1213 roku. Od XIV wieku nazywana była “Bolko”. Dawniej na wyspie rósł gęsty las, obecnie pozostało na niej dużo zieleni, jest też wiele ścieżek dla pieszych i rowerzystów oraz kilka stawów.

Park Nadodrzański

Kolejnym zielonym miejscem na mapie Olsztyna jest Park Nadodrzański. Znajdziesz tam miejsca przeznaczone do biegania, spacerowania czy ćwiczeń na świeżym powietrzu. Ukryte w parku jest również popiersie Junony.

Opolska Wenecja

W Opolu można poczuć się jak w Wenecji. Wystarczy spacer nad Kanałem Młynówka, który oddziela centrum miasta od Wyspy Pasieki. Najlepszy czas na poznawanie tego miejsca to wieczór - wtedy rozświetlone okna i oświetlone kamienice odbijają się w lustrze wody.

OpoleShutterstock

Opole – ciekawe miejsca: Most Groszowy

Dawniej pobierano w tym miejscu myto, czyli opłatę za przejście. Wynosiło ono jeden grosz. To tłumaczy nazwę mostu, który jest jednym z najpiękniejszych miejsc w Opolu.

Ten most dla pieszych zawieszony jest nad Kanałem Młynówka i jest idealnym pomysłem na romantyczny spacer. Nie bez przyczyny nazywany jest Mostem Zakochanych. Wzorem wielu miast to na nim zakochani wieszają kłódki ze swoimi imionami lub inicjałami. Pięknie wygląda też na zdjęciach - zarówno w dzień, jak i po zmroku.

Staw Zamkowy, Fontanna Multimedialna

Pozostałością po otaczającej Zamek Piastowski fosie jest Staw Zamkowy. Na początku XX wieku znajdowało się tam profesjonalne lodowisko miejskie. Obecnie w tym miejscu można podziwiać grające fontanny.

Katedra Opolska

Nad Opolem górują dwie strzeliste 76-metrowe wieże katedry Świętego Krzyża. To najwyższa budowla w mieście. Poprzednie świątynie w tym miejscu wybudowane były w XI i XIII wieku. Nie były jednak pierwszymi. Wcześniejszy kościół stał tam prawdopodobnie już za czasów Bolesława Chrobrego. Katedra, którą można oglądać obecnie, powstała dopiero w XV wieku.

Fontanna Ceres

Poznając Opole, warto zajść na Plac Daszyńskiego. To tam znajduje się secesyjna fontanna z 1907 roku. Na jej szczycie zobaczyć można posąg bogini urodzaju Ceres. Pierwotny projekt autora posągu zakładał, że główną postacią będzie Minerwa, bogini sztuki, rzemiosła i mądrości. Po wielu przeróbkach zaczęto ją jednak utożsamiać z Ceres.

Autor: aw

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości