Informacje
 • Rewolucja w piramidzie zdrowego żywienia. Nr 1 sport i warzywa

  20-01-2016 16:02 U jej podstaw aktywność fizyczna
  Rewolucja w piramidzie zdrowego żywienia. Nr 1 sport i warzywa

  Tak wygląda nowa piramida żywieniowa

  Instytut Żywności i Żywienia/Shutterstock

  Mamy nową piramidę zdrowego żywienia. U jej podstawy znajdują się różne formy aktywności fizycznej, a nie jak dotąd konkretne produkty spożywcze. Poza tym warzywa zajęły pierwszą pozycję wśród produktów spożywczych, a mięso i tłuszcz znalazły się na szarym końcu tej układanki.

  TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?

  SPRAWDŹ NUMERY KANAŁÓW


  Nowa wersja piramidy jest zgodna z najnowszymi zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Poza wysiłkiem fizycznym propagują one dietę, w której powinno być jak najmniej cukrów, soli i tłuszczu, a jak najwięcej błonnika, czyli warzyw i owoców oraz produktów zbożowych.

  - Nie tylko to, co jemy, ale również to, jak często jesteśmy aktywni fizycznie decyduje o naszym zdrowiu. Z tego powodu zmieniliśmy nazwę piramidy, teraz jest to piramida zdrowego żywienia i aktywności fizycznej - poinformował w środę podczas Narodowego Kongresu Żywieniowego w Warszawie dyrektor Instytutu Żywności i Żywienia, prof. Mirosław Jarosz.

  Korzyści z ruchu

  Ważny jest każdy rodzaj aktywności, zarówno bieganie i jazda na rowerze, jak również spacery oraz wchodzenie po schodach. Istotne, żeby wysiłek był regularny, najlepiej 30-45 minut dziennie, przekonuje prof. Jarosz.

  Według niego wysiłek fizyczny powoduje wydzielanie korzystnych dla zdrowia substancji i wpływa na przemianę materii. Działa on podobnie jak cenne składniki pokarmowe, wchodzi z nimi w korzystne interakcje, chroni przed nadwagą i otyłością, wydłuża życie.

  Przede wszystkim warzywa i owoce

  Spośród produktów spożywczych najważniejsze są warzywa i owoce, które wskoczyły na pierwsze miejsce wśród grup produktów spożywczych zalecanych do spożycia. Zdeklasowały zboża, które do tej pory zajmowały pierwsze miejsce.

  Dziennie powinno się spożywać co najmniej 400 gramów warzyw i owoców, które można zastąpić sokiem, najlepiej wielowarzywnym. Trzy czwarte dziennego spożycia powinno przypadać na warzywa, a jedna czwarta – na owoce.

  - Należy sięgać po nie jak najczęściej, badania nie pozostawiają wątpliwości, że każda ich porcja zmniejsza ryzyko wielu schorzeń, w tym głównie chorób sercowo-naczyniowych oraz nowotworów, i wydłuża życie - zaakcentował prof. Jarosz.

  - Niepokojące jest jednak, że od 2010 r. spada w Polsce spożycie warzyw i owoców, co może w przyszłości zwiększyć zachorowalność naszych rodaków na zawały serca, udary mózgu i choroby nowotworowe – zwrócił uwagę ekspert.

  Postaw na zboża i nabiał

  Na trzecim miejscu w nowej piramidzie są produkty zbożowe, w tym szczególnie pełnoziarniste (z tzw. pełnego przemiału). Powinny być one spożywane podczas większości posiłków. Kolejne miejsce zajmuje mleko. Należy wypijać dziennie co najmniej dwie duże szklanki tego napoju, który można zastąpić jogurtem i kefirem lub częściowo – serem.

  Mięso poza podium

  Dopiero na piątym miejscu są produkty mięsne, które powinny być jedynie dodatkiem do warzyw, w tym roślin strączkowych, oraz produktów zbożowych. Najbardziej zalecane są ryby i jaja, a najmniej czerwone mięso i wędliny. Powinno się spożywać tygodniowo nie więcej niż 0,5 kg wołowiny, wieprzowiny i drobiu oraz wędlin.

  - Czerwone mięso uznano niedawno za kancerogenne, jego spożycia należy ograniczyć, lepiej je zastąpić rybami i drobiem, ale spożycie ryb w naszym kraju ostatnio spadło – podkreślił prof. Jarosz.

  Jak najmniej tłuszczu

  Na ostatnim miejscu, na szczycie piramidy, postawiono tłuszcze, których spożycie powinno być ograniczane, szczególnie tłuszczów zwierzęcych. - Od 1992 r. w diecie Polaków spożycie tłuszczów zwierzęcych spadło, co jest korzystne, ale jednocześnie niepokojąco wzrosła konsumpcja tłuszczów roślinnych - powiedział prof. Jarosz.

  Z danych Instytutu Żywności i Żywienia wynika, że ogółem spożycie tłuszczów zwiększyło się w naszym kraju trzykrotnie, co przyczyniło się do wzrostu nadwagi i otyłości.

  - Dzieci z nadwagą i otyłych jest u nas trzy, cztery razy więcej niż przed ponad 20 laty. Najwięcej jest ich w woj. mazowieckim, gdzie prawie co trzeci nastolatek w wieku 10-15 lat ma kłopoty tuszą – dodał prof. Jarosz.

  Inne wskazówki

  W piramidzie nie znalazło się miejsce dla cukru i słodyczy, bo należy ich unikać. Prof. Jarosz twierdzi, że możne je zastąpić owocami i orzechami. Nie wolno również dosalać potraw i lepiej kupować gotowe produkty spożywcze o niskiej zawartości soli, ponieważ zwiększa ona ryzyko zawału serca i udaru mózgu oraz raka żołądka. Można ją zastępować ziołami, takimi jak rozmaryn, oregano, tymianek, kurkuma, imbir i cynamon, tym bardziej, że poprawiają smak i mają wiele cennych składników.

  Na nasze zdrowie wpływa również wypijanie odpowiedniej ilości płynów. Prof. Jarosza zwraca uwagę, żeby dziennie spożywać co najmniej 1,5 litra płynów. Specjalista poza wodą i sokami zaleca picie kawy i herbaty. Od 3 do 5 filiżanek kawy dziennie, również tej bezkofeinowej, zmniejsza ryzyko wielu chorób, takich jak udary mózgu i cukrzyca, a nawet choroby Alzheimera i choroby Parkinsona.

  Szukacie inspiracji? poniżej przedstawiamy pięć najzdrowszych kuchni świata:

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Nie mam z tym problemu
  Staram się odżywiać zdrowo, co jakiś czas wpadnie coś słodkiego do mojego jadłospisu, ale z umiarem. A jak człowiek do tego jeszcze poćwiczy, to od razu jest lepsze zdrowie i samopoczucie :-)
  ~Monika H /2016-01-22 13:14
 • PRAWDA
  Od dawna wiadomo ,że odpowiednia dla każdego człowieka aktywność fizyczna współgra z lepszym samopoczuciem dlatego nie dziwię się jak co niektórzy z komentujących tutaj osób ze znalazła się o niej mowa w tej piramidzie. Może i uprawianie sportu tu dla niektórych jest koniecznością ale nie dla wszystkich ,stąd znalazło się i tutaj.
  ~KEMUS /2016-01-21 21:15
 • niemądra piramida
  Co za głupol ułożył tę piramidę żywienia? Pomieszanie kategorii - sport i jedzenie. Jak rozumiem, można żywić się sportem. Genialne.
  ~kasia /2016-01-21 16:19
 • Regularnie
  Najważniejsze to jedzenie regularne . . Omijanie sosów i majonezu ketchupu. Do tego trochę aktywności . Ściągnąć sobie krokomierz dużo spacerować ... puścić sobie serial i na stacjonarnym rowerku jeździć . Wszystko z umiarem ... omijajcie jedzenie nocne . Mnie ti gubilo teraz jem mąż do 20 i nie za dużo by jak rano wstane zjeść śniadanko i żołądek mógł pracować po nocnym odpoczynku . Mi pomoglo 20 kg mniej . Zmień swoje nawyki A na pewno nie stracisz . Pozdrawiam ☺
  ~Mk232 /2016-01-21 12:50
 • jaki sport?
  Piramida jest o żywieniu, sport nie jest żywieniem!!!!! Po pierwsze mięso po drugie warzywa, po trzecie owoce a dopiero po czwarte pieczywo. Mleko jest dla cielaka a nie człowieka. Uprawianie sportu bez względu na żywienie jest koniecznością!
  ~to ja /2016-01-21 12:30

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przed nami kilka cieplejszych dni, ale zimno jeszcze na chwilę wróci....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...