"Pogoda jest nieprzyjazna, praktycznie zimowa". Brian dotarł do Irlandii


Do Irlandii dotarł niż Brian, przynosząc gwałtowny wiatr i powodzie. Służby meteorologiczne już teraz ostrzegają, że sytuacja może się jeszcze pogorszyć.

Niemal dokładnie tydzień po tym, jak o brzegi Irlandii i Wielkiej Brytanii uderzyła Ofelia, ich mieszkańcy ponownie mierzą się z żywiołem. Tym razem zagroził im układ niskiego ciśnienia Brian, który w sobotę uderzył o wybrzeże Irlandii. Porywisty wiatr i ulewny deszcz doprowadziły już do pierwszych powodzi.

Służba meteorologiczna Irlandii Met Eireann wydała w czwartek pomarańczowe ostrzeżenie na sobotę, obowiązujące w niektórych regionach tej wyspy.

Pierwsze powodzie w Irlandii

W irlandzkim mieście Limerick rzeka Shannon wyszła z brzegów. Rada Miasta postanowiła podzielić się nagraniem, na którym wyraźnie widać zalewane przez wodę parkingi i płynącą chodnikami wodę.

Jak dotąd nie wiadomo nic o zalanych przez powódź budynkach mieszkalnych, jednak sytuacja z godziny na godzinę się pogarsza. Woda podeszła pod jeden z urzędów, a poza Limerick zagrożone są także pojedyncze miejscowości w hrabstwach Waterford, Mullingar i Kilkenny, jak choćby miasta Galway czy Cork, gdzie mieszkańcy już teraz zabezpieczają domy i ulice.

Pomiędzy Dublinem i miejscowością Cork pociągi kursują z coraz większym opóźnieniem, a lokalna kompania kolejowa Iarnród Éireann ostrzega przed tym, że sytuacja może się jeszcze pogorszyć. Podobne problemy komunikacyjne ma sieć promów kursujących między Irlandią, Wielką Brytanią i Europą kontynentalną.

Turyści nie mogą póki co podziwiać jednej z największych atrakcji Irlandii, Klifów Moheru, jak również spacerować po parkach i lasach hrabstw Cork i Galway. Władze nie ukrywają, że zależy im przede wszystkim na bezpieczeństwie odwiedzających.

"To nie jest dobry czas"

Irlandzka straż przybrzeżna apeluje do ludzi, by ci stronili od linii brzegowej, gdzie porywisty wiatr jest szczególnie gwałtowny. Rzecznik straży Gerard O'Flynn doradził, by poszukiwacze mocnych wrażeń nie prowokowali losu.

- To nie jest dobry czas - stwierdził. - Pogoda jest nieprzyjazna, praktycznie zimowa, lecz nie będzie aż tak źle, jak było podczas uderzenia Ofelii - zapewnił.

Ministerstwo Energetyki ostrzegło obywateli Irlandii, że najpewniej nastąpią przerwy w dostawie energii. Po tym, jak w poniedziałek do Irlandii dotarła Ofelia, ponad 300 tysięcy Irlandczyków borykało się z brakiem prądu.

Ostrzeżenia w Wielkiej Brytanii

W czwartek służba meteorologiczna Wielkiej Brytanii (Met Office) wydała żółte ostrzeżenie na sobotę w związku z silnym wiatrem południowo-zachodnim. Regiony zagrożone to południowa i zachodnia Anglia oraz południowa i zachodnia Walia. Ostrzeżenia te obowiązują dalej.

W stosowanym na Wyspach systemie ostrzegania, żółty alert oznacza "uważaj", a pomarańczowy, wyższy - "bądź przygotowany". Najpoważniejsze, czerwone ostrzeżenie, definiowane jest jako "działaj".

- Sztorm Brian przyniesie silny wiatr w regionach południowych i zachodnich w sobotę rano. Pierwszy i najbardziej znaczący wpływ na lądzie będzie odczuwalny na południowym zachodzie Irlandii, stąd pomarańczowe ostrzeżenie od Met Eireann. W tej chwili nie spodziewamy się takich warunków pogodowych w Wielkiej Brytanii - powiedział szef prognostyków brytyjskiego Met Office, Dan Suri.

- Porywy przekraczające 80 kilometrów na godzinę wystąpią w zagrożonych regionach, z porywami około 112 kilometrów na godzinę na wybrzeżu - dodał meteorolog.

W sobotę rano czasu lokalnego prędkość wiatru dochodziła do 65 kilometrów na godzinę, a wzdłuż linii brzegowej - do 100 kilometrów na godzinę. Irlandzkie i brytyjskie agencje meteorologiczne ostrzegają jednak, że wiatr może się jeszcze nasilić.

Prognozowane porywy wiatru w najbliższych godzinach (Ventusky.com)
Prognozowane porywy wiatru w najbliższych godzinach (Ventusky.com)Ventusky.com

Utrudnienia spowodowane pogodą

Silny wiatr może spowodować utrudnienia dla podróżujących. Met Office ostrzega, żeby uważać podczas jazdy samochodem. Wiatr może łamać drzewa i zrywać linie wysokiego napięcia. Należy uważać także, gdzie się parkuje samochody.

Z powodu wysokich fal miejscami na wybrzeżu w regionie południowo-zachodniej Anglii mogą wystąpić powodzie.

Brytyjska Agencja ds. Środowiska wydała dla tych obszarów ostrzeżenia powodziowe. - Radzimy unikać przebywania na zagrożonych terenach i zachować szczególną ostrożność w rejonie wybrzeży - powiedział rzecznik agencji. Doradził śledzenie prognoz pogody w lokalnych mediach.

Którędy przejdzie Brian?AccuWeather

Wichrowe wzgórza

W bezpośredniej odległości od wybrzeża wiatr osiąga już prędkość nawet do 100 kilometrów na godzinę. W Irlandii na południowym wybrzeżu wiatr będzie znacznie gwałtowniejszy niż na północy kraju.

- Nad Irlandią Północną rozpęta się wicher o prędkości od 64 do 80 kilometrów na godzinę, podobnie będzie w głębi Wielkiej Brytanii - stwierdziła meteorolog serwisu AccuWeather Kristina Pydynowski. - W niedzielę wiatr nabierze impetu również w Londynie - dodała.

W niedzielę prędkość wiatru utrzyma się w granicach od 48 do 64 kilometrów na godzinę, jednak na północy Walii i na południu Anglii Północnej może się nasilić i osiągnąć nawet do 80 kilometrów na godzinę.

Wietrznie będzie również na morzu, więc promy i łodzie płynące po Oceanie Atlantyckim i okalających Irlandię i Wielką Brytanię morzach mogą napotkać na poważne trudności.

- Silny wiatr może doprowadzić do przybrzeżnych powodzi błyskawicznych, szczególnie podczas przypływu w sobotę - stwierdził meteorolog Steve D. Travis.

Zobacz film z Irlandii podczas przechodzenia Ophelii:

Brian groźniejszy niż Ophelia?

Układ niskiego ciśnienia, jakim jest Brian, jest typowy dla tej pory roku. Powstał głównie z powodu różnic temperatury po obu stronach prądu strumieniowego (ang. jet stream). Na północy tego prądu temperatura jest niższa niż na południu.

Warto zauważyć, że Brian ma inną genezę niż Ophelia, która nawiedziła ten region 17-18 października. Ophelia była huraganem, który później osłabł.

Brytyjska prognostyk i prezenterka pogody Sara Thornton oceniła w rozmowie z serwisem internetowym dziennika "Daily Express", że sztorm Brian może stanowić większe zagrożenie niż Ophelia, której atak doprowadził na Wyspach do śmierci trzech osób i wielkich zniszczeń.

- Brian nie powstał w tropikach i nie może rościć sobie praw do bycia nazywanym huraganem, ale ten głęboki układ niskiego ciśnienia może eksplodować jak bomba - ostrzegła Thornton. - Takie bomby pogodowe nie są niczym niezwykłym, ale ta nadciąga uzbrojona w wiatr powyżej 110 kilometrów na godzinę i ścianę ulewnego deszczu - dodała.

Autor: AP//rzw, sj/aw / Źródło: Met Office, telegraph.co.uk, express.co.uk, AccuWeather

Pozostałe wiadomości

W Polsce w najbliższych dniach i tygodniach wzrośnie zagrożenie osuwiskami ziemi - ostrzegają geolodzy. W wyniku intensywnych opadów deszczu już teraz lokalnie pojawiają się niebezpieczne osunięcia gruntu. Zjawiska są bardzo trudne do przewidzenia i uaktywniają się po pewnym czasie.

Uwaga na osuwiska! Te miejsca będą zagrożone w najbliższych dniach i tygodniach

Uwaga na osuwiska! Te miejsca będą zagrożone w najbliższych dniach i tygodniach

Źródło:
tvnmeteo.pl, PIG

Poziom wody w rzekach na południu i południowym zachodzie Polski pozostaje bardzo wysoki. Stan alarmowy jest przekroczony na ponad 50 stacjach. Obowiązują też ostrzeżenia hydrologiczne IMGW.

Lista i mapa rzek, na których jest przekroczony stan alarmowy

Lista i mapa rzek, na których jest przekroczony stan alarmowy

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW, PAP

Pogoda na dziś. Czwartek 19.09 przyniesie spokojną i ciepłą aurę. W niemal całym kraju dominować będzie słońce. Najcieplej będzie na północy, gdzie termometry pokażą maksymalnie 25 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś, czwartek 19.09. Słonecznie i ciepło

Pogoda na dziś, czwartek 19.09. Słonecznie i ciepło

Źródło:
tvnmeteo.pl

Czeska policja poinformowała w środę, że odnaleziono ciało zaginionej 70-letniej kobiety z miejscowości Kobyla nad Vidnavkou w regionie Jesionika. To już czwarta śmiertelna ofiara powodzi. Po raz pierwszy od czterech dni liczba zagrożonych powodzią terenów jest niższa niż sto. W 23 miejscach obowiązuje najwyższy poziom alarmu powodziowego.

Wróciła do domu z centrum ewakuacyjnego. Jej ciało znaleziono zaplątane w ogrodzenie

Wróciła do domu z centrum ewakuacyjnego. Jej ciało znaleziono zaplątane w ogrodzenie

Źródło:
PAP, Reuters

IMGW ostrzega przed gęstymi mgłami. Obowiązują alarmy pierwszego stopnia. Sprawdź, gdzie należy zachować ostrożność.

Ostrzeżenia IMGW w trzech województwach

Ostrzeżenia IMGW w trzech województwach

Źródło:
IMGW

Sytuacja powodziowa w środkowej Europie poprawia się, ale wciąż jest trudna. W Austrii potwierdzono piątą ofiarę śmiertelną żywiołu. Niektóre akweny w Czechach wciąż grożą wylaniem. Fala powodziowa na Dunaju przechodzi przez Węgry, szykuje się na nią Budapeszt.

Wiele ofiar śmiertelnych, ogromne zniszczenia, a to jeszcze nie koniec

Wiele ofiar śmiertelnych, ogromne zniszczenia, a to jeszcze nie koniec

Źródło:
Reuters, PAP, tvnmeteo.pl

Stery nad pogodą w Polsce przejął antycyklon Serkan. Wyż sprawi, że w najbliższych dniach czekać nas będzie piękna, spokojna i słoneczna aura. Temperatura powietrza przekroczy 20 stopni Celsjusza.

Antycyklon Serkan nad Polską. Jaką pogodę przyniesie

Antycyklon Serkan nad Polską. Jaką pogodę przyniesie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Dzięki zaangażowaniu strażaków i służb leśnych udało się uratować życie sarenki poszkodowanej w powodzi. Niszczycielska siła żywiołu nie pozostaje bez wpływu na lasy i mieszkające w nich zwierzęta. Jednak - jak podkreślają eksperci - natura szybciej zabliźnia rany związane z kataklizmem.

Sarenka w ręczniku. Zwierzęta wyczuwają zagrożenia, ale czasem i one nie zdążą uciec

Sarenka w ręczniku. Zwierzęta wyczuwają zagrożenia, ale czasem i one nie zdążą uciec

Źródło:
tvnmeteo.pl. RDLP w Zielonej Górze

Płacimy za 100-200 lat zaniedbań polegających na masowym obsadzeniu świerkiem naszych gór - mówi prof. Krzysztof Świerkosz z wydziału nauk biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego w rozmowie z "Gazetą Wyborczą". Na duże znaczenie lasów w retencji wód wskazuje również dr Antoni Kostka z Centrum Strategii Środowiskowych. "Nie istnieje żadna sprzeczność pomiędzy rolą lasów a koniecznością budowania instalacji hydrotechnicznych. Jedno nie wyklucza drugiego", podkreślił.

Co górskie lasy mają wspólnego z powodziami? "Konieczna jest ich szybka przebudowa"

Co górskie lasy mają wspólnego z powodziami? "Konieczna jest ich szybka przebudowa"

Źródło:
PAP, Gazeta Wyborcza, tvn24.pl

Po ekstremalnych opadach deszczu w ostatnich dniach gwałtownie podniósł się poziom rzek w południowej i południowo-wschodniej Polsce, powodując powodzie. Na niektórych stacjach hydrologicznych zanotowano najwyższy poziom wody od początku prowadzenia pomiarów.

Powódź 2024. Na tych rzekach padły historyczne rekordy

Powódź 2024. Na tych rzekach padły historyczne rekordy

Źródło:
IMGW

Do Wrocławia dotarła fala kulminacyjna na Odrze. Według relacji Tomasza Sikory z urzędu miejskiego Wrocławia, woda na Bystrzycy już powoli opada. W Trestnie poziom Odry wynosi około 600 centymetrów. Jak powiedział dyżurny na stanowisku kierowania komendanta wojewódzkiego PSP we Wrocławiu, wały cały czas są uszczelniane. - Cały czas na bieżąco uszczelniamy, ale nie przeciekają. Pilnujemy tego - podkreślał dyżurny.

Umacniają wały, przerzucają worki. "Pełne zaangażowanie" we Wrocławiu

Umacniają wały, przerzucają worki. "Pełne zaangażowanie" we Wrocławiu

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, TVN24., PAP

Tempo przyrostu jest bardzo duże, widać je wręcz gołym. Spodziewamy się, że w weekend będzie około dwóch metrów - mówi Jan Piotrowski, pełnomocnik prezydenta Warszawy do spraw Wisły, pytany o sytuację na stołecznym odcinku rzeki.

Rośnie poziom Wisły w Warszawie. W ciągu ostatniej doby o 65 centymetrów

Rośnie poziom Wisły w Warszawie. W ciągu ostatniej doby o 65 centymetrów

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po intensywnych opadach śniegu w Alpach nadal obowiązuje stan zagrożenia lawinowego. We wtorek lawina, która zeszła w środkowej Austrii, porwała kilka osób, jedna z nich została poważnie ranna - podały służby. Kraj zmaga się ze skutkami powodzi, choć sytuacja zaczęła się poprawiać. We wtorek poinformowano o piątej ofierze śmiertelnej, ponad 20 miejscowości jest odciętych od świata.

Lawina w Austrii porwała kilka osób. Turystka poważnie ranna

Lawina w Austrii porwała kilka osób. Turystka poważnie ranna

Źródło:
PAP, bergrettung-salzburg.at, tvnmeteo.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej uspokaja: Warszawa nie jest zagrożona powodzią. Fala wezbraniowa na Wiśle dotrze do stolicy w piątek.

Kiedy fala wezbraniowa na Wiśle dotrze do Warszawy?

Kiedy fala wezbraniowa na Wiśle dotrze do Warszawy?

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji opublikowało instrukcję, jak należy zachować się, gdy utkniemy w domu w trakcie powodzi. Nasze życie mogą nam uratować konkretne gesty i kolory, które pomogą przekazać cenne informacje ratownikom.

Jak wezwać pomoc w trakcie powodzi

Jak wezwać pomoc w trakcie powodzi

Źródło:
MSWiA, TVN24

Ogień szaleje w Portugalii. Co najmniej siedem osób zginęło w trawiących kraj od niedzieli pożarach lasów i nieużytków rolnych. Wśród zabitych jest trzech strażaków.

Ponad pięć tysięcy strażaków walczy z pożarami

Ponad pięć tysięcy strażaków walczy z pożarami

Źródło:
PAP, Reuters

Niemiecka turystka, która straciła nogę w wyniku ataku rekina około 500 kilometrów od Wysp Kanaryjskich, zmarła kilka godzin później na pokładzie śmigłowca ratunkowego – podała agencja EFE.

Turystka zaatakowana przez rekina. Zmarła na pokładzie śmigłowca ratunkowego

Turystka zaatakowana przez rekina. Zmarła na pokładzie śmigłowca ratunkowego

Źródło:
PAP

Sytuacja powodziowa w części południowo-zachodniej Polski jest bardzo trudna. Giną ludzie, woda zalewa miasta i domy. Zarządzono wiele ewakuacji. Ekohydrolożka Iwona Wagner próbowała na antenie TVN24 odpowiedzieć na pytanie, co doprowadziło do tak tragicznych skutków tego kataklizmu.

"Może to dramatyczne wydarzenie w końcu pozwoli nam wyjść z iluzji"

"Może to dramatyczne wydarzenie w końcu pozwoli nam wyjść z iluzji"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Dzięki eksperymentalnemu projektowi współprowadzonemu przez IMGW-PIB możemy zobaczyć zasięg zalanych terenów na mapach. Potężne rozlewiska widać koło Prudnika, w Kotlinie Kłodzkiej i w okolicach zbiornika Racibórz Dolny. Natomiast najnowsze dane, z 16 września z godziny 14, pokazują m.in. rozlewiska rzeki Bóbr w okolicach Pilchowic, Wlenia, Lwówka Śląskiego.

Powódź 2024 na mapach. "Pochodzą z satelitów radarowych obserwujących Ziemię"

Powódź 2024 na mapach. "Pochodzą z satelitów radarowych obserwujących Ziemię"

Źródło:
tvn24.pl

Pogoda w Polsce w niedzielę była dynamiczna. W Wielkopolsce odnotowano dwie trąby powietrzne. Zjawiska można zaobserwować na nagraniach.

Trąby powietrzne w Wielkopolsce

Trąby powietrzne w Wielkopolsce

Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24, PAP

Co przyniesie pogoda w nadchodzącym czasie? Możemy spodziewać się fali bardzo ciepłego powietrza. Sprawdź, co czeka nas w drugiej połowie września w najnowszej prognozie temperatury na 16 dni, przygotowanej przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: niż Boris zanika, wkrótce połączą się ze sobą dwa wyże

Pogoda na 16 dni: niż Boris zanika, wkrótce połączą się ze sobą dwa wyże

Źródło:
tvnmeteo.pl

Trąba powietrzna przeszła w sobotę w powiecie radomskim na Mazowszu. Ponad 20 dachów budynków mieszalnych i gospodarczych zostało uszkodzonych. Silny wiatr zerwał dachy także w powiecie kozienickim.

Trąba powietrzna nieopodal Radomia. "Dachy zerwane częściowo lub całkowicie"

Trąba powietrzna nieopodal Radomia. "Dachy zerwane częściowo lub całkowicie"

Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP

W czwartek na Śnieżce pojawiły się opady śniegu oraz deszczu ze śniegiem. Poinformował o nich Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW). W Karkonoszach panują bardzo niekorzystne warunki dla turystów. Zimowe opady spodziewane są także w Tatrach.

Na Śnieżce spadł pierwszy śnieg

Na Śnieżce spadł pierwszy śnieg

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, IMGW

Lato wielkimi krokami zbliża się do końca. Czego spodziewać się w pogodzie jesienią i jaki będzie początek zimy 2024/2025? Grudzień i styczeń to mogą być mokre miesiące - wynika ze wstępnej, długoterminowej prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW).

Co czeka nas jesienią i jak zacznie się zima? Prognoza IMGW

Co czeka nas jesienią i jak zacznie się zima? Prognoza IMGW

Źródło:
IMGW