Najnowsze

Jonas zabił co najmniej 37 osób. Potęgę śnieżycy widać było z kosmosu

Najnowsze

Burza śnieżna Jonas z perspektywy satelity
NASABurza śnieżna Jonas z perspektywy satelity

W miniony weekend przez wschodnie Stany Zjednoczone przetoczyła się potężna burza śnieżna Jonas. Bilans ofiar śmiertelnych obecnie wynosi 37. Potęgę żywiołu ukazują zdjęcia satelitarne, które przedstawiają śnieżycę z perspektywy orbity Ziemi.

Skutki śnieżycy Jonas są tragiczne. Lokalne media podają, że w wyniku ataku "białego monstrum" nie żyje co najmniej 37 osób. Większość zginęła w wypadkach samochodowych, a także doznając ataku serca podczas odśnieżania.

Obecnie trwa oczyszczanie ulic z zalegającego śniegu. Odśnieżanie trwa już od niedzieli. Wszystkie loty do i z zamkniętych lotnisk wróciły do normy.

Prędkość wiatru podczas śnieżycy najwyższa była na wybrzeżu New Jersey i dochodziła do 162 km/h. Zobacz dokładną relacje z wielkiej śnieżycy w USA.

Ogrom zjawiska

Potęgę żywiołu widać także na zdjęciach satelitarnych, które wykonał Scott Kelly, astronom przebywający na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS. Kłębiaste chmury zaczęły tworzyć się w piątek wieczorem 22 stycznia czasu lokalnego we wschodniej części USA. Z godziny na godzinę strefa chmur gęstniała i objęła swoim zasięgiem znaczną część wschodniej Północnej Ameryki. Po 36 godzinach w niedzielę nad ranem front przeszedł, chmury rozeszły się, a niebo wypogodziło się (pokazuje to film).

Połacie śniegu

Dzięki temu, że niebo zrobiło się czyste, satelity mogły wykonać zdjęcia z orbity Ziemi, które przedstawiają zasięg pokrywy śnieżnej, którą pozostawiła po sobie śnieżyca Jonas. Poniższe zdjęcie wykonał instrument MODIS, który znajduje się na satelicie Aqua.

Zasięg śniegu widoczny na zdjęciu satelitarnym w niedzielę 24 styczniaNASA

Biały Waszyngton

Zbliżenie na Waszyngton wykonała satelita Landsat 8. Większość obszarów, znajdujących się na zdjęciu była przykryta co najmniej 61 centymetrową warstwą śniegu.

Zdjęcie satelitarne Waszyngtonu z niedzieli 24 styczniaNASA

Day 302. #Blizzard2016 gave us an impressive view below. Stay warm! #GoodNight from @space_station! #YearInSpace pic.twitter.com/ioNOqdYDCP— Scott Kelly (@StationCDRKelly) styczeń 24, 2016

Rare #thundersnow visible from @Space_Station in #blizzard2016! #Snowzilla #snowmaggedon2016 #YearInSpace pic.twitter.com/l3p6hjnJOq— Scott Kelly (@StationCDRKelly) styczeń 23, 2016

Massive #snowstorm blanketing #EastCoast clearly visible from @Space_Station! Stay safe! #blizzard2016 #YearInSpace pic.twitter.com/oq6ewYaTPQ— Scott Kelly (@StationCDRKelly) styczeń 23, 2016

Autor: AD/map / Źródło: NASA, weather, Reuters TV

Źródło zdjęcia głównego: Twitter/Scott Kelly

Pozostałe wiadomości