Brak snu powoduje, że jemy zbyt dużo

Niedosypiając osłabiamy silną wolę i chętniej sięgamy po niezdrowe przekąskiShutterstock

Po kilku kiepskich, przespanych w znikomym stopniu, nocach trudniej Ci odmówić sobie batonika? Nic dziwnego. Naukowcy ustalili, że niedobór snu podnosi poziom związków regulujących ten sam układ, który pobudzany przez zawarte w marihuanie substancje powoduje, że zjadłoby się "konia z kopytami".

TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?

SPRAWDŹ NUMERY KANAŁÓW

Nie odkryjemy Ameryki stwierdzając, że niedostateczna ilość snu skutkuje większym łaknieniem, skłonnością do przejadania się i kiepskimi wyborami żywieniowymi, a w efekcie sukcesywnym nabieraniem masy. Ale odkrywcze są wyniki prac zespołu naukowców z Chicagowskiego Uniwersytetu Medycznego, które opublikowano 29 lutego br. na łamach magazynu "SLEEP".

Niewyspani w imię nauki

Udało się im ustalić, w jaki sposób niedobór snu inicjuje ów proces poprzez podnoszenie stężenia pewnych organicznych związków chemicznych we krwi. A te z kolei zwiększają odczuwaną przyjemność z konsumpcji, zwłaszcza konsumpcji niezdrowych, słonych lub słodkich, przekąsek.

Stwierdzono to podczas eksperymentu, w którym uczestnicy - wszyscy zdrowi i młodzi - zgodzili się na niedosypianie. Okazało się, że żadna z niewyspanych osób nie była w stanie się oprzeć i zjadała podsuwane przez naukowców chipsy, ciastka, batoniki czy cukierki, chociaż 2 godziny wcześniej spożyli posiłek zaspokajający w 90 proc. ich dzienne zapotrzebowanie energetyczne.

Konsekwencje niewyspania się - wzmożony apetyt i słaba wola - były najsilniejsze późnym popołudniem i wczesnym wieczorem, czyli w momencie, gdy podjadanie tego typu rzeczy najbardziej sprzyja odkładaniu się tkanki tłuszczowej.

Zidentyfikowany mechanizm

- Zidentyfikowaliśmy inicjowany niedoborem snu sygnał, wzmagający hedonistyczną ochotę na jedzenie, zwiększający przyjemność i satysfakcję podczas konsumpcji - przyznał jeden z naukowców, Erin Hanlon. - Wydaje się, że brak potęguje układ endokannabinoidowy, ten sam, na który działa zawarte w marihuanie THC wywołujący ogromną chęć na jedzenie - wyjaśniał.

Układ i źródło

Układ endokannabinoidowy to biorący udział w wielu fizjologicznych procesach system organizmu regulujący m.in. gospodarkę energetyczną, powiązania neurohormonalne, neuroimmunologiczne, aktywność motoryczną, nastrój, motywację, poczucie głodu i sytości, użytkowanie energii oraz kontrolujący metabolizm lipidów i węglowodanów. Działa poprzez wpływ ośrodkowy na podwzgórzowe i regulujące łaknienie mezolimbiczne neurony oraz, wpływając na czynność adipocytów, hepatocytów i endokrynnej części trzustki, na układ obwodowy.

Ów system tworzą receptory CB1 i CB2, agonisty egzogenne i endogenne (kannabinoidy i endokannabinoidy) oraz enzymy regulujące syntezę i degradację endogennych ligandów tego układu. Endogennymi agonistami układu endokannabinoidowego są na przykład anandamid (AEA) i 2-arachidonoiloglicerol (2-AG).

Zbyt dużo, zbyt długo

Poziom tego ostatniego - 2-arachidonoiloglicerolu (2-AG) - nocą jest na ogół niski i powoli rośnie w ciągu dnia, osiągając maksimum wczesnym popołudniem. Naukowcy zaburzający sen uczestników odkryli, że konsekwencją tego było zwiększenie się stężenia 2-AG we krwi badanych. Maksimum osiągane było w godzinach popołudniowych, ale zamiast potem opadać, utrzymywało się do wieczora. Naukowcy zaobserwowali, że badani wykazywali wówczas zwiększony apetyt. Mając okazję zjadali dwukrotnie więcej niezdrowych przekąsek niż gdy bezproblemowo przesypiali około 8 godzin na dobę.

Chcesz gdy nie potrzebujesz

- Wydaje się, że koszta energetyczne, jakie ponosi organizm na stan czuwania zamiast spania przez kilka godzin są nieznaczne. Według jednych badań mówimy o wartościach wahających się na poziomie rzędu 17 kcal. na godzinę czuwania. to oznacza wydatek rzędu 70 kcal. na 4 godziny czuwania - wyjaśniał Hanlon. - Trudno jednak się wówczas pokusie sięgnięcia np. po batonik, dostarczający nam np. nadprogramowych 300 kcal. Nic więc dziwnego, że spożywając więcej niż potrzebujemy z czasem tyjemy - zauważył.

Aby zrozumieć ów proces zespół naukowców, którego pracą Hanlon kierował, zaangażował do eksperymentu 14 zdrowych mężczyzn i tyle samo kobiet w wieku 20+. Badacze monitorowali ich łaknienie i nawyki żywieniowe w dwóch cyklach trwających 4 doby każdy na terenie Centrum Badań Klinicznych Uniwersytetu.

Cykle wysypania i niedosypiania

W czasie jednego 4-dniowego pobytu uczestnicy spędzili 8,5 godzin w łóżku przesypiając 7,5 godzin. Podczas drugiego kilkudniowego pobytu pozwolono im na spędzenie w łóżku jedynie 4,5 godziny aby spać co najwyżej 4 godz. 20 min.

W czasie każdego z pobytów uczestnikom podawano o godz. 9 rano a następnie o godz. 14 i o godz. 19 identyczne dla wszystkich posiłki. Badacze monitorowali poziom greliny, tak zwanego hormonu głodu wytwarzanego głównie przez komórki żołądka we krwi uczestników oraz leptyny - hormonu białkowego uwalnianego z zapasów tłuszczu do krwiobiegu. Jej uwalnianie ma na celu zasygnalizowania mózgowi o ilości "paliwa", czyli czy zjedliśmy tyle, ile organizm potrzebuje do funkcjonowania.

Więcej do badania

Wybór wynikał z ustaleń poprzednich badań, wskazujących na zależność ilości obu hormonów od ilości przespanych godzin. Powiązano bowiem wysokie stężenie greliny i niskie leptyny z zbyt krótką ilością snu oraz wzmożonym wówczas apetytem. Jednak wcześniej nie badano tej zależności mierząc także stężenie endogennego agonisty układu, czyli właśnie stężenia 2-arachidonoiloglicerolu (2-AG).

A poziom 2-AG u uczestników w okresie znacznie ograniczonej ilości snu był o 33 proc. wyższy względem poziomu rejestrowanego, gdy badani się porządnie wysypiali. Ponadto z opóźnieniem rzędu średnio 90 min. zaczynał opadać, pozostając podwyższonym do godz. 21.

Podczas badań uczestnicy zgłaszali podwyższony znacznie apetyt, największy niedługo po drugim posiłku, gdy akurat stężenie 2-AG było najwyższe. Pytani, ile byliby w stanie zjeść, deklarowali apetyt na ilości znacznie większe, aniżeli deklarowane po przespaniu 7-8 godzin.

Im dłużej tym bardziej

Po czwartej nocy podczas której mogli przespać ledwo kilka godzin uczestnicy wykazywali ogromną słabość do niezdrowych przekąsek. Po podsunięte im batoniki, ciastka i chipsy sięgali chętnie, mimo że niespełna dwie godziny wcześniej zjedli obfity posiłek. Naukowcy zaobserwowali, że niewyspani badani wybierali produkty o prawie dwukrotnie wyższej zawartości niezdrowych tłuszczy i cukrów względem przekąsek wybieranych po przespaniu ponad 7 godzin.

Niedosypianie tuczy

To potwierdza założenie, jakoby ograniczona ilość snu nie tylko zwiększała ilość spożytych przez dobę kalorii, ale także potęgowała hedonistyczne odruchy żywieniowe, co podkreślono w komentarzu publikacji. - Wynikający z zaburzonego, zbyt krótkiego snu podwyższony poziom 2-AG może być elementem mechanizmu powodującego otyłość - zaznaczono.

W skrócie: jeżeli porządnie się wysypiamy, to szanse, że sięgniemy po batonika np. płacąc na stacji za paliwo, są niewielkie o ile raczej o dietę dbamy. Niewyspani natomiast możemy sięgnąć nawet nie po jeden, a dwa lub więcej z łakomstwa potęgowanego zbyt wysokim stężeniem 2-arachidonoiloglicerolu (2-AG).

Jak mieć zdrowy sen?
Jak mieć zdrowy sen?TVN Meteo Active

Autor: stella/rp / Źródło: science daily

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Pogoda na majówkę. Już w środę rozpoczyna się maj, a wraz z nim długi weekend. Jaka pogoda będzie nam towarzyszyć w wolne dni? Jak wynika z prognozy synoptyka tvnmeteo.pl Artura Chrzanowskiego, po ciepłym i słonecznym okresie czeka nas powrót do pochmurnej i burzowej rzeczywistości.

Pogoda na majówkę 2024. Jaka będzie pogoda na długi weekend?

Pogoda na majówkę 2024. Jaka będzie pogoda na długi weekend?

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na jutro. Noc w całym kraju będzie pogodna. Środa 1.05 zapowiada się słonecznie, termometry pokażą maksymalnie 26 stopni Celsjusza. Warunki biometeo okażą się korzystne.

Pogoda na jutro - środa, 1.05. Pogodna noc, w dzień temperatura sięgnie 26 stopni

Pogoda na jutro - środa, 1.05. Pogodna noc, w dzień temperatura sięgnie 26 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Ciepła i słoneczna pogoda sprawiają, że w lasach wzrasta zagrożenie pożarowe. Uważajmy, aby podczas spacerów nie zaprószyć przypadkowo ognia. Sprawdź, gdzie ryzyko pożaru jest największe.

Mapa Polski pełna czerwieni i brązu

Mapa Polski pełna czerwieni i brązu

Źródło:
tvnmeteo.pl, IBL, IMGW, PAP

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed roztopami. Obowiązuje też prognoza zagrożeń, z której wynika, że w części kraju zagrzmi. Burze mogą pojawić się w jeden dzień majówki.

Prognoza zagrożeń IMGW. Na horyzoncie powrót burz

Prognoza zagrożeń IMGW. Na horyzoncie powrót burz

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

W środę 1 maja rozpoczyna się długi weekend majowy. Warto w wolne dni pamiętać o kilku zagrożeniach, które na nas czyhają na łonie natury. W lasach i parkach roi się od kleszczy, które mogą przenosić miedzy innymi groźną dla człowieka boreliozę. W bieszczadzkich lasach można natknąć się zaś na niedźwiedzie, a w Tatrach - na żmije.

Spędzasz majówkę na łonie natury? Sprawdź, na co należy uważać

Spędzasz majówkę na łonie natury? Sprawdź, na co należy uważać

Źródło:
tvnmeteo.pl, GIS

Bilans ofiar śmiertelnych powodzi i lawin błotnych, które nawiedziły w poniedziałek miasto Mai Mahiu w środkowej Kenii, wzrósł do 48. Trwają poszukiwania kilkudziesięciu zaginionych.

Powodzie w Kenii. "To jakiś zły sen, najczarniejszy moment"

Powodzie w Kenii. "To jakiś zły sen, najczarniejszy moment"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Wulkan Ruang wybuchł we wtorek, przynosząc ze sobą ewakuacje kolejnych mieszkańców otaczających go wysp. Jak ostrzegły służby geologiczne, po erupcji istnieje ryzyko wystąpienia tsunami.

Ewakuacje, ryzyko tsunami. Lawa wystrzeliła na pięć kilometrów

Ewakuacje, ryzyko tsunami. Lawa wystrzeliła na pięć kilometrów

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, BNPB

We wtorek na termometrach pojawiają się coraz wyższe wartości. Jak przekazał synoptyk tvnmeteo.pl Artur Chrzanowski, w niektórych miastach wystarczyły trzy godziny, żeby temperatura wzrosła o prawie 10 stopni Celsjusza. W ciągu dnia w prawie całym kraju termometry pokażą ponad 20 stopni.

Duży skok temperatury zaledwie w kilka godzin

Duży skok temperatury zaledwie w kilka godzin

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW

Ulewny deszcz nawiedził południową Francję. Opady wynoszące ponad 60 litrów na metr kwadratowy są powodem do radości - tak dużo wody nie spadło tam od dwóch lat. Nawet kilkudniowe ulewy mogą jednak nie wystarczyć, by naprawić szkody, jakie w regionie wyrządziła długotrwała susza.

Od lat w Pirenejach nie spadło tyle deszczu. Ziemia błaga o więcej

Od lat w Pirenejach nie spadło tyle deszczu. Ziemia błaga o więcej

Źródło:
Le Parisien, Meteo France

Mgławica Koński Łeb została zaobserwowana okiem Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba. Po raz pierwszy udało się uchwycić fragment mgławicy w tak wysokiej rozdzielczości. Jak tłumaczą badacze, jest to idealny obiekt do badań ewolucji międzygwiezdnej materii.

Naukowcy zobaczyli kultowy kosmiczny krajobraz z bliska

Naukowcy zobaczyli kultowy kosmiczny krajobraz z bliska

Źródło:
PAP, ESA, NASA JPL

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska (GIOŚ) podsumował jakość powietrza w Polsce za rok 2023. Z raportu wynika między innymi, że stężenie pyłu zawieszonego PM10 zmniejszyło się w ubiegłym roku o około 13 procent w porównaniu do roku 2022. Sprawdź, co jeszcze pokazuje analiza ekspertów.

Jakim powietrzem oddychaliśmy? GIOŚ podsumował 2023 rok

Jakim powietrzem oddychaliśmy? GIOŚ podsumował 2023 rok

Źródło:
PAP

W drodze do Polski jest fala gorącego powietrza. Kiedy możemy się spodziewać niemal letniej aury? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: takiej sytuacji nie było od dawna

Pogoda na 16 dni: takiej sytuacji nie było od dawna

Źródło:
tvnmeteo.pl

Fala upałów nawiedziła Tajlandię. We wtorek termometry pokażą ponad 40 stopni Celsjusza. Władze apelują, aby unikać przebywania na świeżym powietrzu, bo może to grozić udarem cieplnym.

Temperatura przekroczy 40 stopni. "Nigdy w życiu nie doświadczyłem takiego upału"

Temperatura przekroczy 40 stopni. "Nigdy w życiu nie doświadczyłem takiego upału"

Źródło:
Reuters, scmp.com, accuweather.com, bangkokpost.com

W poniedziałek rano pękła tama w zachodniej części Kenii. Zginęło co najmniej 45 osób - podała agencja AP News. Ponad sto osób zostało rannych, a kilkadziesiąt uznaje się za zaginione.

Pękła tama, przyszła śmierć

Pękła tama, przyszła śmierć

Źródło:
AP News

Weekend przyniósł Katalonii opady deszczu. Zdaniem ekspertów ze służby meteorologicznej AEMET, deszcz może załagodzić trwającą od dłuższego czasu w tym regionie Hiszpanii suszę.

Załamanie pogody w Barcelonie

Załamanie pogody w Barcelonie

Źródło:
ENEX, lavanguardia.com,elperiodico.com

Cztery zebry uciekły z przyczepy i zakłóciły ruch na drodze stanowej numer 90 w mieście North Bend w stanie Waszyngton. Część została złapana na jednej z posesji.

"Miałam tu mnóstwo niedźwiedzi, ale jak dotąd żadnych zeber"

"Miałam tu mnóstwo niedźwiedzi, ale jak dotąd żadnych zeber"

Źródło:
ENEX, independent.co.uk, fox13seattle.com

Zwierzęta morskie zamieszkujące wybrzeża stanu Sao Paulo są zatrute kokainą. Brazylijscy naukowcy przekazali, że narkotyk może zaburzać prawidłowy rozwój oraz rozmnażanie małży i węgorzy. Walka z tym zanieczyszczeniem jest bardzo trudna z uwagi na nielegalny charakter jego dystrybucji.

Owoce morza z tej części Brazylii "są zatrute kokainą"

Owoce morza z tej części Brazylii "są zatrute kokainą"

Źródło:
FAPESP

Wiatr porywający fragmenty budynków, wybuchające linie energetyczne, gigantyczne kule gradowe - tak wyglądała trąba powietrzna, która w sobotę spustoszyła Kanton w Chinach. Jak przekazali synoptycy, kolejne dni przyniosą południowej części kraju dalsze pogodowe zagrożenia.

Budynki rozrywane na strzępy i kule ognia. Trąba powietrzna na przerażających nagraniach

Budynki rozrywane na strzępy i kule ognia. Trąba powietrzna na przerażających nagraniach

Źródło:
Reuters, globaltimes.cn, tvnmeteo.pl

Cztery osoby zginęły na skutek tornad, które w weekend przeszły nad amerykańskim stanem Oklahoma. Szczególnie silny wiatr uderzył w miejscowości Sulphur i Marietta - tam potwierdzono porywy o prędkości co najmniej 218 kilometrów na godzinę. Jedną ofiarę śmiertelną odnotowano także w stanie Iowa.

"To, co zobaczyłem w centrum, jest niewyobrażalne"

"To, co zobaczyłem w centrum, jest niewyobrażalne"

Źródło:
PAP, The Oklahoman, CNN

Fala upałów utrzymuje się nad Filipinami. W tygodniu temperatura odczuwalna ma sięgnąć rekordowej jak na tę porę roku wartości 45 stopni Celsjusza. Z uwagi na gorąco stacjonarne lekcje zostały tymczasowo zawieszone. Meteorolodzy prognozują, że w maju będzie jeszcze gorzej.

Od gorąca uczniowie mdleli podczas zajęć

Od gorąca uczniowie mdleli podczas zajęć

Źródło:
Reuters, philstar.com

Mieszkańcy Indii zmagają się z upałami. Są miejsca z temperaturą sięgającą 45 stopni. Władze ostrzegają przed wychodzeniem na zewnątrz wtedy, kiedy jest najgoręcej, i otwierają specjalne centra, w których można się schronić przed spiekotą.

Upał w Indiach jest nie do zniesienia. "Dostajemy  swędzącej wysypki, miewamy zawroty głowy"

Upał w Indiach jest nie do zniesienia. "Dostajemy swędzącej wysypki, miewamy zawroty głowy"

Źródło:
Reuters, NDTV, The New Indian Express

Czy Planeta 9 - hipotetyczne ciało niebieskie znajdujące się na krańcach Układu Słonecznego - istnieje? Naukowcy śledzili nieregularnie poruszające się poza orbitą Neptuna obiekty i na podstawie obserwacji opracowali modele pokazujące, że obecność dodatkowej planety jest ich najdokładniejszym wyjaśnieniem.

Czy Planeta 9 istnieje? To może być nowy dowód

Czy Planeta 9 istnieje? To może być nowy dowód

Źródło:
ScienceAlert, Newsweek, phys.org

Hałas uliczny wpływa na rozwój ptaków, nawet jeśli znajdują się one w jajach - dowiódł zespół naukowców. Badacze wystawiali nienarodzone pisklęta zeberek australijskich na odgłosy ruchu miejskiego. Okazało się, że miało to długofalowy wpływ na ich zdrowie, wzrost, a nawet zdolność rozmnażania.

Wystawiali jaja ptaków na hałas uliczny. To, co ustalili, "było naprawdę uderzające"

Wystawiali jaja ptaków na hałas uliczny. To, co ustalili, "było naprawdę uderzające"

Źródło:
The Guardian, sciencenews.org, tvnmeteo.pl

Polak był świadkiem jednego z tornad, które w sobotnią noc uderzyły w stan Nebraska. Pogoda zaskoczyła mężczyznę w drodze, co zmusiło go do poszukiwania schronienia na stacji benzynowej. Nagranie otrzymaliśmy na Kontakt 24.

"Widok ludzi na podłodze, krzyczący personel. Jakbym grał w filmie katastroficznym"

"Widok ludzi na podłodze, krzyczący personel. Jakbym grał w filmie katastroficznym"

Źródło:
Kontakt 24

Widok na górę Fudżi zostanie zasłonięty. Taką decyzję podjęły władze miasta Fujikawaguchiko w odpowiedzi na zachowanie turystów, którzy utrudniają życie mieszkańcom.

Japończycy zasłonią widok na górę Fudżi

Japończycy zasłonią widok na górę Fudżi

Źródło:
The Japan Times, Business Insider

Niedźwiedzie mogą stanowić zagrożenie dla turystów, którzy planują wypoczynek w Bieszczadach. W kilku podkarpackich miejscowościach w tym roku dochodziło już do incydentów z udziałem tych ssaków. Jak tłumaczyli eksperci, wybudzone ze snu zimowego zwierzęta mogą być rozdrażnione.

W Bieszczadach łatwiej je spotkać niż jelenie. Leśnicy ostrzegają: mogą być rozdrażnione

W Bieszczadach łatwiej je spotkać niż jelenie. Leśnicy ostrzegają: mogą być rozdrażnione

Źródło:
PAP

Trąba powietrzna przeszła nad chińskim Kantonem, przyczyniając się do śmierci co najmniej pięciu osób. Jak podały lokalne media, żywioł uszkodził ponad 140 budynków. Prowincja Guangzhou, w której leży miasto, jest od ponad tygodnia nawiedzana przez burze z ulewami.

Uderzył wiatr, zaczęły sypać się iskry

Uderzył wiatr, zaczęły sypać się iskry

Źródło:
PAP, CNN, Xinhua

Trwa akcja poszukiwawcza ludzi, którzy próbowali przekroczyć ciężarówką wezbraną rzekę Kwa Muswii na południu Kenii. Do tej pory znaleziono 11 żywych osób i siedem martwych.

"Mój kuzyn był wśród tych, którzy znaleźli się pod wodą"

"Mój kuzyn był wśród tych, którzy znaleźli się pod wodą"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

W Bogocie, stolicy Kolumbii, w domu mieszka rodzina z ponad 20 krowami. Warunki, w jakich są przetrzymywane, pozostawiają wiele do życzenia. Sprawą zainteresowały się lokalne władze oraz organizacje ochrony praw zwierząt.

Mieszkają w stolicy z ponad 20 krowami w domu

Mieszkają w stolicy z ponad 20 krowami w domu

Źródło:
noticiascaracol.com, El Pais, tvnmeteo.pl