Najnowsze

Jedzenie śniadań powoduje zwiększenie aktywności fizycznej

Najnowsze

ShutterstockZaczynanie dnia od śniadania doda energii

Jedzenie śniadań nie spowoduje, że schudniemy. Sprawi jednak, że nawet otyłe osoby staną się bardziej aktywne fizycznie.

TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?

SPRAWDŹ NUMERY KANAŁÓW

Naukowcy z Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Bath w Wielkiej Brytanii opublikowali na łamach magazynu "American Journal of Clinical Nutrition" badania korelacji i wpływu jedzenia śniadań na osoby otyłe, które są zdrowe fizycznie. Publikacja informowała o wnioskach wysnutych z analizy różnicy wyników pomiędzy dwoma grupami - jedną rozpoczynającą dzień śniadaniem i drugą pomijającą pierwszy posiłek dnia.

Precyzja i mniejsza liczba

Przeprowadzone przez zespół badania od pozostałych tego typu analiz różniła precyzyjność, jaką uzyskano redukując liczbę uczestników, od których bezpośrednio zbierano wywiad. Mający od 21 do 60 lat badani z grupy śniadaniowej przez okres 6 tygodni byli proszeni o dostarczenie sobie do godz. 11 co najmniej 700 kcal. w czasie do dwóch godzin od obudzenia się. Pozostali do południa mogli popijać jedynie wodę.

Nie odchudzi, ale pobudzi

Jedzenie śniadań nie spowodowało ubytku wagi, ale spowodowało, że otyłe osoby były bardziej aktywne fizycznie w porannych godzinach i jadły mniej przez resztę dnia od osób w grupie pomijającej pierwszy posiłek.

A kluczowa w procesie odchudzania jest właśnie aktywność fizyczna, dzięki której można poprawić stan zdrowia.

Naukowcy chcieli ustalić powiązania między śniadaniem, wagą ciała i stanem zdrowia.

Silna podstawa naukowa

- Teoretycznie każdy wie, że należy jeść śniadania - zauważył główny autor badań, dr James Betts. - Jednakże do tej pory brakowało jednoznacznych, naukowo potwierdzonych dowodów na to, jak pomijanie śniadania lub rozpoczynanie nim dnia wpływa na ludzkie zdrowie - zaznaczył. - Nasze badanie rzuca światło na pewne aspekty tego zagadnienia. Prawda jest jednak taka, że co z tą wiedzą zrobimy jest sprawą indywidualną, warunkowaną tym, co kto chce osiągnąć i na czym mu szczególnie zależy - przyznał.

- Jeżeli chcemy schudnąć uznamy za istotne to, że jedzenie lub pomijanie śniadania robi jakąś różnicę, utrudniając lub ułatwiając osiągniecie celu - wyjaśnił. - Ale nasze wyniki nabierają na sile, jeżeli liczą się dla nas pozostałe elementy charakteryzujące zdrowy tryb życia, czyli bycie bardziej aktywnym fizycznie oraz lepsze kontrolowanie poziomu cukru we krwi - dodał.

Sprawdzą, jak ważny jest skład

W przyszłości zespół zamierza zbadać, czy to, co jemy na śniadanie ma znaczenie oraz określić, w jakim stopniu i na co wpływają wybrane przez nas składniki. Doprecyzowanie doda posiłkowi znaczenia oraz pomoże dokonywać lepszych wyborów. Sprawdzą to serwując różne śniadania i mierząc wpływ na organizm.

- Należy pamiętać, że różnie reagujemy na ten sam typ śniadania, które nie są sobie równe. Nie można bowiem postawić znaku równości między dosładzanymi białym cukrem płatkami śniadaniowymi a owsianką z garścią orzechów i owoców - zaznaczył współautor dr Enhad Chowdhury.

Dlaczego śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia?
Dlaczego śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia?TVN Meteo Active

Autor: stella/mab / Źródło: science daily

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości