Kątnik domowy - jak się pozbyć popularnego pająka z domu?

[object Object]
Nowo odkryta grupa pająków w Australii Jeremy Wilson, Lewis Wilson, Michael Rix, Eamon Amsters
wideo 2/24

Najczęściej spotykanym w domu pająkiem jest kątnik domowy. Jest to duży jak na polskie warunki pająk, który potrafi napędzić stracha. Podpowiadamy, jak pozbyć się kątnika domowego i czy należy się go bać.

Kątniki domowe prowadzą nocny tryb życia.

Jednym z największych polskich pająków jest kątnik domowy większy.

Ukąszenie przez kątnika domowego może być bolesne.

Jakie pająki można spotkać w domu?

W Polsce żyje ponad 800 gatunków pająków. Większości z nich nigdy nie zobaczysz, jest jednak kilka takich, które szczególnie upodobały sobie ludzkie domy. Należy podkreślić, że niemal wszystkie pająki, które żyją w Polsce są jadowite. Większość z nich nie potrafi się jednak nawet przebić przez ludzką skórę. Ukąszenia tych, które mogą to zrobić, mogą wywołać ból, zaczerwienienie lub reakcję alergiczną.

W domu można spotkać przede wszystkim następujące gatunki pająków:

- kątnik domowy mniejszy,

- kątnik domowy większy,

- nasosznik trzęś,

- zyzuś tłuścioch.

Duży pająk w domu, na którego na pewno zwrócisz uwagę, to właśnie kątnik domowy. Kątnik domowy większy jest jednym z największych pająków żyjących w Polsce. Upodobał sobie życie blisko ludzi i mieszka niemal na całym świecie. Do tego może żyć nawet do siedmiu lat. O ile wcześniej nie trafi pod klapka przestraszonego ludzkiego współlokatora.

W domu spotkasz najpewniej jeden z dwóch gatunków:

- kątnik domowy mniejszy (Tegenaria domestica) - bez odnóży ma około 12 mm;

- kątnik domowy większy (Eratigena atrica) - bez odnóży ma do 18 mm (samice), z odnóżami natomiast może osiągać rozmiar nawet ośmiu centymetrów.

Jest to gatunek pająka z rodziny lejkowcowatych. Poza kątnikami domowymi w Polsce żyją również kątniki wiejskie, polne, ścienne czy leśnie. Wszystkie należą do tej samej rodziny.

Kątnik domowy - gdzie się ukrywa?

Kątniki, które spotkasz w swoim domu, najczęściej znajdziesz w kątach. Rozglądaj się po ciemnych zakamarkach w piwnicy, garażu, łazience, na korytarzach, strychu, a nawet w pokojach. Możesz je też zobaczyć w przydomowym ogrodzie. Życie blisko ludzi zapewnia im odpowiednią temperaturę i ochronę przed drapieżnikami czającymi się na zewnątrz.

Są to zwierzęta, które prowadzą nocny tryb życia. Jest więc szansa, że w ciągu dnia go nie zauważysz, jednak nocna przechadzka po domu i nagłe zapalenie światła może się skończyć widokiem kątnika w panice uciekającego w kierunku schronienia.

Kątnik domowy - popularny pająk w PolsceShutterstock

Kątniki tworzą sieć z charakterystycznym lejkiem. To właśnie te sieci umieszczają w kątach. Pajęczyna kątnika nie jest lepka, a często zobaczyć możesz na niej kurz, który świetnie maskuje sieci. Co może się złapać w taką sieć? Różnego rodzaju robactwo, które grasuje w ludzkich domach - rybiki, mrówki, muchy, komary, karaluchy, ale również inne pająki. Dlatego warto zastanowić się, czy nie zostawić kątnika w spokoju, żeby dbał o zmniejszenie liczebności tych osobników w domu.

Kątnik domowy - czy gryzie, ukąszenie

Kątnik domowy większy jest na tyle duży, że może przebić ludzką skórę. Na pewno nie będzie to przyjemne doświadczenie. Może być bolesne, zostawić zaczerwienienie i obrzęk lub wywołać reakcję alergiczną.

Pamiętaj jednak, że kątniki nie atakują ludzi bez przyczyny. Jeżeli dojdzie do ukąszenia, to najpewniej będzie to spowodowane przez przypadkową sytuację - na przykład próbę zgniecenia pająka na przykład podczas snu. Pająk zaatakuje wtedy w odruchu obronnym.

Kątnik domowy - jak się pozbyć?

Najlepszym sposobem na pozbycie się pająków z domu jest dbanie o czystość. Pamiętaj o regularnym czyszczeniu ciemnych kątów i zapomnianych zakamarków mieszkania. Odkurzaj, żeby nie zostawić pająkowi przestrzeni do życia.

Jeżeli zobaczysz już kątnika, postaraj się go nie zabijać. Przyłóż do niego szklankę, a od spodu wsuń kartkę. Będziesz mieć pewność, że pająk nie uciekanie ani cię nie ukąsi i spokojnie wyniesiesz go na zewnątrz. Pamiętaj, że kątniki to bardzo pożyteczne zwierzęta.

Po wyniesieniu pająka na zewnątrz dokładnie wysprzątaj dom ze zwróceniem uwagi na pajęczyny. Miejsca po nich wymyj detergentami, które w przyszłości nie będą zachętą dla kolejnych pajęczych lokatorów.

Dobrą metodą prewencji przeciwko pająkom, ale także różnym owadom, są moskitiery założone w oknach czy na drzwiach balkonowych. Sprawiają, że nieproszeni goście nie dostaną się do domu. Wtedy ich jedyną drogą wejścia są niedomknięte drzwi, buty i nieszczelności w budynku.

W ostateczności, kiedy pająków jest za dużo i nie można sobie z nimi poradzić, można zwrócić się o pomoc do specjalistów. Zwalczaniem kątnika domowego i innych pająków zajmują się specjalistyczne firmy, które stosują oprysk, zamgławianie termiczne i zamgławianie ULV.

Autor: aw / Źródło: Lasy Państwowe, insektarium.net, arachnea.org

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości