Na Oceanie Południowym znaleziono 12 wulkanów

Schemat podwodnego wulkanu

Badaczom z British Antarctic Survey udało się odkryć pasmo podwodnych wulkanów skupionych w pobliżu Sandwichu Południowego, archipelagu położonego na Oceanie Południowym. Odkrycie pozwoli na ocenę, jak ich erupcje wpływają na powstawanie fal tsunami.

Naukowcy znaleźli 12 wulkanów znajdujących się pod powierzchnią wody. Niektóre z nich są wysokie na 3 km, część ma kratery o średnicy 5 km. Aż siedem z tych aktywnych wulkanów można dostrzec jako łańcuch wysepek.

Kopalnia cennej wiedzy

To odkrycie pomoże zrozumieć, co dzieje się, kiedy wulkan wybucha pod wodą i zbadać sposób, w jaki erupcja wpływa na tworzenie się niebezpiecznych fal tsunami. Dla członków BAS równie interesująca jest kwestia podmorskiego krajobrazu. Temperatura wody, która w pobliżu wulkanu jest przecież dużo wyższa, sprzyja wytworzeniu się specyficznej oceanicznej flory i fauny.

Zasługa nowych technologii

Odkrycie było możliwe dzięki posłużeniu się technologią mapowania dna morskiego.

- Narzędzia, którymi teraz dysponujemy, pozwalają nam nie tylko odtwarzać sposób, w jaki ewoluowało życie na Ziemi, lecz także rzucają nowe światło na zjawiska naturalne, które stanowią zagrożenie dla zycia ludzkiego - mówi Phil Leat z BAS.

Autor: map//aq / Źródło: sciencedaily.com

Pozostałe wiadomości