Informacje
 • Dążysz do konkretnej liczby na wadze? Przestań

  10-02-2016 11:14 Interesujące wyniki badań fińskiej dietetyczki
  Dążysz do konkretnej liczby na wadze? Przestań

  Z wiekiem zmienia się nasze wyobrażenie idealnej wagi ciała

  Shutterstock

  Posiadanie idealnej wagi, do której się dąży, według naukowców z Uniwersytetu w Helsinkach nie pomaga w zrzucaniu nadprogramowych kilogramów.

  TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?

  SPRAWDŹ NUMERY KANAŁÓW

  Większość kobiet i blisko połowa mężczyzn w wieku 24 lat chciałaby, aby ich waga była niższa. Dekadę później tylko jedna na pięć kobiet oraz jeden na siedmiu mężczyzn waży mniej więcej tyle, ile chcieli.

  - Ludzie mają tendencję do wymyślania sobie idealnej wagi, jaką we własnej opinii powinni mieć, choć to nijak im nie pomaga w osiągnięciu jej, zwłaszcza gdy dążenie do celu obejmuje dłuższy okres - zauważyła Ulla Kärkkäinen,  dietetyczka i badaczka.

  U kobiet to na ogół problem, ponieważ nierzadko wymyślony ideał nie pokrywa się ze zdrowymi normami.

  - Kobiety chciałyby ważyć mniej niż de facto powinny, ponieważ wzorce kulturowe nie pokrywają się ze standardami zdrowotnymi, a wręcz ze sobą kolidują - zauważyła dietetyczka.

  Pytania co dekadę

  Ekspertka swe wnioski oparła na analizie danych pozyskanych w ramach ogólnokrajowego projektu naukowo-badawczego "FinnTwin 16", w który zaangażowanych było ponad 4900 fińskich kobiet i mężczyzn. Częścią projektu była ankieta, na pytania której uczestnicy odpowiadali dwukrotnie - raz w wieku 24 lat i ponownie dekadę później w wieku 34 lat.

  Pytani o swoją wagę w wieku 24 lat, w większości ankietowani byli niezadowoleni, twierdząc, że woleliby ważyć mniej. Kobiety ważące średnio około 61 kg deklarowały, że chciałyby być o mniej więcej 4 kg lżejsze, natomiast mężczyźni, których średnia waga wynosiła 77 kg deklarowali, chęć schudnięcia o około 1-2 kg.

  Co interesujące, kobiety deklarujące zadowolenie ze swojej wagi były bliskie niedowagi, z indeksem BMI na poziomie 19. Spośród osób z prawidłową dla swojego wzrostu i wieku wagi zadowolonych z takiego stanu rzeczy było tylko 13 proc. kobiet i 20 proc. mężczyzn.

  Czas zmienia wzorce

  Przez dekadę większość osób zmodyfikowała swój wagowy ideał, przybliżając wartość do tej, jaką faktycznie wskazywała waga, na której stawali. U niemalże wszystkich zanotowano także wzrost masy ciała, średnio o 4,8 kg wśród kobiet i o 6,3 kg wśród mężczyzn.

  - Jesteśmy genetycznie predysponowani do nabierania z wiekiem masy. Sprzyjają temu także czynniki

  środowiskowe - zauważyła Kärkkäinen. Wyniki jednoznacznie jednak wykazały, że ogromna część młodych ludzi w wieku 20 lat jest niezadowolona ze swojego ciała.

  Niebezpieczne negatywy

  - Poprzednie badania wykazały, że niezadowolenie ze swojego ciała "napędza" do stosowania różnych diet, co paradoksalnie prowadzi do nabierania z czasem kilogramów. Żeby zatrzymać tę szkodliwą tendencję, konieczne jest mocniejsze propagowanie pozytywnego postrzegania własnego ciała i zdrowych standardów wagowych - podkreśliła Kärkkäinen.

  Negatywne postrzeganie swojego ciała nierzadko wiąże się z depresją, niską samooceną, brakiem satysfakcji z życia i stanowi doskonałe podłoże, na którym mogą rozwijać się zaburzenia odżywiania, takie jak bulimia czy anoreksja.

  Skup się na zdrowiu, nie wadze

  Zamiast przejmować się wagą i tym, ile powinniśmy schudnąć, sugerujemy przejmowanie się jedynie tym, czy zawartość naszego talerza jest zdrowa i właściwie zbilansowana. Zdrowe żywienie oznacza zdrowe ciało nieobciążone nadprogramowymi kilogramami. Nie wiesz, jak jeść? Zainspiruj się jedną z pięciu najzdrowszych kuchni świata.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zaraz po ciepłym weekendzie czeka nas szokująca zmiana temperatury....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...