"Żałobna podróż dobiegła końca. Bogu dzięki". Orka 17 dni płynęła z martwym dzieckiem

[object Object]
"Żałobna podróż" orki Tahlequah dobiegła końcaMichael Weiss Center/ Whale Research
wideo 2/9

Przez ponad dwa tygodnie orka płynęła u wybrzeży Kanady, podtrzymując martwe ciało swego dziecka. Teraz Centrum Badań nad Wielorybami ogłosiło, że samica zakończyła "żałobną podróż". "Jej koszmar się skończył" - napisali badacze.

Jak wynika z obserwacji, samica - którą nazwano roboczo J35, a bardziej potocznie Tahlequah - jest w dobrym stanie fizycznym i psychicznym, a jej zachowanie oceniono jako "zadziwiająco ruchliwe".

"Koszmar J35, niosącej swoje martwe dziecko przez co najmniej 17 dni i tysiąc mil, skończył się. Bogu dzięki"- napisał na Facebooku Ken Balcomb z Centrum Badań nad Wielorybami, usytuowanego na wyspach San Juan (należą do amerykańskiego stanu Waszyngton, położone są w pobliżu kanadyjskiej Kolumbii Brytyjskiej).

Polowała na łososie

"Tego popołudnia o 14.07 letniego czasu pacyficznego, J35 wraz z innymi członkami stada z wigorem przez pół mili ścigała ławicę łososi w środkowej części cieśniny Haro, w pobliżu Centrum Badań nad Wielorybami. Nie niosła już swego nieżywego dziecka. (...) Jej żałobna podróż dobiegła końca" - napisano w niedzielę na stronie internetowej Centrum.

Jak podali badacze, już dwa dni wcześniej obserwatorzy donosili, że dostrzegli Tahlequah płynącą bez martwego dziecka przez cieśninę Georgia w pobliżu Vancouveru (Kolumbia Brytyjska). "Teraz możemy to potwierdzić" - dodali. Naukowcy przypuszczają, że po tym, jak samica porzuciła ciało młodej orki, zatonęło ono w morzu Salish. "Być może nigdy nie będzie okazji przeprowadzić sekcji" - przypuszczają badacze.

Zachowanie typowe dla ssaków

- Każda matka ma bardzo silną więź ze swoim potomstwem, tak samo jest w przypadku orek. W tym przypadku jest to szczególnie tragiczne, ponieważ jest to gatunek zagrożony wyginięciem w naturze - mówił w rozmowie z TVN24 Michał Krauze, pracownik gdańskiego ZOO i pozarządowej organizacji WWF (World Wide Fund for Nature). Jak tłumaczył, nie opuszczając martwego młodego, J35 postawiła na szali swoje życie. Przez 17 dniową podróż nie jadła, tym samym miała zmniejszone szanse na przetrwanie.

Krauze dodał, że takie zachowania - opłakiwanie młodych oraz członków rodziny - obserwowane są również wśród innych gatunków ssaków. Zarówno na wolności, jak i w ogrodach zoologicznych, widuje się na przykład szympansice, które po śmierci chodzą z martwym potomkiem.

Ssaki potrafią również zaciekle bronić swoich młodych. Krauze za przykład podał żyrafy, które w obronie dzieci stają do walki z dorosłymi lwami. Zwierzęta podejmują także wszelkie wysiłki, aby pomóc potomstwu przetrwać od pierwszych minut życia. Tuż po urodzeniu samice orek wypychają swoje młode ponad powierzchnię wody, żeby te mogły zaczerpnąć swój pierwszy oddech.

Gatunek, do którego należy J35, jest zagrożony wyginięciem ponieważ również jego pokarm, łososie odmiany chinook, jest zagrożony. - Jeśli w tamtym rejonie rybołówstwo będzie bardziej zrównoważone, pozwolimy przeżyć łososiom, to również orki tego podgatunku będą miały szanse na przeżycie - zaznaczył Krauze.

Michał Krauze o zachowaniu orki J35
Michał Krauze o zachowaniu orki J35tvn24

Poruszające zdjęcia

Obie orki - matka i martwe młode - zostały zauważone po raz pierwszy pod koniec lipca niedaleko wybrzeża Victorii w zachodniej Kanadzie. Jak informował wówczas Ken Balcomb z Centrum Badań nad Wielorybami, ciało dziecka - prawdopodobnie samiczki - co chwilę tonęło, więc matka próbowała utrzymać je blisko powierzchni wody.

- Ciągle podnosiła je na powierzchnię - powiedział Balcomb.

Zdaniem naukowców z Centrum Badań nad Wielorybami, mała orka była pierwszym od trzech lat noworodkiem, należącym do gatunku "southern resident" (SRKW). Prawdopodobnie zmarła tuż po urodzeniu.

Poruszające zdjęcia matczynego "konduktu żałobnego" obiegły cały świat.

Martwa orka, którą matka "niosła" u wybrzeży Kanady, była prawdopodobnie pierwszym osobnikiem tego gatunku, jaki przyszedł na świat od trzech lat.

Niesamowita więź

Orki i delfiny znane są z tego, że próbują dryfować ze swoim zmarłym potomstwem nawet przez tydzień. To świadectwo niesamowicie silnej więzi pomiędzy matką a młodymi.

- To pokazuje, jak silne więzi są między tymi zwierzętami. Jako rodzic, można sobie tylko wyobrazić, jak duży emocjonalny stres wywołują takie wydarzenia w tych zwierzętach - powiedział portalowi Seattle Times biolog naukowy Robin Baird.

Autor: dd/aw,rzw / Źródło: tvnmeteo.pl, Center for Whale Research, whaleresearch.com, FOX News

Źródło zdjęcia głównego: Michael Weiss Center/ Whale Research

Pozostałe wiadomości

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed gołoledzią. Po marznących opadach na drogach będzie szczególnie ślisko. Ostrzeżenia drugiego stopnia obowiązują w niemal całej Polsce.

Bardzo niebezpieczna pogoda. Pomarańczowe ostrzeżenia

Bardzo niebezpieczna pogoda. Pomarańczowe ostrzeżenia

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Zima przynajmniej na razie opuszcza Polskę. Śnieg w niektórych regionach popada jeszcze w środę, a w dalszej części tygodnia będzie jesiennie, ponuro i mglisto. Szansa na słońce jest, ale przeważnie w górach.

W środę miejscami może spaść 10 centymetrów śniegu. Co nas czeka w kolejnych dniach?

W środę miejscami może spaść 10 centymetrów śniegu. Co nas czeka w kolejnych dniach?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Satelita zbudowany przez studentów Akademii Górniczo-Hutniczej we wtorek wieczorem zostanie wyniesiony na orbitę w ramach misji Falcon 9 Transporter-12. Według przedstawicieli uczelni jest to pierwszy satelita w pełni stworzony przez studentów oraz najmniejszy skonstruowany do tej pory w Polsce. Około godziny 23 warto spojrzeć w niebo. Deorbitacja rakiety może być wtedy widoczna nad Europą, w tym nad naszym krajem.

Rakieta Elona Muska wystrzeliła najmniejszego polskiego satelitę. Przelot może być widoczny na naszym niebie

Rakieta Elona Muska wystrzeliła najmniejszego polskiego satelitę. Przelot może być widoczny na naszym niebie

Źródło:
PAP, "Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl

Choć 15 stopni Celsjusza nie wydaje się niską temperaturą, dla mieszkańców stolicy Tajlandii to prawdziwe zimno. Właśnie tyle termometry pokazały w Bangkoku w poniedziałek rano. Jeszcze zimniej było na północy, gdzie zaskoczeni turyści fotografowali szron na trawie - opisują miejscowe media.

Nietypowo zimno w Tajlandii. "Nie pamiętam, kiedy tak było"

Nietypowo zimno w Tajlandii. "Nie pamiętam, kiedy tak było"

Źródło:
CNN, Bangkok Post

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed opadami marznącego deszczu i gołoledzią. SMS-owy alert został wysłany na terytorium niemal całego kraju.

Alert RCB w prawie całej Polsce. "Uważaj na drodze i chodniku"

Alert RCB w prawie całej Polsce. "Uważaj na drodze i chodniku"

Źródło:
RCB

Zarówno w nocy, jak i w środę, czeka nas mieszanka opadów deszczu, deszczu ze śniegiem i samego śniegu. Na drogach będzie ślisko. Temperatura w ciągu dnia sięgnie od -1 do 5 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - środa 15.01. Deszcz, deszcz ze śniegiem i śnieg

Pogoda na jutro - środa 15.01. Deszcz, deszcz ze śniegiem i śnieg

Źródło:
tvnmeteo.pl

W rejonie niszczycielskiego i tragicznego w skutkach pożaru w Pacific Palisades w Los Angeles powstało ogniste tornado. Wirującą kolumnę płomieni udało się zarejestrować na nagraniu.

Ogniste tornado. Nagranie z Los Angeles

Ogniste tornado. Nagranie z Los Angeles

Źródło:
NBC News, tvnmeteo.pl

Dziewięć plaż w okolicach Sydney zamknięto po tym, jak woda wyrzuciła na brzeg szaro-białe kulki nieznanego pochodzenia. Są niewielkie i na ten moment ich skład pozostaje nieznany. Władze zarządziły już analizę tajemniczych obiektów.  

Woda wyrzuciła na brzeg tajemnicze kulki. Zamknięto najsłynniejsze plaże w regionie  

Woda wyrzuciła na brzeg tajemnicze kulki. Zamknięto najsłynniejsze plaże w regionie  

Źródło:
ABC, BBC, The Guardian, tvn24.pl

Australijscy naukowcy sklasyfikowali nowy gatunek pająka. "Big Boy", czyli Atrax christenseni, jest większą i bardziej jadowitą wersją ptasznika australijskiego - jednego z najbardziej niebezpiecznych pajęczaków na świecie.

"Nie radzę go dotykać, z całą pewnością wydziela duże ilości jadu"

"Nie radzę go dotykać, z całą pewnością wydziela duże ilości jadu"

Źródło:
PAP

39 131 nietoperzy 11 gatunków - to wynik 24. międzynarodowego liczenia nietoperzy w Międzyrzeckim Rejonie Umocnionym w województwie lubuskim. To jedno z największych polskich zimowisk tych latających ssaków. Naukowcy wskazują na zdolności adaptacyjne tych zwierząt do zmian klimatu.

Wielkie liczenie nietoperzy. Drugi rekordowy wynik

Wielkie liczenie nietoperzy. Drugi rekordowy wynik

Źródło:
PAP

Fala mrozów nadciągnęła nad Europę. Na początku tygodnia termometry, między innymi we Francji i Hiszpanii, pokazały nawet -12 stopni Celsjusza. Za ochłodzenie odpowiedzialne są masy powietrza z północnej części Starego Kontynentu. Według prognoz mroźna aura może utrzymać się przez kilka dni.

Powiew chłodu w części Europy. "Najmroźniejszy poranek tej zimy"

Powiew chłodu w części Europy. "Najmroźniejszy poranek tej zimy"

Źródło:
ENEX, AEMET, MeteoFrance

Za nami pierwsza pełnia Księżyca w 2025 roku. Nocne niebo rozświetlił tak zwany Wilczy Księżyc. W tym czasie doszło także do innego niezwykłego wydarzenia - koniunkcji Srebrnego Globu z Marsem.

Pierwsza pełnia Księżyca w tym roku. Była wyjątkowa

Pierwsza pełnia Księżyca w tym roku. Była wyjątkowa

Źródło:
Kontakt24, nocneniebo.pl

W Kalifornii wzrosły obawy o dalsze rozprzestrzenianie się pożarów. Strach wśród strażaków i mieszkańców budzą prognozy meteorologów, z których wynika, że w najbliższych godzinach w Los Angeles wystąpią kolejne silne podmuchy wiatru Santa Ana. Krajowa Służba Meteorologiczna (NWS) wydała najwyższe ostrzeżenie o "szczególnie niebezpiecznej sytuacji" związanej z poważnymi warunkami pożarowymi.

Wiatr w Los Angeles wzmaga się. "Przerażająca prognoza"

Wiatr w Los Angeles wzmaga się. "Przerażająca prognoza"

Źródło:
Rueters, CNN, PAP

Po weekendowych intensywnych opadach Zakopane zmaga się z nadmiarem zalegającego na poboczach śniegu. W tym tygodniu planowane jego jego wywożenie z miasta.

Zakopane tonie w śniegu. Trzeba go wywozić z ulic

Zakopane tonie w śniegu. Trzeba go wywozić z ulic

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Do trzeciego, znacznego stopnia wzrosło zagrożenie lawinowe w Tatrach. W wyższych partiach gór panują bardzo trudne warunki turystyczne. Na Kasprowym Wierchu leży 85 centymetrów śniegu, a w Dolinie Pięciu Stawów Polskich jest go ponad metr.

Duże zagrożenie w Tatrach. "Mogą schodzić samoistnie"

Duże zagrożenie w Tatrach. "Mogą schodzić samoistnie"

Źródło:
PAP

Północ Grecji zasypał śnieg. Na drogach panują bardzo trudne warunki, niektórzy mieszkańcy są odcięci od prądu, ponadto zamknięto szkoły. Pogoda nagle pogorszyła się też w Atenach.

Zima natarła na Grecję. Ludzie bez prądu, autobusy stanęły

Zima natarła na Grecję. Ludzie bez prądu, autobusy stanęły

Źródło:
PAP

W wyniku intensywnych opadów deszczu w stanie Minas Gerais na południowym wschodzie Brazylii zginęło co najmniej 10 osób - poinformowały miejscowe władze. Wiele domów zostało zniszczonych przez lawiny błotne. Nieprzejezdnych jest kilkaset dróg.

Ziemia zasypała domy i drogi. Co najmniej 10 osób nie żyje

Ziemia zasypała domy i drogi. Co najmniej 10 osób nie żyje

Źródło:
PAP, Reuters

Po śnieżnym i zimnym weekendzie wkrótce czeka nas duże ocieplenie. Sprawdź, co przyniesie pogoda w kolejnych 16 dniach w długoterminowej prognozie temperatury, przygotowanej przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: zima wpadła do nas na krótko

Pogoda na 16 dni: zima wpadła do nas na krótko

Źródło:
tvnmeteo.pl

Trzy osoby zginęły, a dwie zostały ranne w wyniku zejścia lawiny w Piemoncie na północy Włoch. Poszkodowani zostali przetransportowani do szpitala za pomocą helikoptera.

Lawina porwała narciarzy. Nie żyją trzy osoby

Lawina porwała narciarzy. Nie żyją trzy osoby

Źródło:
PAP, Euronews, Reuters

Lód z przejeżdżającego auta uszkodził szybę innego pojazdu. Zdarzenie, do którego doszło w jednym z amerykańskich miast w stanie Kansas, zostało uchwycone przez kamerkę samochodową.

Kawałek lodu leciał w jego kierunku. Nagranie

Kawałek lodu leciał w jego kierunku. Nagranie

Źródło:
CNN, KCTV

Do silnego trzęsienia ziemi doszło w nocy z soboty na niedzielę w Meksyku. Wstrząsy o magnitudzie 6,2 spowodowały panikę wśród mieszkańców kilku stanów, którzy w środku nocy wybiegli na ulice.

W środku nocy wybiegali z domów na ulice

W środku nocy wybiegali z domów na ulice

Źródło:
USGS, El Informador

Zimowa burza przeszła nad wschodnimi i południowymi Stanami Zjednoczonymi. Intensywne opady śniegu doprowadziły do odwołania tysięcy lotów, przerwania dostaw prądu i wody pitnej oraz zamknięcia niektórych szkół. Na oblodzonych drogach dochodziło do groźnych wypadków.

Tyle śniegu nie spadło tam od lat. Auta ślizgały się na "czarnym lodzie"

Tyle śniegu nie spadło tam od lat. Auta ślizgały się na "czarnym lodzie"

Źródło:
PAP, CBS News, NWS Atlanta

"Wyspa widmo" pojawiła się na Morzu Kaspijskim - i bardzo szybko zniknęła. Do powstania niewielkiego skrawka lądu doszło w 2023 roku po wybuchu wulkanu błotnego. Wystarczyło jednak kilkanaście miesięcy, by wyspa się rozmyła.

Satelita wykrył "wyspę widmo"

Satelita wykrył "wyspę widmo"

Źródło:
NASA Earth Observatory, anl.az