Gniazdo znajdujące się na szczycie drzewa, rosnącego w pobliżu ośrodka socjalnego w Polkowicach już od kilku lat było zajmowane przez bociany i z roku na rok się powiększało. Lipa na której szczycie znajdował się "bociani dom" była obumarła i toczona przez grzyby. Pień, mający w obwodzie ponad trzy metry, zaczął stwarzać zagrożenie nie tylko dla dzieci i pracowników przebywających w ośrodku, lecz również dla bocianiej rodziny. Dlatego lipę wycięto, a w jej miejscu postawiono słup wraz z platformą na którą przeniesiono stare gniazdo.
Niszczenie gniazd zakazane
Bocian biały jest gatunkiem objętym ochroną ścisłą i zgodnie z prawem niszczenie jego gniazd jest zakazane. Wyjątkiem są sytuacje zagrażające bezpieczeństwu lub względy sanitarne. Gniazda można usuwać do końca lutego każdego roku przed powrotem ptaków.
Gniazdo bocianów zostało przeniesione z drzewa na słup
Autor: nb/mj / Źródło: Starostwo Powiatowe w Polkowicach