Mity na temat diety. Naukowcy obalają niektóre z nich

Zobacz, czego nie robić, jeśli chcemy schudnąć

W walce o doskonałą sylwetkę stosujemy różne sztuczki, które powszechnie uważa się za skuteczne przy odchudzaniu. Okazuje się jednak, że nie wszystkie z nich działają. Sprawdź, które ze znanych sposobów na obniżenie wagi są mitami.

Znaczna część populacji chce pozbyć się dodatkowych kilogramów. Naukowcy sprawdzili, które z powszechnie stosowanych metod nie są skuteczne, a czasami dają wręcz efekty przeciwne do zamierzonych.

"Ujemne" kalorie selera

Jednym z mitów dotyczących odchudzania jest ten o "ujemnych" kaloriach selera. "Ujemne" kalorie oznaczają, że spożywane produkty dostarczają nam mniej energii niż nasz organizm zużywa na ich strawienie i przyswojenie.

15-centymetrowa łodyga selera ma 19 kilodżuli (czyli pięć kalorii). Do strawienia jej nasz organizm zużywa około 10 procent całkowitej wartości kilodżuli tego warzywa, co nazywamy efektem termicznym żywności. Problem polega na tym, że w ten sposób spalamy jedynie jeden lub dwa kilodżule, więc bardzo mało.

Prawdziwy efekt "ujemnych" kalorii występuje w przypadku zimnej wody. Jest to spowodowane tym, że żeby się wchłonęła, musi się najpierw rozgrzać do temperatury ciała. I właśnie ten proces "podgrzewania" spala kalorie. Sama woda ich nie zawiera, więc w jej przypadku rzeczywiście mamy do czynienia z "ujemnymi" kaloriami.

Niejedzenie po godzinie 18

Wiele osób, które są na diecie, stara się jeść ostatni posiłek do godziny 18, ponieważ uważa się, że przyspiesza to utratę wagi. Od pory dnia, o której jemy, o wiele ważniejsze jest jednak to, co jemy i w jakich ilościach. O tym, czy przybieramy na wadze, chudniemy lub utrzymujemy wagę zależy całkowita liczba kalorii, jakie przyjmujemy i nasza aktywność fizyczna w ciągu całego dnia. Bez względu na to o jakiej porze jemy, jeśli przyjmujemy więcej kalorii niż potrzebuje nasz organizm, będzie on odkładał nadmiar w postaci tłuszczu.

Analiza przeprowadzona w 2016 roku przez Kristę A. Varady z Uniwersytetu Illinois w Chicago wykazała, że zmiana częstotliwości posiłków nie wpływa na zmianę masy ciała. W opracowaniu brano pod uwagę to, czy je się jeden, dwa czy trzy posiłki dziennie.

Picie wody przed jedzeniem

Co z piciem wody przed posiłkami? Jednym pomaga zrucać zbędne kilogramy, innym - nie.

Kompleksowa analiza badań na temat wpływu picia wody na metabolizm i przyjmowaną przez nas energię, przeprowadzona przez Jodi J. Stookey ze Szpitala Dziecięcego w Instytucie Badawczym Oakland, wykazała wysoce zmienne wyniki, które wahały się od negatywnych do pozytywnych efektów.

Choć w przypadku niektórych to naprawdę działa. Wykazały to badania opublikowane w 2015 roku, przeprowadzone przez brytyjskich naukowców z uniwersytetów Birmingham i Oxford. Badacze podzielili dorosłe osoby z otyłością na dwie grupy. Jedna z nic miała pić 500 ml wody na pół godziny przed śniadaniem, obiadem i kolacją, a druga grupa na pół godziny przed posiłkiem miała wyobrazić sobie, że ich żołądek jest pełny. W ciągu 12 tygodni wszystkie badane osoby schudły, jednak te, które piły wodę, straciły o 1,3 kg więcej.

Trzeba pamiętać o tym, że picie wody może przyczynić się do zmniejszenia całkowitego dziennego spożycia kalorii, jeśli zastąpimy nią soki i słodzone gazowane napoje.

Dietetyk o wodzie: źródlanej, mineralnej, gazowanej i "normalnej"
Dietetyk o wodzie: źródlanej, mineralnej, gazowanej i "normalnej"TVN Meteo Active

Dieta ketogeniczna

Dieta ketogeniczna to taka, w której spożywa się dużo tłuszczów, a mało węglowodanów. Ma ona wielu zwolenników, ale czy naprawdę jest lepsza od innych?

W 2013 roku brazylijscy naukowcy z Uniwersytetu Federalnego Alagoas przeprowadzili metaanalizę 13 badań dotyczących utraty wagi, które trwały co najmniej przez rok. Opracowanie wykazało nieznacznie większą utratę masy ciała (o 900 gramów) u osób stosujących dietę ketogeniczną w porównaniu do ludzi na diecie o niskiej zawartości tłuszczu.

Dieta ketogeniczna może być stosowana jedynie pod nadzorem lekarza. W innym wypadku może mieć wiele skutków ubocznych, takich jak bóle głowy, chorobę pęcherzyka żółciowego i zaparcia.

Żucie gumy a utrata wagi

Uważa się, że życie gumy przyspiesza utratę zbędnych kilogramów. Gdy żujemy, do naszego mózgu dociera sygnał, że zaczynamy jeść i niebawem będziemy nasyceni. R. D. Matters z amerykańskiej uczelni Purdue University sprawdził, jaki wpływ na nasz apetyt ma żucie gumy.

Okazało się, że jest on zależny od tego, kto ją żuje. U szczupłych osób dorosłych powodowało ono niewielkie zmniejszenie spożycia energii, z kolei u osób z nadwagą zwiększało ilość spożywanego pokarmu.

W 2015 roku powstała też analiza badań, która miała na celu sprawdzenie związku pomiędzy żuciem, apetytem i spożywaniem pokarmów. Badacze z uniwersytetów Leeds i California, a także z francuskiego ośrodka dietetycznego VAB Nutrition wykazali w metaanalizie 13 opracowań, że żucie gumy wiązało się ze zmniejszeniem odczucia głodu. Z kolei według 10 z 16 eksperymentalnych badań żucie zmniejszało ilość spożywanego jedzenia.

Obecnie nie ma żadnych badań na temat tego, czy żucie gumy sprawia, że tracimy kilogramy.

Trening na czczo a spalanie tłuszczu

Zdania na temat jedzenia przed wysiłkiem fizycznym są podzielone. Jedni uważają, że odbywanie treningu na czczo powoduje większe spalanie tłuszczu, według innych nie powinno się ćwiczyć bez jedzenia. Powstało na ten temat opracowanie, które może rozwiać wątpliwości.

W badaniach prowadzonych przez naukowców z Centrum Badań Nad Mózgiem, Wydajnością i Odżywianiem na angielskiej uczelni Northumbria University porównywano całkowite wydatki energetyczne oraz ilość tłuszczu i węglowodanów spalonych przed, podczas i po wysiłku u 12 aktywnych, zdrowych mężczyzn.

Badano ich z samego rana na czczo, a innego dnia po śniadaniu. Niejedzenie przed ćwiczeniami pozwalało spalić o 15 proc. więcej tłuszczu w trakcie ćwiczeń. Jednak jedzenie śniadania powodowało o 20 proc. większy wydatek energetyczny (podstawowy parametr określający ilość energii wydatkowanej przez człowieka podczas wykonywania pracy) w ogóle.

O czym należy pamiętać na siłowni?
O czym należy pamiętać na siłowni?TVN Meteo Active

Zielona herbata a metabolizm

Powszechnie uważa się, że picie zielonej herbaty "podkręca" metabolizm, przez co łatwiej nam schudnąć. W 2012 roku badacze z farmaceutycznego college'u kanadyjskiego Uniwersytetu Dalhousie przeanalizowali 15 różnych badań sprawdzających wpływ zielonej herbaty na utratę lub utrzymanie wagi na grupie osób z nadwagą lub otyłością. Naukowcy nie stwierdzili znaczących długotrwałych efektów.

Jednak analiza przeprowadzona w 2015 roku przez badaczy z chińskich uczelni Jiao Tong i Second Military Medical University w Szanghaju wykazała coś innego. Naukowcy sprawdzili wpływ wszystkich rodzajów herbaty lub jej ekstraktu na osoby z zespołem metabolicznym (zbiorem wzajemnie powiązanych czynników zwiększających ryzyko rozwoju miażdżycy i cukrzycy typu 2 oraz powikłań naczyniowych). Okazało się, że picie herbaty wywierało niewielki korzystny wpływ na utratę wagi.

Najzdrowsze herbaty świata
Najzdrowsze herbaty świataTVN Meteo Active

Jedzenie grejpfrutów

Wiele osób, odchudzając się, sięga po te owoce, ponieważ mają one podobno pomagać w spalaniu tkanki tłuszczowej. Metaanaliza trzech badań sprawdzających wpływ spożywania grejpfrutów na masę ciała, przeprowadzona przez badaczy z Wydziału Nauk Podstawowej Opieki Zdrowotnej na Uniwersytecie Oksfordzkim, nie wykazała zmiany masy ciała po jedzeniu tych owoców.

Owocowa sałatka na zdrowie i potencję
Owocowa sałatka na zdrowie i potencję

Autor: zupi/map / Źródło: IFL Science, National Center for Biotechnology Information

Pozostałe wiadomości

Poziom wody w rzekach na południu i południowym zachodzie Polski pozostaje bardzo wysoki. Stan alarmowy jest przekroczony na blisko 50 stacjach. Obowiązują też ostrzeżenia hydrologiczne IMGW.

Lista i mapa rzek, na których jest przekroczony stan alarmowy

Lista i mapa rzek, na których jest przekroczony stan alarmowy

Źródło:
IMGW, PAP

W nocy ze środy na czwartek fala kulminacyjna na Odrze dotarła do Wrocławia. Jak wynika z danych opublikowanych przed godziną 8 przez IMGW, stan wody na stacji wodowskazowej Trestno wynosił 636 centymetrów przy trendzie rosnącym.

Fala kulminacyjna na Odrze we Wrocławiu. Najnowsze prognozy

Fala kulminacyjna na Odrze we Wrocławiu. Najnowsze prognozy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW, PAP

W najbliższym czasie unikajmy wchodzenia do lasów na terenach, gdzie przeszła powódź - apelują służby. Grunt wciąż jest mocno nasączony wodą, co sprawia, że nawet delikatny podmuch wiatru powoduje, że drzewa się przewracają.

Delikatny podmuch wiatru sprawia, że drzewa się przewracają

Delikatny podmuch wiatru sprawia, że drzewa się przewracają

Źródło:
PAP

W Polsce w najbliższych dniach i tygodniach wzrośnie zagrożenie osuwiskami ziemi - ostrzegają geolodzy. W wyniku intensywnych opadów deszczu już teraz lokalnie pojawiają się niebezpieczne osunięcia gruntu. Zjawiska są bardzo trudne do przewidzenia i uaktywniają się po pewnym czasie.

Uwaga na osuwiska! Te miejsca będą zagrożone w najbliższych dniach i tygodniach

Uwaga na osuwiska! Te miejsca będą zagrożone w najbliższych dniach i tygodniach

Źródło:
tvnmeteo.pl, PIG

Po ekstremalnych opadach deszczu trudna sytuacja powodziowa ma również miejsce na Węgrzech. Przemieszczająca się fala kulminacyjna na Dunaju zmierza w kierunku Budapesztu. W mieście trwają przygotowania na nadejście wezbrania. Na Kontakt24 otrzymaliśmy zdjęcia ze stolicy Węgier.

Budapeszt szykuje się na nadejście wielkiej wody. Na Dunaju możliwe prawie 850 cm

Budapeszt szykuje się na nadejście wielkiej wody. Na Dunaju możliwe prawie 850 cm

Źródło:
PAP

Pogoda na dziś. Czwartek 19.09 przyniesie spokojną i ciepłą aurę. W niemal całym kraju dominować będzie słońce. Najcieplej będzie na północy, gdzie termometry pokażą maksymalnie 25 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś, czwartek 19.09. Słonecznie i ciepło

Pogoda na dziś, czwartek 19.09. Słonecznie i ciepło

Źródło:
tvnmeteo.pl

Czeska policja poinformowała w środę, że odnaleziono ciało zaginionej 70-letniej kobiety z miejscowości Kobyla nad Vidnavkou w regionie Jesionika. To już czwarta śmiertelna ofiara powodzi. Po raz pierwszy od czterech dni liczba zagrożonych powodzią terenów jest niższa niż sto. W 23 miejscach obowiązuje najwyższy poziom alarmu powodziowego.

Wróciła do domu z centrum ewakuacyjnego. Jej ciało znaleziono zaplątane w ogrodzenie

Wróciła do domu z centrum ewakuacyjnego. Jej ciało znaleziono zaplątane w ogrodzenie

Źródło:
PAP, Reuters

Sytuacja powodziowa w środkowej Europie poprawia się, ale wciąż jest trudna. W Austrii potwierdzono piątą ofiarę śmiertelną żywiołu. Niektóre akweny w Czechach wciąż grożą wylaniem. Fala powodziowa na Dunaju przechodzi przez Węgry, szykuje się na nią Budapeszt.

Wiele ofiar śmiertelnych, ogromne zniszczenia, a to jeszcze nie koniec

Wiele ofiar śmiertelnych, ogromne zniszczenia, a to jeszcze nie koniec

Źródło:
Reuters, PAP, tvnmeteo.pl

Stery nad pogodą w Polsce przejął antycyklon Serkan. Wyż sprawi, że w najbliższych dniach czekać nas będzie piękna, spokojna i słoneczna aura. Temperatura powietrza przekroczy 20 stopni Celsjusza.

Antycyklon Serkan nad Polską. Jaką pogodę przyniesie

Antycyklon Serkan nad Polską. Jaką pogodę przyniesie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Dzięki zaangażowaniu strażaków i służb leśnych udało się uratować życie sarenki poszkodowanej w powodzi. Niszczycielska siła żywiołu nie pozostaje bez wpływu na lasy i mieszkające w nich zwierzęta. Jednak - jak podkreślają eksperci - natura szybciej zabliźnia rany związane z kataklizmem.

Sarenka w ręczniku. Zwierzęta wyczuwają zagrożenia, ale czasem i one nie zdążą uciec

Sarenka w ręczniku. Zwierzęta wyczuwają zagrożenia, ale czasem i one nie zdążą uciec

Źródło:
tvnmeteo.pl. RDLP w Zielonej Górze

Płacimy za 100-200 lat zaniedbań polegających na masowym obsadzeniu świerkiem naszych gór - mówi prof. Krzysztof Świerkosz z wydziału nauk biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego w rozmowie z "Gazetą Wyborczą". Na duże znaczenie lasów w retencji wód wskazuje również dr Antoni Kostka z Centrum Strategii Środowiskowych. "Nie istnieje żadna sprzeczność pomiędzy rolą lasów a koniecznością budowania instalacji hydrotechnicznych. Jedno nie wyklucza drugiego", podkreślił.

Co górskie lasy mają wspólnego z powodziami? "Konieczna jest ich szybka przebudowa"

Co górskie lasy mają wspólnego z powodziami? "Konieczna jest ich szybka przebudowa"

Źródło:
PAP, Gazeta Wyborcza, tvn24.pl

Po ekstremalnych opadach deszczu w ostatnich dniach gwałtownie podniósł się poziom rzek w południowej i południowo-wschodniej Polsce, powodując powodzie. Na niektórych stacjach hydrologicznych zanotowano najwyższy poziom wody od początku prowadzenia pomiarów.

Powódź 2024. Na tych rzekach padły historyczne rekordy

Powódź 2024. Na tych rzekach padły historyczne rekordy

Źródło:
IMGW

Do Wrocławia dotarła fala kulminacyjna na Odrze. Według relacji Tomasza Sikory z urzędu miejskiego Wrocławia, woda na Bystrzycy już powoli opada. W Trestnie poziom Odry wynosi około 600 centymetrów. Jak powiedział dyżurny na stanowisku kierowania komendanta wojewódzkiego PSP we Wrocławiu, wały cały czas są uszczelniane. - Cały czas na bieżąco uszczelniamy, ale nie przeciekają. Pilnujemy tego - podkreślał dyżurny.

Umacniają wały, przerzucają worki. "Pełne zaangażowanie" we Wrocławiu

Umacniają wały, przerzucają worki. "Pełne zaangażowanie" we Wrocławiu

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, TVN24., PAP

Tempo przyrostu jest bardzo duże, widać je wręcz gołym okiem. Spodziewamy się, że w weekend będzie około dwóch metrów - mówi Jan Piotrowski, pełnomocnik prezydenta Warszawy do spraw Wisły, pytany o sytuację na stołecznym odcinku rzeki.

Rośnie poziom Wisły w Warszawie. W ciągu ostatniej doby o 72 centymetry

Rośnie poziom Wisły w Warszawie. W ciągu ostatniej doby o 72 centymetry

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po intensywnych opadach śniegu w Alpach nadal obowiązuje stan zagrożenia lawinowego. We wtorek lawina, która zeszła w środkowej Austrii, porwała kilka osób, jedna z nich została poważnie ranna - podały służby. Kraj zmaga się ze skutkami powodzi, choć sytuacja zaczęła się poprawiać. We wtorek poinformowano o piątej ofierze śmiertelnej, ponad 20 miejscowości jest odciętych od świata.

Lawina w Austrii porwała kilka osób. Turystka poważnie ranna

Lawina w Austrii porwała kilka osób. Turystka poważnie ranna

Źródło:
PAP, bergrettung-salzburg.at, tvnmeteo.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej uspokaja: Warszawa nie jest zagrożona powodzią. Fala wezbraniowa na Wiśle dotrze do stolicy w piątek.

Kiedy fala wezbraniowa na Wiśle dotrze do Warszawy?

Kiedy fala wezbraniowa na Wiśle dotrze do Warszawy?

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji opublikowało instrukcję, jak należy zachować się, gdy utkniemy w domu w trakcie powodzi. Nasze życie mogą nam uratować konkretne gesty i kolory, które pomogą przekazać cenne informacje ratownikom.

Jak wezwać pomoc w trakcie powodzi

Jak wezwać pomoc w trakcie powodzi

Źródło:
MSWiA, TVN24

Ogień szaleje w Portugalii. Co najmniej siedem osób zginęło w trawiących kraj od niedzieli pożarach lasów i nieużytków rolnych. Wśród zabitych jest trzech strażaków.

Ponad pięć tysięcy strażaków walczy z pożarami

Ponad pięć tysięcy strażaków walczy z pożarami

Źródło:
PAP, Reuters

Niemiecka turystka, która straciła nogę w wyniku ataku rekina około 500 kilometrów od Wysp Kanaryjskich, zmarła kilka godzin później na pokładzie śmigłowca ratunkowego – podała agencja EFE.

Turystka zaatakowana przez rekina. Zmarła na pokładzie śmigłowca ratunkowego

Turystka zaatakowana przez rekina. Zmarła na pokładzie śmigłowca ratunkowego

Źródło:
PAP

Sytuacja powodziowa w części południowo-zachodniej Polski jest bardzo trudna. Giną ludzie, woda zalewa miasta i domy. Zarządzono wiele ewakuacji. Ekohydrolożka Iwona Wagner próbowała na antenie TVN24 odpowiedzieć na pytanie, co doprowadziło do tak tragicznych skutków tego kataklizmu.

"Może to dramatyczne wydarzenie w końcu pozwoli nam wyjść z iluzji"

"Może to dramatyczne wydarzenie w końcu pozwoli nam wyjść z iluzji"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Dzięki eksperymentalnemu projektowi współprowadzonemu przez IMGW-PIB możemy zobaczyć zasięg zalanych terenów na mapach. Potężne rozlewiska widać koło Prudnika, w Kotlinie Kłodzkiej i w okolicach zbiornika Racibórz Dolny. Natomiast najnowsze dane, z 16 września z godziny 14, pokazują m.in. rozlewiska rzeki Bóbr w okolicach Pilchowic, Wlenia, Lwówka Śląskiego.

Powódź 2024 na mapach. "Pochodzą z satelitów radarowych obserwujących Ziemię"

Powódź 2024 na mapach. "Pochodzą z satelitów radarowych obserwujących Ziemię"

Źródło:
tvn24.pl

Pogoda w Polsce w niedzielę była dynamiczna. W Wielkopolsce odnotowano dwie trąby powietrzne. Zjawiska można zaobserwować na nagraniach.

Trąby powietrzne w Wielkopolsce

Trąby powietrzne w Wielkopolsce

Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24, PAP

Co przyniesie pogoda w nadchodzącym czasie? Możemy spodziewać się fali bardzo ciepłego powietrza. Sprawdź, co czeka nas w drugiej połowie września w najnowszej prognozie temperatury na 16 dni, przygotowanej przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: niż Boris zanika, wkrótce połączą się ze sobą dwa wyże

Pogoda na 16 dni: niż Boris zanika, wkrótce połączą się ze sobą dwa wyże

Źródło:
tvnmeteo.pl

Trąba powietrzna przeszła w sobotę w powiecie radomskim na Mazowszu. Ponad 20 dachów budynków mieszalnych i gospodarczych zostało uszkodzonych. Silny wiatr zerwał dachy także w powiecie kozienickim.

Trąba powietrzna nieopodal Radomia. "Dachy zerwane częściowo lub całkowicie"

Trąba powietrzna nieopodal Radomia. "Dachy zerwane częściowo lub całkowicie"

Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP

W czwartek na Śnieżce pojawiły się opady śniegu oraz deszczu ze śniegiem. Poinformował o nich Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW). W Karkonoszach panują bardzo niekorzystne warunki dla turystów. Zimowe opady spodziewane są także w Tatrach.

Na Śnieżce spadł pierwszy śnieg

Na Śnieżce spadł pierwszy śnieg

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, IMGW

Lato wielkimi krokami zbliża się do końca. Czego spodziewać się w pogodzie jesienią i jaki będzie początek zimy 2024/2025? Grudzień i styczeń to mogą być mokre miesiące - wynika ze wstępnej, długoterminowej prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW).

Co czeka nas jesienią i jak zacznie się zima? Prognoza IMGW

Co czeka nas jesienią i jak zacznie się zima? Prognoza IMGW

Źródło:
IMGW