Najnowsze

Grillowanie w Krakowie nie dla wszystkich. Będą ograniczenia

Najnowsze

Smog w Krakowie
Smog w Krakowietvn24
wideo 2/31

Od 1 września w Krakowie będzie obowiązywał zakaz palenia węglem i drewnem. Dotyczy on nie tylko pieców i palenisk węglowych, lecz także kominków i ciężkich stacjonarnych grillów - poinformował w poniedziałek Urząd Miasta Krakowa.

- Ruszamy z kampanią informacyjną, żeby przypomnieć mieszkańcom, że już wkrótce zacznie obowiązywać zakaz używania paliw stałych i będzie on dotyczył nie tylko domowych pieców - przekazał Maciej Grzyb, zastępca dyrektora Wydziału Komunikacji Społecznej w Urzędzie Miasta Krakowa.

Grillowanie w Krakowie tylko okazjonalnie

Mieszkańcy wciąż będą mogli używać sezonowych grillów, rusztów i rożnów rozkładanych okazjonalnie, ponieważ w rozumieniu przepisów nie są one instalacją i nie podlegają przepisom uchwały antysmogowej dla Krakowa, przyjętej przez sejmik województwa małopolskiego.

Inaczej wygląda sytuacja z urządzeniami posadowionymi na stałe, takimi jak ciężkie grille ogrodowe. Z takich urządzeń po 1 września nie będzie można w Krakowie korzystać.

Smog niszczy organizm tvn24

Stacjonarne grille w Krakowie będą zakazane

Jak wyjaśniają urzędnicy, w przypadku punktów gastronomicznych sytuacja jest dwojaka. Grille, rożny i ruszty działające sezonowo w przenośnej gastronomii nie są urządzeniami stacjonarnymi i nie są instalacją, więc będą mogły działać.

Inaczej jest w przypadku stosowania urządzeń działających w gastronomii przez cały rok, niezmiennie w tym samym miejscu oraz posadowionych na stałe. Wyjątkiem będzie sytuacja, gdy instalację objęto obowiązkiem uzyskania pozwolenia lub zgłoszenia - w praktyce oznacza to instalacje stosowane w gastronomii, gdzie obsługuje się ponad 500 osób na dobę.

Miasta o najwyższym stężeniu średniorocznym pyłu PM10 - powyżej normy 40 µg/m3 (Polski Alarm Smogowy)Polski Alarm Smogowy

Autor: ao/map / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PublicDomainPictures (CC0)

Pozostałe wiadomości