Brak snu powoduje, że jemy zbyt dużo

Niedosypiając osłabiamy silną wolę i chętniej sięgamy po niezdrowe przekąskiShutterstock

Po kilku kiepskich, przespanych w znikomym stopniu, nocach trudniej Ci odmówić sobie batonika? Nic dziwnego. Naukowcy ustalili, że niedobór snu podnosi poziom związków regulujących ten sam układ, który pobudzany przez zawarte w marihuanie substancje powoduje, że zjadłoby się "konia z kopytami".

TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?

SPRAWDŹ NUMERY KANAŁÓW

Nie odkryjemy Ameryki stwierdzając, że niedostateczna ilość snu skutkuje większym łaknieniem, skłonnością do przejadania się i kiepskimi wyborami żywieniowymi, a w efekcie sukcesywnym nabieraniem masy. Ale odkrywcze są wyniki prac zespołu naukowców z Chicagowskiego Uniwersytetu Medycznego, które opublikowano 29 lutego br. na łamach magazynu "SLEEP".

Niewyspani w imię nauki

Udało się im ustalić, w jaki sposób niedobór snu inicjuje ów proces poprzez podnoszenie stężenia pewnych organicznych związków chemicznych we krwi. A te z kolei zwiększają odczuwaną przyjemność z konsumpcji, zwłaszcza konsumpcji niezdrowych, słonych lub słodkich, przekąsek.

Stwierdzono to podczas eksperymentu, w którym uczestnicy - wszyscy zdrowi i młodzi - zgodzili się na niedosypianie. Okazało się, że żadna z niewyspanych osób nie była w stanie się oprzeć i zjadała podsuwane przez naukowców chipsy, ciastka, batoniki czy cukierki, chociaż 2 godziny wcześniej spożyli posiłek zaspokajający w 90 proc. ich dzienne zapotrzebowanie energetyczne.

Konsekwencje niewyspania się - wzmożony apetyt i słaba wola - były najsilniejsze późnym popołudniem i wczesnym wieczorem, czyli w momencie, gdy podjadanie tego typu rzeczy najbardziej sprzyja odkładaniu się tkanki tłuszczowej.

Zidentyfikowany mechanizm

- Zidentyfikowaliśmy inicjowany niedoborem snu sygnał, wzmagający hedonistyczną ochotę na jedzenie, zwiększający przyjemność i satysfakcję podczas konsumpcji - przyznał jeden z naukowców, Erin Hanlon. - Wydaje się, że brak potęguje układ endokannabinoidowy, ten sam, na który działa zawarte w marihuanie THC wywołujący ogromną chęć na jedzenie - wyjaśniał.

Układ i źródło

Układ endokannabinoidowy to biorący udział w wielu fizjologicznych procesach system organizmu regulujący m.in. gospodarkę energetyczną, powiązania neurohormonalne, neuroimmunologiczne, aktywność motoryczną, nastrój, motywację, poczucie głodu i sytości, użytkowanie energii oraz kontrolujący metabolizm lipidów i węglowodanów. Działa poprzez wpływ ośrodkowy na podwzgórzowe i regulujące łaknienie mezolimbiczne neurony oraz, wpływając na czynność adipocytów, hepatocytów i endokrynnej części trzustki, na układ obwodowy.

Ów system tworzą receptory CB1 i CB2, agonisty egzogenne i endogenne (kannabinoidy i endokannabinoidy) oraz enzymy regulujące syntezę i degradację endogennych ligandów tego układu. Endogennymi agonistami układu endokannabinoidowego są na przykład anandamid (AEA) i 2-arachidonoiloglicerol (2-AG).

Zbyt dużo, zbyt długo

Poziom tego ostatniego - 2-arachidonoiloglicerolu (2-AG) - nocą jest na ogół niski i powoli rośnie w ciągu dnia, osiągając maksimum wczesnym popołudniem. Naukowcy zaburzający sen uczestników odkryli, że konsekwencją tego było zwiększenie się stężenia 2-AG we krwi badanych. Maksimum osiągane było w godzinach popołudniowych, ale zamiast potem opadać, utrzymywało się do wieczora. Naukowcy zaobserwowali, że badani wykazywali wówczas zwiększony apetyt. Mając okazję zjadali dwukrotnie więcej niezdrowych przekąsek niż gdy bezproblemowo przesypiali około 8 godzin na dobę.

Chcesz gdy nie potrzebujesz

- Wydaje się, że koszta energetyczne, jakie ponosi organizm na stan czuwania zamiast spania przez kilka godzin są nieznaczne. Według jednych badań mówimy o wartościach wahających się na poziomie rzędu 17 kcal. na godzinę czuwania. to oznacza wydatek rzędu 70 kcal. na 4 godziny czuwania - wyjaśniał Hanlon. - Trudno jednak się wówczas pokusie sięgnięcia np. po batonik, dostarczający nam np. nadprogramowych 300 kcal. Nic więc dziwnego, że spożywając więcej niż potrzebujemy z czasem tyjemy - zauważył.

Aby zrozumieć ów proces zespół naukowców, którego pracą Hanlon kierował, zaangażował do eksperymentu 14 zdrowych mężczyzn i tyle samo kobiet w wieku 20+. Badacze monitorowali ich łaknienie i nawyki żywieniowe w dwóch cyklach trwających 4 doby każdy na terenie Centrum Badań Klinicznych Uniwersytetu.

Cykle wysypania i niedosypiania

W czasie jednego 4-dniowego pobytu uczestnicy spędzili 8,5 godzin w łóżku przesypiając 7,5 godzin. Podczas drugiego kilkudniowego pobytu pozwolono im na spędzenie w łóżku jedynie 4,5 godziny aby spać co najwyżej 4 godz. 20 min.

W czasie każdego z pobytów uczestnikom podawano o godz. 9 rano a następnie o godz. 14 i o godz. 19 identyczne dla wszystkich posiłki. Badacze monitorowali poziom greliny, tak zwanego hormonu głodu wytwarzanego głównie przez komórki żołądka we krwi uczestników oraz leptyny - hormonu białkowego uwalnianego z zapasów tłuszczu do krwiobiegu. Jej uwalnianie ma na celu zasygnalizowania mózgowi o ilości "paliwa", czyli czy zjedliśmy tyle, ile organizm potrzebuje do funkcjonowania.

Więcej do badania

Wybór wynikał z ustaleń poprzednich badań, wskazujących na zależność ilości obu hormonów od ilości przespanych godzin. Powiązano bowiem wysokie stężenie greliny i niskie leptyny z zbyt krótką ilością snu oraz wzmożonym wówczas apetytem. Jednak wcześniej nie badano tej zależności mierząc także stężenie endogennego agonisty układu, czyli właśnie stężenia 2-arachidonoiloglicerolu (2-AG).

A poziom 2-AG u uczestników w okresie znacznie ograniczonej ilości snu był o 33 proc. wyższy względem poziomu rejestrowanego, gdy badani się porządnie wysypiali. Ponadto z opóźnieniem rzędu średnio 90 min. zaczynał opadać, pozostając podwyższonym do godz. 21.

Podczas badań uczestnicy zgłaszali podwyższony znacznie apetyt, największy niedługo po drugim posiłku, gdy akurat stężenie 2-AG było najwyższe. Pytani, ile byliby w stanie zjeść, deklarowali apetyt na ilości znacznie większe, aniżeli deklarowane po przespaniu 7-8 godzin.

Im dłużej tym bardziej

Po czwartej nocy podczas której mogli przespać ledwo kilka godzin uczestnicy wykazywali ogromną słabość do niezdrowych przekąsek. Po podsunięte im batoniki, ciastka i chipsy sięgali chętnie, mimo że niespełna dwie godziny wcześniej zjedli obfity posiłek. Naukowcy zaobserwowali, że niewyspani badani wybierali produkty o prawie dwukrotnie wyższej zawartości niezdrowych tłuszczy i cukrów względem przekąsek wybieranych po przespaniu ponad 7 godzin.

Niedosypianie tuczy

To potwierdza założenie, jakoby ograniczona ilość snu nie tylko zwiększała ilość spożytych przez dobę kalorii, ale także potęgowała hedonistyczne odruchy żywieniowe, co podkreślono w komentarzu publikacji. - Wynikający z zaburzonego, zbyt krótkiego snu podwyższony poziom 2-AG może być elementem mechanizmu powodującego otyłość - zaznaczono.

W skrócie: jeżeli porządnie się wysypiamy, to szanse, że sięgniemy po batonika np. płacąc na stacji za paliwo, są niewielkie o ile raczej o dietę dbamy. Niewyspani natomiast możemy sięgnąć nawet nie po jeden, a dwa lub więcej z łakomstwa potęgowanego zbyt wysokim stężeniem 2-arachidonoiloglicerolu (2-AG).

Jak mieć zdrowy sen?
Jak mieć zdrowy sen?TVN Meteo Active

Autor: stella/rp / Źródło: science daily

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Pogoda na dziś. Niedziela 13.07 będzie cieplejsza niż poprzednie dni, ale nie mamy co liczyć na pogodne niebo. W większości regionów spodziewane są opady deszczu, w drugiej części dnia także burze. Warunki biometeorologiczne okażą się niekorzystne.

Pogoda na dziś - niedziela 13.07. Nadciągną burze z obfitymi opadami

Pogoda na dziś - niedziela 13.07. Nadciągną burze z obfitymi opadami

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW ostrzega przed burzami w niedzielę. Może zagrzmieć w całym kraju, a w niektórych miejscach obowiązują ostrzeżenia drugiego stopnia. Uwaga: niewykluczone są trąby powietrzne.

Alarmy IMGW przed burzami w całym kraju. Miejscami aż drugi stopień

Alarmy IMGW przed burzami w całym kraju. Miejscami aż drugi stopień

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozesłało alerty w związku z prognozowanymi burzami z bardzo silnym wiatrem. Eksperci proszą, by przygotować się na możliwe przerwy w dostawie prądu i zalecają śledzenie komunikatów pogodowych.

Alert RCB dla pięciu województw. "Śledź komunikaty"

Alert RCB dla pięciu województw. "Śledź komunikaty"

Źródło:
tvnmeteo.pl, RCB

Jest już 129 ofiar śmiertelnych powodzi w Teksasie. Zwiększył się także bilans osób zaginionych - poinformowały w sobotę amerykańskie media, powołując się na władze.

Więcej zabitych. Nadciągają kolejne ulewy

Więcej zabitych. Nadciągają kolejne ulewy

Źródło:
USA Today

Hiszpania mierzy się ze skutkami ulew związanych ze zjawiskiem DANA, które nawiedziły kraj w piątek i sobotę. W Katalonii trwają poszukiwania dwóch osób, które mogły zostać porwane przez rzekę.

Rzeka mogła porwać dwie osoby. DANA namieszała

Rzeka mogła porwać dwie osoby. DANA namieszała

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters, tvnmeteo.pl

W kolejnych dniach Polska pozostanie pod wpływem układów niżowych i towarzyszących im frontów atmosferycznych. Nad nasz kraj zaczną napływać masy cieplejszego powietrza, ale niestety nie oznacza to przerwy od pochmurnego nieba i opadów deszczu.

Pogoda na 5 dni. Na pogodne niebo jeszcze trochę poczekamy

Pogoda na 5 dni. Na pogodne niebo jeszcze trochę poczekamy

Źródło:
tvnmeteo.pl

Wraz z wielkim deszczem przyszedł wielki chłód. Choć lato termiczne w Polsce się trzyma, bo średnia dobowa temperatura nie spada na nizinach poniżej 15 stopni, to w najwyższe partie Tatr wkroczyła na chwilę zima. Wierzchołki Karpat przyprószył niedawno śnieg i w weekend również zrobi się tam biało. Kropla chłodu, w której znalazła się Europa Środkowa, zostanie wkrótce wyparta przez napierające od południa masy ciepłego powietrza.

Jak może wyglądać reszta wakacji. Prognoza

Jak może wyglądać reszta wakacji. Prognoza

Źródło:
TVN24+

17-letni chłopak zginął na plaży we włoskim Montalto di Castro. Został zasypany przez piasek po tym, jak położył się w wykopanym przez siebie tunelu.

Tragedia na włoskiej plaży. 17-latek zginął pod piaskiem

Tragedia na włoskiej plaży. 17-latek zginął pod piaskiem

Źródło:
PAP

Alert przed tornadem zakłócił w piątek wyścigi samochodowe w stanie Iowa. Na nagraniach z miejsca zdarzenia widać ciemne chmury i słychać syreny alarmowe. Wszystkie wydarzenia sportowe zaplanowane tego dnia na torze zostały odwołane.

Tornado przerwało wyścigi. "Natychmiast znajdź schronienie"

Tornado przerwało wyścigi. "Natychmiast znajdź schronienie"

Źródło:
Reuters, NWS, Des Moines Register

Trudno uwierzyć w te zniszczenia - powiedział Donald Trump po wizycie w Teksasie, gdzie doszło do ogromnej powodzi, która zabiła co najmniej 121 osób. Prezydent USA odwiedził miejsca, w których odnotowano największe zniszczenia, i spotkał się z rodzinami ofiar.

Donald Trump: nigdy nie widziałem czegoś takiego, a widziałem wiele złego

Donald Trump: nigdy nie widziałem czegoś takiego, a widziałem wiele złego

Źródło:
PAP

W Kolorado i Arizonie wybuchły duże pożary, które zmusiły władze do ewakuacji turystów i pracowników z dwóch parków narodowych: Black Canyon of the Gunnison oraz Wielkiego Kanionu.

Ewakuacje w parkach narodowych, w tym w Wielkim Kanionie

Ewakuacje w parkach narodowych, w tym w Wielkim Kanionie

Źródło:
CNN, AP News

Niecodzienny widok zaskoczył mieszkańców jednego z osiedli w Great Falls w stanie Wirginia: ulicami dumnie przechadzał się paw. Jak się okazało, kolorowy ptak nie był uciekinierem z ogrodu zoologicznego, lecz ich sąsiadem.

Zniknął bez śladu, potem pojawił się w wieczornych wiadomościach

Zniknął bez śladu, potem pojawił się w wieczornych wiadomościach

Źródło:
CNN

Meksykańskie władze tresują psy do wykrywania groźnych pasożytów zwierząt i ludzi. Muchy śrubowe pojawiają się coraz bliżej granicy ze Stanami Zjednoczonymi, negatywnie wpływając na gospodarkę południowego sąsiada USA.

"Zadziorne szczeniaki" powalczą z pasożytem bydła i ludzi

"Zadziorne szczeniaki" powalczą z pasożytem bydła i ludzi

Źródło:
PAP

Polska Agencja Kosmiczna podała oficjalny harmonogram powrotu misji Axiom-4 na Ziemię. Załoga, w której skład wchodzi polski astronauta doktor Sławosz Uznański-Wiśniewski, ma opuścić Międzynarodową Stację Kosmiczną w poniedziałek. Jak jednak zaznaczyli przedstawiciele agencji, w harmonogramie mogą nastąpić przesunięcia.

Kiedy polski astronauta wróci na Ziemię? Znamy harmonogram

Kiedy polski astronauta wróci na Ziemię? Znamy harmonogram

Źródło:
PAP, POLSA

Tokio i okolice zmagały się w czwartek wieczorem z gwałtownymi ulewami, które spowodowały powodzie. Japońska Agencja Meteorologiczna wydała ostrzeżenia, prognozując kolejne intensywne opady i apelując do mieszkańców o zachowanie ostrożności. Do niebezpiecznej sytuacji doszło w Jokohamie.

Zalane drogi, wyrwana studzienka. Chaos po ulewach

Zalane drogi, wyrwana studzienka. Chaos po ulewach

Źródło:
ENEX, NHK

Zbliża się coroczny maraton na biegunie północnym, podczas którego biegacze mogą zobaczyć niedźwiedzia polarnego. Uczestnicy przygotowują się do wysiłku, trenując na pokładzie lodołamacza. Dostarczenie zawodników na biegun nie jest jednak jedynym celem statku.

Walczą z zimnem, zobaczą niedźwiedzie polarne. Wyjątkowy maraton coraz bliżej

Walczą z zimnem, zobaczą niedźwiedzie polarne. Wyjątkowy maraton coraz bliżej

Źródło:
Reuters

W Korei Północnej panują upały. Tamtejsze media przekazały, że wiele regionów kraju zmaga się z wysokimi temperaturami i wilgotnością. W związku z przerwami w dostawie prądu niektórzy obywatele szukają alternatywnych źródeł energii do zasilania wentylatorów i klimatyzatorów.

Sprowadzają panele słoneczne z zagranicy, by się schłodzić

Sprowadzają panele słoneczne z zagranicy, by się schłodzić

Źródło:
Reuters, koreantimes.co.kr

Zjechali z autostrady, by zobaczyć piękne górskie widoki. Nie spodziewali się jednak, że w ciągu kilku minut spotkają aż pięć niedźwiedzi. Pan Przemysław i jego syn uwiecznili niezwykłe spotkanie z dziką naturą w Tatrach Słowackich, a nagranie wysłali na Kontakt24.

Spotkali pięć niedźwiedzi w 10 minut. "Dla takich chwil warto żyć"

Spotkali pięć niedźwiedzi w 10 minut. "Dla takich chwil warto żyć"

Źródło:
Kontakt24

Nadleśnictwo Baligród podzieliło się w mediach społecznościowych zdjęciem znalezionego w strumieniu realgaru - rzadkiego minerału, który w Polsce można znaleźć w Bieszczadach. Choć piękny, realgar jest jednak niebezpieczny i nie powinno się go dotykać.

Niezwykły kamień znaleziony w Bieszczadach. Jest niebezpieczny

Niezwykły kamień znaleziony w Bieszczadach. Jest niebezpieczny

Źródło:
tvn24.pl, South Australian Museum, Encyklopedia PWN

Gwałtowne ulewy w czwartkowy poranek sparaliżowały rejon Bostonu w amerykańskim stanie Massachusetts, zamieniając drogi w rwące potoki. Kierowcy utykali w wodzie, a ich samochody dosłownie unosiły się na falach.

Fale podnosiły samochody. "To było szalone"

Fale podnosiły samochody. "To było szalone"

Źródło:
ENEX

W Macedonii Północnej szaleją pożary lasów. W ostatnich dniach zarejestrowano ich kilkadziesiąt, części z nich nadal nie udało się opanować. Ogień pochłonął życie co najmniej dwóch osób.

Kilka dni, kilkadziesiąt pożarów. Są ofiary śmiertelne

Kilka dni, kilkadziesiąt pożarów. Są ofiary śmiertelne

Źródło:
ENEX, plusinfo.mk

W TVN24+ ruszył "Podcast o końcu świata" Magdy Łucyan. W programie reporterka "Faktów" TVN, wraz z gośćmi, będzie szeroko omawiała kwestie zmian klimatu, wokół których narasta niebezpieczna dezinformacja.

Ruszył "Podcast o końcu świata"

Ruszył "Podcast o końcu świata"

Źródło:
TVN24

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przygotował eksperymentalną prognozę pogody na drugą część wakacji i jesień. Jakiej pogody możemy się spodziewać w poszczególnych regionach? Sprawdź najnowsze prognozy na sierpień, wrzesień, październik i listopad 2025.

Co w pogodzie czeka nas jesienią? Prognoza długoterminowa IMGW

Co w pogodzie czeka nas jesienią? Prognoza długoterminowa IMGW

Źródło:
IMGW

Misja Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej powoli dobiega końca, ale polski astronauta nie przestaje dzielić się z nami materiałami ze swojego życia na ISS. Tym razem Polak wrzucił do sieci materiał wideo, na którym ćwiczy.

Tak wygląda pozaziemski trening. "Wyzwanie dla ludzkiego ciała"

Tak wygląda pozaziemski trening. "Wyzwanie dla ludzkiego ciała"

Źródło:
POLSA, x.com

Władze Stanów Zjednoczonych przygotowują się na walkę z muchą śrubową, groźnym pasożytem zwierząt i ludzi, który pojawił się w Meksyku. Departament Rolnictwa USA planuje wyhodować miliony wysterylizowanych samców tego gatunku i wypuścić je z samolotów.

Wyhodują miliony much i zrzucą je z samolotów

Wyhodują miliony much i zrzucą je z samolotów

Źródło:
CNN

Mieszkańcy Gwatemali walczą ze skutkami serii trzęsień ziemi. Od wtorkowego popołudnia kraj położony w Ameryce Środkowej nawiedziło łącznie ponad 150 wstrząsów, z czego najsilniejszy miał magnitudę 5,7. Władze poinformowały o pięciu ofiarach śmiertelnych.

Budynki pęknięte na pół, ciała pod gruzami

Budynki pęknięte na pół, ciała pod gruzami

Źródło:
PAP, AFP, Reuters

W Stanach Zjednoczonych doszło do dwóch nietypowych zdarzeń z udziałem jeleni. W poniedziałek w stanie New Jersey dorosłe zwierzę wskoczyło przez okno do domu. Na Florydzie inny osobnik zdecydował się na morską wyprawę.

Jeleń wskoczył do domu. Wyciągnięto go za poroże

Jeleń wskoczył do domu. Wyciągnięto go za poroże

Źródło:
CNN, 6abc Action News, KGNS NEWS+

W środkowym Teksasie wciąż trwają poszukiwania osób zaginionych w powodzi błyskawicznej. - To ogromna tragedia, ale mogło być o wiele gorzej - powiedział policjant z miasta Kerrville.

"Słyszę krzyki ludzi. Prześladują mnie"

"Słyszę krzyki ludzi. Prześladują mnie"

Źródło:
CNN, Reuters

Niż genueński Gabriel przyniósł części kraju obfite opady deszczu. Padało tak mocno, że na jedenastu stacjach hydrologicznych padł rekord dobowego opadu deszczu.

Na tych stacjach padł rekord dobowego opadu deszczu

Na tych stacjach padł rekord dobowego opadu deszczu

Źródło:
IMGW, PAP

Co najmniej dziesięć osób zginęło, a kilka samochodów runęło do rzeki po zawaleniu się mostu w zachodnim stanie Gudźarat w Indiach. Do tragedii doszło w czasie intensywnych opadów deszczu w dystrykcie Vadodara.

Auta runęły do rzeki. Nie żyje co najmniej 10 osób

Auta runęły do rzeki. Nie żyje co najmniej 10 osób

Źródło:
PAP