Najnowsze

Biała pierzynka. To mgła radiacyjna

Najnowsze

Chełm o poranku

Mglista noc czy mglisty poranek nie jest jesienią niczym specjalnym. Tak zwane "mleko" może jednak przysporzyć sporo kłopotów - od transportu drogowego poczynając, na lotniczym kończąc. Dowiedz się, czym jest mgła radiacyjna i jak powstaje.

- Nad Polską mamy mieszankę mgieł adwekcyjno-radiacyjnych ze zdecydowaną przewaga radiacyjnych – mówi synoptyk TVN Meteo, Wojciech Raczyński.

A jeden z Internautów, który przysłał nam zdjęcie z Dąbrowy Górniczej, dodaje: mgły są wszędzie.

Dąbrowa Górnicza (Kontakt 24/rafalito75)

Mgły radiacyjne tworzą się w wyniku spadku temperatury powietrza, spowodowanego wypromieniowaniem ciepła z przyziemnej warstwy powietrza. Kiedy temperatura spada poniżej temperatury punktu rosy (2-4 st. C), rozpoczyna się proces tzw. kondensacji, w wyniku czego powstaje mgła lub zamglenie.

Tworzą się one przeważnie nocą. Kiedy jednak zasoby ciepła w podłożu i przyziemnej warstwie są niewielkie, a dodatkowo powietrze zawiera dużo pary wodnej, mgły mogą "kłaść" się już o zmierzchu.

W procesie ich powstawania ważne jest niewielkie zachmurzenie i brak wiatru. Podmuchy powyżej 4 m/s niszczą strukturę przyziemnej warstwy inwersyjnej. Z tego też względu występują one najczęściej w czasie bezwietrznej, bezchmurnej lub prawie bezchmurnej pogody.

Mgły chętniej powstają też na różnego rodzaju obniżeniach terenu oraz rozległych terach równinnych. Bardzo rzadko spotkać je można nad morzem.

Jak przewidzieć mgłę?

Jeśli w godzinach przedwieczornych temperatura powietrza zbliża się do temperatury punktu rosy (2-4 st.C), a noc zapowiada się pogodna i bezwietrzna, to prawdopodobieństwo wystąpienia mgły radiacyjnej staje się bardzo duże.

Autor: usa/ms / Źródło: Kontakt 24, TVN Meteo, ocean.am.gdynia.pl

Pozostałe wiadomości