Najnowsze

Czy można grillować na balkonie? Strażak odpowiada

Najnowsze

Jak bezpiecznie grillować?
TVN Meteo ActiveJak bezpiecznie grillować?

St. kpt. Artur Laudy z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej m. st. Warszawy wyjaśniał, o czym należy pamiętać, aby grill - czy to na plaży, w parku, lesie lub na balkonie - nie zakończył się tragicznie.

TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?

SPRAWDŹ NUMERY KANAŁÓW

Za oknem coraz cieplej, dni stają się dłuższe, wakacje tuż-tuż, urlopy za pasem... W takich okolicznościach z lubością organizujemy grilla dla siebie, bliskich i przyjaciół. Ale niezależnie od tego, jakie pieczemy smakołyki, pamiętać trzeba o bezpieczeństwie.

Pamiętaj o wodzie i piasku

Organizując grilla - poza ulubionymi mięsami, warzywami czy napojami - powinniśmy zawsze ze sobą zabierać coś, co pozwoli nam na prędkie ugaszenie płomieni, które "wymknęłyby" się z czaszy grilla. - Węgiel, czy brykiet, rozgrzany do wysokiej temperatury, może zostać porwany przez wiatr i upaść np. na materiały palne. Pożar może się szybko rozprzestrzenić- mówił Artur Laudy.

- Worek z piaskiem, wiaderko z wodą, gaśnica - wymieniał st. kpt. Artur Laudy z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej m. st. Warszawy. - To są podstawowe rzeczy, które możemy sobie łatwo zorganizować, tylko po prostu trzeba o tym pamiętać - zaznaczył.

Grill na balkonie?

Jak się okazuje, grilla zorganizować teoretycznie możemy nawet na własnym balkonie lub w przylegającym do mieszkania ogródku.

- Przepisy do końca nie mówią wprost, czy można, czy nie - przyznał st. kpt. Laudy, ale przestrzegł: - Należy kierować się zdrowym rozsądkiem i kulturą osobistą - dodał.

- Pamiętajmy, że przy spalaniu się tłuszczy z potraw wydzielają się dziwne zapachy, które nie wszystkim mogą pasować. Niektórzy są chorzy na alergię lub astmę i zapach lub dym może być dla nich nie tylko mało komfortowy, ale wręcz duszący - zaznaczył.

Nie powinien nas wówczas zdziwić widok wezwanych przez nich funkcjonariuszy w progu, każących nam ugasić grilla.

Pamiętaj o bezpieczeństwie

- Pamiętajmy także o własnym bezpieczeństwie. Miejsca takie jak balkon, gdzie mamy blisko firankę i inne materiały palne, zwiększa ryzyko. Chwila nieuwagi lub np. wyjście z balkonu do kuchni, może spowodować, że wracając zobaczymy zupełnie odmienny obraz, który będzie zagrażał nam i naszemu mieniu - przestrzegł strażak.

Przypomniał także o bezpośrednim telefonie alarmowym 112 - dostępnym dla telefonów komórkowych, gdy zdarzy się incydent zagrażający życiu lub zdrowiu.

Autor: stella/kka / Źródło: TVN Meteo Active

Pozostałe wiadomości