TVN Meteo | Ciekawostki

Szlaki w Tatrach – sprawdź, gdzie warto wybrać się na wycieczkę

TVN Meteo | Ciekawostki

Autor:
ks//mro
Apel o niewchodzenie na Morskie Oko
Apel o niewchodzenie na Morskie OkoTVN24
wideo 2/6
TVN24Apel o niewchodzenie na Morskie Oko

Tatry są najwyższymi górami w Polsce. To również najwyższa część Karpat oraz masyw o charakterze alpejskim. Tworzą Łańcuch Tatrzański łącząc się z Górami Choczańskimi. Szlaki w Tatrach zachwycają nie tylko wyjątkowymi widokami, ale wszechobecną dziką naturą, dlatego wybierając się na urlop na Podhale, nie można nie pójść na wycieczkę na choć jeden z nich.

● Do najczęściej wybieranych przez turystów szlaków w Tatrach należą te prowadzące na: Morskie Oko, Rusinową Polanę, Kasprowy Wierch, Dolinę Kościeliską i Giewont. ● Za najtrudniejszy i najdłuższy tatrzański szlak uznawana jest Orla Perć. ● Przed wyruszeniem na dłuższą wycieczkę w góry koniecznie trzeba sprawdzić prognozę pogody. Można również sprawdzić warunki dzięki kamerom TOPR dostępnym w internecie.

Ile się idzie na Morskie Oko?

Trasę na Morskie Oko można pokonać już w dwie i pół godziny. Od parkingu w Palenicy Białczańskiej kierujemy się szlakiem czerwonym, korzystając z drogi asfaltowej, ale jest możliwość wyboru tras na skróty. Są to kamieniste ścieżki prowadzące przez las.

Podczas drogi do Morskiego Oka podziwiać można pierwszą, znaną atrakcję turystyczną, jaką są wodospady zwane Wodogrzmotami Mickiewicza. Stąd można wejść na szlak zielony, który prowadzi do Doliny Roztoka. Idąc w górę od Wodogrzmotów Mickiewicza można dojść na Dolinę Pięciu Stawów.

Ten malowniczy szlak prowadzi przez kolejne atrakcyjne miejsca jak Dolina Rybiego Potoku czy polana Włosienica, z której można podziwiać niesamowity górski, krajobraz Mięguszowieckich Szczytów. Od tego miejsca do celu, czyli Morskiego Oka, pozostaje 25 minut pieszej wędrówki.

Morskie Oko Shutterstock

Widok, jaki czeka na miejscu, wart jest każdego wysiłku. Podziwiać stąd można słynną Sylwetkę Mnicha, Mięguszowieckie Szczyty czy Kazalnicę. Po odpoczynku w tak niesamowitym miejscu można ruszać w dalszą drogę nad Czarny Staw lub na Rysy. Jest to jednak trasa wymagająca odpowiedniej kondycji fizycznej, a także czasu.

ZOBACZ TEŻ >> Zakopane - co zobaczyć? Gdzie wybrać się z dzieckiem?

Jak wejść na Giewont?

Giewont to jeden z najbardziej rozpoznawalnych szczytów, przez co w sezonie letnim jest na nim dość tłoczno. Warto wiec wybrać się w to miejsce po sezonie, wczesnym rankiem, aby na szczycie nie zaskoczył nikogo tłum turystów czy nadchodzący zmierzch. Przed wyjściem na Giewont należy również sprawdzić prognozę pogody, gdyż na samym szczycie burza jest bardzo niebezpieczna.

Trasa na Giewont z Kuźnic Na Giewont jest tylko jedno wejście z Kondrackiej Przełęczy, ale do tego miejsca prowadzi wiele szlaków, które można dopasować do swoich możliwości kondycyjnych. Najłatwiejszym i najbardziej polecanym dla początkujących wędrowców jest ten prowadzący z Kuźnic o długości około 6,5 km. Rozpoczyna się on za kolejką linową na Kasprowy Wierch, następnie prowadzi do kas i dopiero w tym miejscu zaczyna się przyjemniejsza droga. Niebieski szlak dzieli się na dwie części, które ponownie się łączą za Polaną Kalatówki.

Szlak z Kasprowego Wierchu Trudniejszy do pokonania, ale bardziej widowiskowy szlak prowadzący na Giewont biegnie z Kasprowego Wierchu. Jest bardziej wymagający fizycznie, są tu odcinki, które wymagają małej wspinaczki. Na Kasprowy Wierch można wjechać kolejką, aby zaoszczędzić trochę czasu i sił.

Pętla Gronik - Dolina Małej Łąki - Giewont - Grzybowiec - Gronik Mało uczęszczana trasa jest dość wymagająca, ale oddająca swe piękno po godzinnej wędrówce. Na Wielkiej Polanie ukazują się fascynujące widoki i wyprawa nabiera rumieńców. Długość tego szlaku to ok 12 km, a dodatkowo ma dość spore przewyższenie 1037 m.

Trasa z Zakopanego Jest to najdłuższy szlak, a dokładniej pętla, która gwarantuje niezapomniane wrażenia. Cała odległość liczy 18 km i niestety nie należy do najłatwiejszych. Po drodze mijamy charakterystyczne miejsca jak Dolina Strążyska, Przełęcz w Grzybowcu, zaraz za nią zachwycający widok na Wielką Turnię, a zbaczając delikatnie z trasy, odnaleźć można Jaskinię Śpiących Rycerzy. W drodze powrotnej, idąc przez Kalatówki, kierować się należy w stronę Sarniej Skały, dzięki czemu dotrzeć można do celu, czyli Doliny Strążyskiej, gdzie zamyka się pętla.

Dolina Kościeliska – ile się idzie?

Długość Doliny Kościeliskiej to około dziewięć kilometrów. Warto jednak pokusić się o dodatkowe kilometry, które mają wiele do zaoferowania. Kryje się tutaj pięć dostępnych dla turystów jaskiń, a także wychodzą liczne szlaki prowadzące do kolejnych dolin, szczytów czy przełęczy.

Koniecznie trzeba wybrać się nad Smreczyński Staw, który jest zdecydowanie odmienny od pozostałych tatrzańskich stawów. Warto także nadłożyć drogi lub wybrać już na początku wyprawy jako miejsce docelowe Wąwóz Kraków i jaskinię Smoczą Jamę. To urokliwe miejsce tworzy niepowtarzalny, bajkowy wręcz klimat.

Najtrudniejszym szlakiem turystycznym jest Orla Perć, dlatego powinny się na niego wybierać jedynie osoby mające duże doświadczenie w zdobywaniu szczytów oraz odporne na bliskość przepaści. Dla mniej obytych w górskich wędrówkach doskonałym celem jest Rusinowa Polana, która zachwyca nie tylko swoim urokiem, ale i niepowtarzalnymi widokami na Gęsią Szyję i Goły Wierch.

Szlaki i atrakcje tu przedstawione to tylko niewielka część tego co Tatry mają do zaoferowania. Wybierając się w to niesamowite miejsce, należy mieć na uwadze jednak to, że do każdej wyprawy należy się odpowiednio przygotować, by do bazy noclegowej wrócić przed nocą.

ZOBACZ >> Gdzie w góry? Najpopularniejsze pasma górskie na wyjazd zimowy i letni

Autor:ks//mro

tpn.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości