Najnowsze

39 st. C w Rumunii. Ludzie chłodzą się w jaskiniach

Najnowsze


Pogoda daje się Europejczykom we znaki. W Rumunii termometry wskazują 39 st. C. Temperatura przekracza o 10 st. C średnią temperaturę dla tego miesiąca. Mieszkańcy tego kraju szukają ochłody w jaskiniach. Upał dotknął także Chorwację i Słowację, gdzie płoną setki hektarów ziemi.

Kolejny dzień przez Rumunię przetacza się fala upałów. Meteorolodzy w sześciu zachodnich okręgach kraju ogłosili pomarańczowy, prawie najwyższy alert pogodowy.

W czwartek temperatura osiągnęła nawet 39 st. C. Przed godz. 11 słupki rtęci na zachodzie kraju wskazywały 30 st. C. Obecne wartości są o 10 stopni wyższe, niż średnie panujące w tym miesiącu.

Ochłoda w górach

Orzeźwienie podczas upałów przynoszą chłodne napoje, czy kąpiele w wodzie, jednak mieszkańcy Rumunii znaleźli inny sposób by uciec przed 37-stopniowym skwarem.

W górzystym krajobrazie wystarczy wybrać się na wyprawę na szczyty górskie. Ludziom jest chłodniej, ponieważ wraz ze wzrostem wysokości temperatura powietrza spada. Oazą chłodu stały się także jaskinie, które znajdują się w górskich szczelinach. Popularne stały się także wycieczki do kopalni soli. Temperatura powietrza w podziemnych jamach nie przekracza 10 st. C.

- Jest świetnie. Mógłbym tu zostać cały czas - stwierdził jeden z turystów.

Trzeba się przygotować

Aby dostać się do jaskini Polovragi czy Muierii, ludzie czekają w kolejce po bilety. Wstęp jest dozwolony jedynie w obecności przewodnika, a grupa nie powinna przekraczać 50 osób. Niektórzy zabierają ze sobą ciepłe ubrania i nie mogą się doczekać, kiedy w końcu odczują, że jest im zimno. Ci, którzy nie są odpowiednio przygotowani i wchodzą do jaskini w luźnych i letnich ubraniach, szybko kończą swoją podziemną wycieczkę.

- Gdy weszliśmy do środka jaskini, aż się objęliśmy, żeby nam było cieplej. Nie można tu wejść nieprzygotowanym - powiedział jeden z turystów.

W Rumunii znajduje się około tysiąca jaskiń, ale nie wszystkie są dostępne dla turystów. Najbardziej znane to jaskinia Muierilor, Ialomicioarei, czy lodowa jaskinia Scărişoara.

Brak warunków do pracy

Na Węgrzech temperatura powietrza wzrasta do 38 st. C, a średnia w ciągu dnia wynosi około 29 st. C. Rząd wydał ostrzeżenie przed upałem.

Kilka osób straciło przytomność w fabryce we wsi Sopronkövesd, a 13 zostało przewiezionych do szpitala. Ludzie zemdleli, ponieważ w miejscu pracy było za gorąco i brakowało klimatyzacji. Wewnątrz budynku było około 50 stopni Celsjusza.

Autor: AD,mab/mk / Źródło: ENEX

Pozostałe wiadomości