Najnowsze

Jesteś w ciąży? Spędź wakacje bezpiecznie

Najnowsze

Ginekolog o bezpiecznych wakacjach w ciąży

Jeśli jesteś w ciąży i wybierasz się na urlop, sprawdź na jakie utrudnienia możesz natrafić. Ginekolog i położnik prof. Romuald Dębski podpowie ci, jak się z nimi uporać.

TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?

SPRAWDŹ NUMERY KANAŁÓW

Ciąża to nie choroba, więc wydawałoby się, że w ciąży wszystko wolno. To jednak odmienny stan fizjologiczny, który wnosi pewne ograniczenia, także w nasze plany urlopowe. O czy powinnaś wiedzieć, zanim wykupisz wycieczkę i spakujesz walizkę, mówi prof. Romuald Dębski, ginekolog i położnik.

Gdzie jechać?

Będąc w ciąży, powinnaś wybrać miejsce urlopowe, które jest relatywnie blisko (do ok. 5 godzin lotu samolotem), gdzie temperatura nie przekracza 40 st. C i gdzie dostęp do opieki zdrowotnej nie jest utrudniony.

Postaw zatem na kraje europejskie. Jeśli będziesz jechała dalej lekarz prowadzący prawdopodobnie będzie musiał podać ci heparynę, która zapobiegnie powstaniu zakrzepów i zatorów podczas długich lotów samolotem.

- Groźniejsza od lotu samolotem może być hipotermia. Zarodek, szczególnie na 8-10 tyg. przed porodem, nie lubi temperatury wewnątrz organizmu wyższej niż 38-39 st. C - mówi prof. Romuald Dębski. A na tak wysoką wartość kobieta w ciąży naraża się, leżąc dłuższy czas plackiem na plaży.

Jeśli zaś mowa o opiece zdrowotnej, to w większości krajów europejskich jest na przyzwoitym poziomie. - Warto jednak zorientować się jaki jest jej stan, zanim ruszymy w drogę - radzi ginekolog.

Ciąża a samolot

Nie na każdym etapie ciąży możemy pozwolić sobie na podróż samolotem.

- Jeśli ciąża przebiega prawidłowo i nie ma problemów typu objawy poronienia zagrażającego czy porodu przedwczesnego, to samolot jest zupełnie bezpieczny do ok. 30 tygodnia ciąży - wyjaśnia prof. Dębski.

Czyli w pierwszym i drugim trymestrze możemy latać, a trzecim lepiej odpuścić. Dlaczego?

- W późniejszym okresie zmiany ciśnienia związane ze wznoszeniem się samolotu i obniżeniem ciśnienia w kabinie mogą być czynnikiem sprawczym dla czynności skurczowych - przestrzega ekspert. A oznacza to po prostu możliwość przedwczesnego porodu.

Utrudnienia ze strony przewoźnika

Jeśli jednak chcemy lub musimy udać się w podróż samolotem w trzecim trymestrze, to sprawdźmy, jak reguluje to nasz przewoźnik.

- Niektóre linie lotnicze wymagają zaświadczenia od lekarza ginekologa, że kobieta może latać - mówi prof. Dębski.

Dla przykładu Polskie Linie Lotnicze LOT wymagają od ciężarnej po 32 tygodniu wypełnienia specjalnego formularza.

A to nie koniec utrudnień. Takie zaświadczenie jest ważne tydzień, więc może się zdarzyć, że ciężarna nie będzie mogła wrócić z wakacji samolotem, tylko będzie musiała przesiąść się na pociąg.

Opalanie

Będąc w ciąży, uważajmy na opalanie. Lepiej z niego zrezygnować, żeby po urodzeniu dziecka nie mieć problemów z plamami na skórze.

- Dziewczyny w ciąży mają większe ryzyko występowania plam, czyli tzw, osnuty ciężarnej, i powinny zasłaniać brzuch. Przebarwienia po porodzie mogą nie ustąpić - przestrzega ginekolog.

- Krem z filtrem 50 załatwi sprawę - uspokaja.

Autor: mar/map / Źródło: TVN Meteo Active