Szlaki w Tatrach – sprawdź, gdzie warto wybrać się na wycieczkę

Apel o niewchodzenie na Morskie Oko
Apel o niewchodzenie na Morskie OkoTVN24
wideo 2/6
Apel o niewchodzenie na Morskie OkoTVN24

Tatry są najwyższymi górami w Polsce. To również najwyższa część Karpat oraz masyw o charakterze alpejskim. Tworzą Łańcuch Tatrzański łącząc się z Górami Choczańskimi. Szlaki w Tatrach zachwycają nie tylko wyjątkowymi widokami, ale wszechobecną dziką naturą, dlatego wybierając się na urlop na Podhale, nie można nie pójść na wycieczkę na choć jeden z nich.

● Do najczęściej wybieranych przez turystów szlaków w Tatrach należą te prowadzące na: Morskie Oko, Rusinową Polanę, Kasprowy Wierch, Dolinę Kościeliską i Giewont. ● Za najtrudniejszy i najdłuższy tatrzański szlak uznawana jest Orla Perć. ● Przed wyruszeniem na dłuższą wycieczkę w góry koniecznie trzeba sprawdzić prognozę pogody. Można również sprawdzić warunki dzięki kamerom TOPR dostępnym w internecie.

Ile się idzie na Morskie Oko?

Trasę na Morskie Oko można pokonać już w dwie i pół godziny. Od parkingu w Palenicy Białczańskiej kierujemy się szlakiem czerwonym, korzystając z drogi asfaltowej, ale jest możliwość wyboru tras na skróty. Są to kamieniste ścieżki prowadzące przez las.

Podczas drogi do Morskiego Oka podziwiać można pierwszą, znaną atrakcję turystyczną, jaką są wodospady zwane Wodogrzmotami Mickiewicza. Stąd można wejść na szlak zielony, który prowadzi do Doliny Roztoka. Idąc w górę od Wodogrzmotów Mickiewicza można dojść na Dolinę Pięciu Stawów.

Ten malowniczy szlak prowadzi przez kolejne atrakcyjne miejsca jak Dolina Rybiego Potoku czy polana Włosienica, z której można podziwiać niesamowity górski, krajobraz Mięguszowieckich Szczytów. Od tego miejsca do celu, czyli Morskiego Oka, pozostaje 25 minut pieszej wędrówki.

Morskie Oko Shutterstock

Widok, jaki czeka na miejscu, wart jest każdego wysiłku. Podziwiać stąd można słynną Sylwetkę Mnicha, Mięguszowieckie Szczyty czy Kazalnicę. Po odpoczynku w tak niesamowitym miejscu można ruszać w dalszą drogę nad Czarny Staw lub na Rysy. Jest to jednak trasa wymagająca odpowiedniej kondycji fizycznej, a także czasu.

ZOBACZ TEŻ >> Zakopane - co zobaczyć? Gdzie wybrać się z dzieckiem?

Jak wejść na Giewont?

Giewont to jeden z najbardziej rozpoznawalnych szczytów, przez co w sezonie letnim jest na nim dość tłoczno. Warto wiec wybrać się w to miejsce po sezonie, wczesnym rankiem, aby na szczycie nie zaskoczył nikogo tłum turystów czy nadchodzący zmierzch. Przed wyjściem na Giewont należy również sprawdzić prognozę pogody, gdyż na samym szczycie burza jest bardzo niebezpieczna.

Trasa na Giewont z Kuźnic Na Giewont jest tylko jedno wejście z Kondrackiej Przełęczy, ale do tego miejsca prowadzi wiele szlaków, które można dopasować do swoich możliwości kondycyjnych. Najłatwiejszym i najbardziej polecanym dla początkujących wędrowców jest ten prowadzący z Kuźnic o długości około 6,5 km. Rozpoczyna się on za kolejką linową na Kasprowy Wierch, następnie prowadzi do kas i dopiero w tym miejscu zaczyna się przyjemniejsza droga. Niebieski szlak dzieli się na dwie części, które ponownie się łączą za Polaną Kalatówki.

Szlak z Kasprowego Wierchu Trudniejszy do pokonania, ale bardziej widowiskowy szlak prowadzący na Giewont biegnie z Kasprowego Wierchu. Jest bardziej wymagający fizycznie, są tu odcinki, które wymagają małej wspinaczki. Na Kasprowy Wierch można wjechać kolejką, aby zaoszczędzić trochę czasu i sił.

Pętla Gronik - Dolina Małej Łąki - Giewont - Grzybowiec - Gronik Mało uczęszczana trasa jest dość wymagająca, ale oddająca swe piękno po godzinnej wędrówce. Na Wielkiej Polanie ukazują się fascynujące widoki i wyprawa nabiera rumieńców. Długość tego szlaku to ok 12 km, a dodatkowo ma dość spore przewyższenie 1037 m.

Trasa z Zakopanego Jest to najdłuższy szlak, a dokładniej pętla, która gwarantuje niezapomniane wrażenia. Cała odległość liczy 18 km i niestety nie należy do najłatwiejszych. Po drodze mijamy charakterystyczne miejsca jak Dolina Strążyska, Przełęcz w Grzybowcu, zaraz za nią zachwycający widok na Wielką Turnię, a zbaczając delikatnie z trasy, odnaleźć można Jaskinię Śpiących Rycerzy. W drodze powrotnej, idąc przez Kalatówki, kierować się należy w stronę Sarniej Skały, dzięki czemu dotrzeć można do celu, czyli Doliny Strążyskiej, gdzie zamyka się pętla.

Dolina Kościeliska – ile się idzie?

Długość Doliny Kościeliskiej to około dziewięć kilometrów. Warto jednak pokusić się o dodatkowe kilometry, które mają wiele do zaoferowania. Kryje się tutaj pięć dostępnych dla turystów jaskiń, a także wychodzą liczne szlaki prowadzące do kolejnych dolin, szczytów czy przełęczy.

Koniecznie trzeba wybrać się nad Smreczyński Staw, który jest zdecydowanie odmienny od pozostałych tatrzańskich stawów. Warto także nadłożyć drogi lub wybrać już na początku wyprawy jako miejsce docelowe Wąwóz Kraków i jaskinię Smoczą Jamę. To urokliwe miejsce tworzy niepowtarzalny, bajkowy wręcz klimat.

Najtrudniejszym szlakiem turystycznym jest Orla Perć, dlatego powinny się na niego wybierać jedynie osoby mające duże doświadczenie w zdobywaniu szczytów oraz odporne na bliskość przepaści. Dla mniej obytych w górskich wędrówkach doskonałym celem jest Rusinowa Polana, która zachwyca nie tylko swoim urokiem, ale i niepowtarzalnymi widokami na Gęsią Szyję i Goły Wierch.

Szlaki i atrakcje tu przedstawione to tylko niewielka część tego co Tatry mają do zaoferowania. Wybierając się w to niesamowite miejsce, należy mieć na uwadze jednak to, że do każdej wyprawy należy się odpowiednio przygotować, by do bazy noclegowej wrócić przed nocą.

ZOBACZ >> Gdzie w góry? Najpopularniejsze pasma górskie na wyjazd zimowy i letni

Autorka/Autor:ks//mro

tpn.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

W ostatni dzień długiego majowego weekendu we wschodniej połowie kraju nadal będzie słonecznie, a temperatura wzrośnie nawet do 27 stopni Celsjusza. Na pozostałym obszarze Polski należy spodziewać się deszczu i burz.

Pogoda na jutro - niedziela 05.05. Polska podzielona na pół

Pogoda na jutro - niedziela 05.05. Polska podzielona na pół

Źródło:
tvnmeteo.pl

Niezwykle wyglądające chmury, nazywane mammatusami, pojawiły się w sobotę na dolnośląskim niebie. Udało się je uchwycić na zdjęciach Reporterce 24.

Mammatusy pojawiły się nad Dolnym Śląskiem

Mammatusy pojawiły się nad Dolnym Śląskiem

Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Zmiana pogody będzie dotkliwa. Przez Polskę przejdą opady deszczu i burze, a po majówce znacząco się ochłodzi. W następnym tygodniu termometry w części kraju wskażą poniżej 15 stopni Celsjusza.

Najpierw opady i burze, później mocne ochłodzenie

Najpierw opady i burze, później mocne ochłodzenie

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Wzrasta liczba śmiertelnych ofiar powodzi na południu Brazylii. Władze informują o blisko 60 zabitych. Dziesiątki osób uznaje się za zaginione, wielu ludzi musiało opuścić swoje domy. Zniszczone są drogi i mosty.

Rośnie liczba zabitych, zagrożone są wały przeciwpowodziowe

Rośnie liczba zabitych, zagrożone są wały przeciwpowodziowe

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP

Ulewy spowodowały powodzie i osunięcia ziemi na indonezyjskiej wyspie Sulawesi (Celebes). Jest kilkanaście ofiar śmiertelnych. Uszkodzeniu uległo ponad 1800 domów.

Co najmniej 15 osób nie żyje, wiele musiało opuścić domy

Co najmniej 15 osób nie żyje, wiele musiało opuścić domy

Źródło:
PAP, Reuters

W taki sposób na Słońce nie możemy patrzeć na co dzień. Sonda ESA Solar Orbiter zarejestrowała z bliska wyrzuty plazmy z korony słonecznej - dzięki temu nasza gwiazda przypomina puszystą kulę. Ten niesamowity i hipnotyzujący widok można zobaczyć na nagraniu.

Słońce niczym puszysta kula. Nagranie

Słońce niczym puszysta kula. Nagranie

Źródło:
ESA, Universe Today, tvnmeteo.pl

O dużym szczęściu może mówić pewien funkcjonariusz policji z Teksasu, który wpadł samochodem do dziury w drodze powstałej w wyniku opadów deszczu. Mężczyzna trafił do szpitala, doznał tylko powierzchownych obrażeń.

Policjant wpadł autem do dziury w drodze

Policjant wpadł autem do dziury w drodze

Źródło:
KWTX, tvnmeteo.pl

Powodzie w Kenii, będące konsekwencją ulewnych deszczy, doprowadziły do śmierci co najmniej 210 osób. Jak przekazał prezydent kraju William Ruto, prognozy na najbliższy czas są niepokojące. - Sytuacja będzie eskalować - mówił. Do lądu zbliża się cyklon Hidaya, który oprócz opadów niesie ze sobą silny wiatr i niebezpieczne fale.

"Nie widać końca tego niebezpiecznego okresu"

"Nie widać końca tego niebezpiecznego okresu"

Źródło:
Reuters

Burze z ulewami nawiedziły w czwartek wschodnią Chorwację. Jak przekazały lokalne media, woda szybko wypełniła ulice miasta Slavonski Brod, porywając ze sobą samochody. Żywioł przyniósł ze sobą również intensywne opady gradu.

Auta spływały ulicami, miasto pokryła płachta gradu

Auta spływały ulicami, miasto pokryła płachta gradu

Źródło:
PAP, startnews.hr

W czwartek późnym wieczorem na niebie nad Polską można było zobaczyć nietypowe zjawisko. Była to rozległa, jasna chmura, kierująca się na północ. Jej zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24. Pojawiły się pytania na temat tego, co mogło być przyczyną tego widoku.

Tajemnicze światło na niebie. Co leciało nad Polską

Tajemnicze światło na niebie. Co leciało nad Polską

Aktualizacja:
Źródło:
"Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Węże coraz częściej atakują mieszkańców południowej Chorwacji. Do ostatniego ataku doszło w tym tygodniu, kiedy to gad pokąsał kobietę na jej własnym podwórku. W kraju żyją trzy gatunki jadowitych żmij, których populacje stają się coraz większe.

Ataki jadowitych węży coraz częstsze w Chorwacji. "Mieszkańcy są zaniepokojeni"

Ataki jadowitych węży coraz częstsze w Chorwacji. "Mieszkańcy są zaniepokojeni"

Źródło:
PAP, Slobodna Dalmacija, dnevno.hr

Jest kilka gatunków drzew, które będą w stanie przeżyć tak szybko zachodzące zmiany klimatu. To właśnie je powinno się wykorzystać do ponownego zalesiania terenów. Jednak, jak ustalili badacze z Austrii, nawet te gatunki nie podołają wyzwaniu stworzenia lasów odpornych na zagrożenia i zapewniające stabilność ekosystemu.

Europejskie lasy poważnie zagrożone

Europejskie lasy poważnie zagrożone

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, EurekAlert

Sonda księżycowa Chang'e-6 rozpoczęła w piątek swoją misję. Jej celem jest niewidoczna strona Srebrnego Globu - statek kosmiczny ma wylądować na jego powierzchni i pobrać próbki, które następnie trafią na Ziemię. Chiny przygotowują się także do wysłania ludzi na Księżyc.

Chcą zabrać na Ziemię kawałek "ciemnej strony Księżyca"

Chcą zabrać na Ziemię kawałek "ciemnej strony Księżyca"

Źródło:
PAP, phys.org

Frankfurt nad Menem nawiedziły w czwartek burze z ulewami. Deszcz powodował zalania ulic i zaparkowanych na nich samochodów. Występowały spore utrudnienia w lotach samolotów. Strażacy interweniowali kilkaset razy.

Gwałtowna burza we Frankfurcie nad Menem. Woda wdzierała się do samochodów

Gwałtowna burza we Frankfurcie nad Menem. Woda wdzierała się do samochodów

Źródło:
Reuters, Frankfurter Rundschau, Tagesschau

Kenia w ostatnim czasie zmaga się z katastrofalnymi powodziami. W czwartek z narodowego rezerwatu przyrody Masai Mara ewakuowano turystów. Konsekwencje gwałtownej pogody odczuwalne są jednak w całym kraju - z powodu braku prądu zapanowały ciemności. Do tej pory żywioł doprowadził do śmierci blisko 200 osób.

"Ludzie przeskakiwali przez krokodyle"

"Ludzie przeskakiwali przez krokodyle"

Źródło:
Reuters, PAP

W Bieszczadach, między szczytami Obnoga a Krzemień, w czwartek wybuchł pożar. Z ogniem walczyło prawie 100 osób, zarówno z ziemi, jak i z powietrza. W akcji brał udział śmigłowiec Straży Granicznej.

W Bieszczadach płonęły połoniny. Śmigłowiec i prawie 100 osób w akcji

W Bieszczadach płonęły połoniny. Śmigłowiec i prawie 100 osób w akcji

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, PAP

Za kierowcą z miasta Turkey w amerykańskim stanie Teksas chwila, której nie zapomni do końca życia. Mężczyzna stanął oko w oko z przechodzącym tornadem, a spotkanie to zostało uwiecznione na nagraniu.

Był w aucie, kiedy tornado przeszło tuż przed nim

Był w aucie, kiedy tornado przeszło tuż przed nim

Źródło:
ENEX, thenationaldesk.com

Lawina błotna zeszła na dom w miejscowości Courmelles na północy Francji. Zginęła 57-letnia kobieta, a jej mąż został ranny.

Ziemia osunęła się na dom, nie żyje kobieta

Ziemia osunęła się na dom, nie żyje kobieta

Źródło:
ENEX

W lagunie w rejonie gmin Obidos i Caldas da Rainha na zachodzie Portugalii zauważono co najmniej dwa rekiny. Władze ostrzegły przed korzystaniem z lokalnych kąpielisk.

Alarm w Portugalii. Rekiny wpłynęły do laguny

Alarm w Portugalii. Rekiny wpłynęły do laguny

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Ulewne opady deszczu zalały stolicę Turcji Ankarę. W mieście pod wodą znalazły się drogi - przekazał w czwartek turecki portal Daily Sabah.

Deszcz podtopił stolicę Turcji

Deszcz podtopił stolicę Turcji

Źródło:
PAP, dailysabah.com

Ciepła, słoneczna aura sprawia, że więcej czasu wolnego spędzamy w parkach, lasach i na łąkach. W miejscach tych roi się od kleszczy, które są groźne zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Właściciele czworonogów powinni pamiętać o tym, że kleszcze występują właściwie wszędzie i są groźne przez cały rok.

Mogą czyhać na każdym trawniku. Uważajcie na swoje psy i koty

Mogą czyhać na każdym trawniku. Uważajcie na swoje psy i koty

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Sezon pożarowy w Grecji rozpoczął się najwcześniej w historii. Jest to spowodowane wysoką temperaturą powietrza i skąpymi opadami. W tym roku władze planują podwoić do około 1300 liczbę strażaków w wyspecjalizowanych jednostkach gaszących pożary.

Grecy szykują się na bardzo trudne lato

Grecy szykują się na bardzo trudne lato

Źródło:
Reuters, PAP

Turysta kopnął bizona w Parku Narodowym Yellowstone. Władze parku przekazały, że mężczyzna zaczął zaczepiać stado zwierząt, będąc pod wpływem alkoholu. Jak się okazało, w spotkaniu z bizonem turysta odniósł lekkie obrażenia.

Turysta kopnął bizona. Zwierzę nie pozostało dłużne

Turysta kopnął bizona. Zwierzę nie pozostało dłużne

Źródło:
CNN, National Park Service