Gwiazdozbiory - nazwy konstelacji, mapy gwiazd, gwiazdozbiory widoczne w Polsce

Źródło:
nasa.gov, gwiazdozbiory.eulersoft.com.pl
Zderzenie galaktyk w gwiazdozbiorze Herkulesa
Zderzenie galaktyk w gwiazdozbiorze HerkulesaESA/Hubble & NASA
wideo 2/6
Zderzenie galaktyk w gwiazdozbiorze HerkulesaESA/Hubble & NASA

Gwiazdozbiory, inaczej konstelacje gwiazd, to grupy gwiazd, które tworzą na niebie szczególny obszar i mają swoją nazwę. Ich obowiązującą listę ustaliła Międzynarodowa Unia Astronomiczna. Obecnie wyróżniamy 88 gwiazdozbiorów, a ich widoczność zależy od pory roku oraz położenia geograficznego.

● Gwiazdozbiory (inaczej: konstelacje) to nazwane grupy gwiazd tworzące spójną całość na określonym obszarze nieba. ● Współcześnie istnieje 88 gwiazdozbiorów, których współrzędne określiła Międzynarodowa Unia Astronomiczna (IAU).  ● 48 konstelacjom nazwy nadali starożytni Grecy, czerpiąc inspirację ze swojej mitologii. ● Widoczność gwiazdozbiorów na nocnym niebie zależna jest od położenia geograficznego i pory roku. ● Gwiazdozbiory widoczne w Polsce przez cały rok to Wielka Niedźwiedzica, Mała Niedźwiedzica, Smok i Żyrafa.

Gwiazdozbiory

Gwiazdozbiory (inaczej: konstelacje) to określone grupy gwiazd tworzące spójną całość i noszące nazwy własne. Obecnie istnieje 88 oficjalnie uznanych gwiazdozbiorów, które nie są tylko układami gwiazd, ale całymi obszarami nieba, ściśle określonymi przez Międzynarodową Unię Astronomiczną (IAU).

Gwiazdozbiory - nazwy

Skąd się wzięły nazwy gwiazdozbiorów? Już w Starożytnej Grecji astronomowie patrzyli w nocne niebo, wyszukując układów gwiazd, które przypominałyby coś znajomego: ludzi, zwierzęta, przedmioty. Starożytni Grecy nadali nazwy wywodzące się z ich mitologii 48 konstelacjom, np. Andromedzie i Perseuszowi. Zapisali je w siódmej i ósmej księdze Almagestu Klaudiusza Ptolemeusza, chociaż dokładne pochodzenie tych konstelacji wciąż pozostaje niepewne. Między XVI a XVII wiekiem europejscy astronomowie i niebiańscy kartografowie dodali nowe konstelacje do 48 wcześniej opisanych przez Ptolemeusza.

ZOBACZ >> Psia Gwiazda (Syriusz) - jak ją znaleźć i co o niej wiadomo?

Konstelacje gwiazd

Konstelacje, które możemy zobaczyć na nocnym niebie, zależą od tego, gdzie znajdujemy się na Ziemi i od pory roku, kiedy obserwujemy nocne niebo. Archeolodzy są zdania, że pierwsze konstelacje odnotowano już ok. 17 300 lat temu w postaci malowideł na ścianach jaskiń w Lascaux w południowej Francji. Ponad połowa z 88 konstelacji, które dziś rozpoznaje IAU (Międzynarodowa Unia Astronomiczna), przypisywana jest starożytnym Grekom, którzy bazowali też na wcześniejszych obserwacjach starożytnych Babilończyków, Egipcjan i Asyryjczyków.  

Jeśli chodzi o „nowe” konstelacje, szczególnie zasłużeni dla ich odkrycia i opisania byli m.in. urodzony w Polsce astronom Jan Heweliusz, holenderscy kartografowie Frederick de Houtman, Pieter Dirksz Keyser i Gerard Mercator, francuski astronom Nicolas Louis de Lacaille, flamandzki kartograf Petrus Plancius oraz włoski nawigator Amerigo Vespucci.

Mapa gwiazd

Mapa gwiazd to mapa nieba. Na mapach gwiazd zaznacza się linie, łączące poszczególne gwiazdy w danym gwiazdozbiorze, odwzorowujące kształty konstelacji. Warto jednak pamiętać, że IAU definiuje konstelację poprzez jej granice, wytyczone przez współrzędne nieba, a nie przez jej wzór. 

Na mapie nieba północnego lub południowego zaznacza się gwiazdozbiory i ich granice oraz układ gwiazd w danej konstelacji. Wygląd nocnego nieba zmienia się wraz z położeniem Ziemi wobec Słońca. To, gdzie znajdujemy się na Ziemi, wpływa na to, jakie gwiazdy i konstelacje są widoczne na niebie. Oznacza to, że na półkuli północnej będziemy mieć inny widok niż na półkuli południowej, będzie się on też różnił się np. zimą i latem. I tu właśnie z pomocą przychodzi mapa gwiazd. Najpopularniejszą mapą nieba online jest mapa Google Sky

Gwiazdozbiory zimowe

Bliźnięta, Hydra, Jednorożec, Kompas, Lew, Mały Lew, Mały Pies, Pompa, Puchar, Rak, Rufa, Ryś, Sekstant, Wielki Pies, Żagiel.

Gwiazdozbiory wiosenne

Centaur, Herkules, Korona Północna, Kruk, Ołtarz, Panna, Psy Gończe, Skorpion, Waga, Warkocz Bereniki, Wąż, Węgielnica, Wężownik, Wilk, Wolarz.

Gwiazdozbiory letnie

Delfin, Indianin, Jaszczurka, Korona Południowa, Koziorożec, Lisek, Luneta, Lutnia, Łabędź, Mikroskop, Orzeł, Pegaz, Ryba Południowa, Strzała, Strzelec, Tarcza, Wodnik, Źrebię, Żuraw.

Gwiazdozbiory jesienne

Andromeda, Baran, Byk, Erydan, Feniks, Gołąb, Malarz, Orion, Perseusz, Piec, Ryby, Rylec, Rzeźbiarz, Trójkąt, Wieloryb, Woźnica, Zając, Zegar.

Gwiazdozbiory okołobiegunowe północne

Cefeusz, Kasjopeja, Mała Niedźwiedzica, Smok, Wielka Niedźwiedzica, Żyrafa.

Gwiazdozbiory okołobiegunowe południowe

Cyrkiel, Góra Stołowa, Kameleon, Kil, Krzyż Południa, Mucha, Oktant, Paw, Ptak Rajski, Ryba Latająca, Sieć, Trójkąt Południowy, Tukan, Wąż Wodny, Złota Ryba.

Gwiazdozbiory widoczne w Polsce

Gwiazdozbiory, które widać w Polsce przez cały rok to:

- Wielka Niedźwiedzica, - Mała Niedźwiedzica, - Smok, - Żyrafa.

Pozostałe konstelacje są widoczne w Polsce w różnych okresach roku i są to m.in. gwiazdozbiory: Andromedy, Barana, Bliźniąt, Byka, Centaura, Delfina, Herkulesa, Hydry, Jednorożca, Kasjopei. Na polskim niebie można też zaobserwować gwiazdozbiór Korony Południowej i Korony Północnej, Koziorożca, Oriona, Perseusza, Małego i Wielkiego Psa i inne. 

Gwiazdozbiór Perseusza - jak znaleźć?

Gwiazdozbiór Perseusza najlepiej widoczny będzie podczas jesieni - od października do grudnia. Wtedy Perseusz znajduje się w najwyższym punkcie na niebie. Wówczas gołym okiem można zauważyć 90 gwiazd wchodzących w skład Perseusza.

ZOBACZ >> Ile jest planet w Układzie Słonecznym?

Autorka/Autor:ks//mro

Źródło: nasa.gov, gwiazdozbiory.eulersoft.com.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Pogoda na majówkę 2024. Nad Polskę napłynie powietrze znad Afryki, dzięki któremu wkrótce na termometrach zobaczymy powyżej 25 stopni. Miejscami jednak może zagrzmieć. Sprawdź najnowszą szczegółową prognozę przygotowaną przez synoptyk tvnmeteo.pl Arletę Unton-Pyziołek.

Pogoda na majówkę 2024. Gdzie będzie najgoręcej, a gdzie pojawią się burze?

Pogoda na majówkę 2024. Gdzie będzie najgoręcej, a gdzie pojawią się burze?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na jutro, czyli na sobotę 27.04. W prawie całej Polsce noc będzie pogodna, ale chłodna - termometry pokażą co najwyżej 6 stopni Celsjusza. Znacznie cieplej zapowiada się sama sobota, chociaż mieszkańców niektórych regionów czekają opady deszczu.

Pogoda na jutro - sobota 27.04. W nocy jeszcze zimno, w dzień - do 20 stopni

Pogoda na jutro - sobota 27.04. W nocy jeszcze zimno, w dzień - do 20 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW opublikował ostrzeżenia meteorologiczne. Jak przekazali synoptycy, w 13 województwach wystąpią przymrozki, a temperatura przy gruncie spadnie do -2 stopni Celsjusza. W sobotę zagrożenie stanowić mogą roztopy.

Ostrzeżenia IMGW w 13 województwach

Ostrzeżenia IMGW w 13 województwach

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

W Szwajcarii trwa wielkie odśnieżanie zamkniętych na okres zimowy alpejskich dróg. W kantonie Gryzonia rozpoczęło się udrażnianie przełęczy San Bernardino. Praca jest niełatwa - operatorzy sprzętu muszą uważać między innymi na schodzące lawiny.

Rozpoczęło się wielkie sprzątanie alpejskich przełęczy

Rozpoczęło się wielkie sprzątanie alpejskich przełęczy

Źródło:
fm1today.ch

Co najmniej 70 osób zmarło w wyniku powodzi w Kenii. Jak przekazały organy rządowe, żywiołem dotkniętych zostało ponad 131 tysięcy rodzin. W piątek na rzece Kwa Muswii doszło do przerażającego wypadku - wezbrane wody porwały i przewróciły ciężarówkę pełną ludzi.

Wezbrana rzeka przewróciła ciężarówkę, porwała ludzi

Wezbrana rzeka przewróciła ciężarówkę, porwała ludzi

Źródło:
CNN, Citizen TV Kenya

Fala upałów nawiedziła południowe i wschodnie Indie. W czwartek temperatura wzrosła miejscami powyżej 40 stopni Celsjusza. Nie zniechęciło to jednak obywateli głosujących w wyborach, które obecnie odbywają się w części dotkniętych przez upały regionów.

Ruszyli do urn w czterdziestostopniowym upale

Ruszyli do urn w czterdziestostopniowym upale

Źródło:
Reuters, CNN, IMD

Emocje kur domowych można wyczytać z ich... skóry. Jak pokazało badanie przeprowadzone przez francuskich naukowców, zwierzęta te czerwienieją, znajdując się w pewnych sytuacjach. Odkrycie może pomóc nam oceniać, w jakim stanie psychofizycznym są zwierzęta, co jest szczególnie ważne dla dobrostanu gatunków hodowlanych.

Kury rumienią się pod wpływem silnych emocji

Kury rumienią się pod wpływem silnych emocji

Źródło:
INRAE

Należąca do Europejskiej Agencji Kosmicznej sonda ExoMars Trace Gas sfotografowała powierzchnię Czerwonej Planety. Na zdjęciu widać coś na kształt chmary pająków.

Nie zaglądaj tu, jeśli masz arachnofobię. "Pająki" na Marsie

Nie zaglądaj tu, jeśli masz arachnofobię. "Pająki" na Marsie

Źródło:
ESA,cbsnews.com

Dynamicznie zmieniająca się pogoda zepsuła początek sezonu szparagowego w Polsce. - Najwięcej złego zrobiły niedawne mroźne noce - powiedział prezes Polskiego Związku Producentów Szparaga Marian Jakobsze.

​Trudny początek sezonu szparagowego. "Najwięcej złego zrobiły niedawne mroźne noce"

​Trudny początek sezonu szparagowego. "Najwięcej złego zrobiły niedawne mroźne noce"

Źródło:
PAP

Wysoko w Tatrach panuje jeszcze zimowa aura. Na Kasprowym Wierchu leżą 93 centymetry śniegu. - Takich warunków narciarskich pod koniec kwietnia to chyba jeszcze nie było - powiedział Maciej Stasiński, reporter TVN24.

"Mamy piękną zimę na Kasprowym Wierchu"

"Mamy piękną zimę na Kasprowym Wierchu"

Źródło:
TVN24, TPN, TOPR

Ponad dwumetrowy krokodyl spowodował wypadek drogowy, w wyniku którego zginęły trzy osoby - dwóch mężczyzn i kobieta. Jak podają lokalne media, gad wbiegł po zmroku na drogę położoną na obrzeżach miasta Culiacan w stanie Sinaloa w zachodnim Meksyku.

Wbiegł w nich krokodyl. Trzy osoby zginęły w wypadku drogowym

Wbiegł w nich krokodyl. Trzy osoby zginęły w wypadku drogowym

Źródło:
PAP, losnoticieristas.com

Mammatusy pojawiły się w czwartek na wielkopolskim niebie. Zjawisko to często towarzyszy burzom, jakie przechodziły tego dnia nad częścią Polski. Niesamowite zdjęcia chmur otrzymaliśmy na Kontakt 24.

"Krowie wymiona" zawisły nad Wielkopolską

"Krowie wymiona" zawisły nad Wielkopolską

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

W ostatnich dniach wielu regionom kraju dokuczały przymrozki. Spowodowały, że winiarze w województwie lubuskim ponieśli ogromne straty. Krzewy przemarzły, nie dało się ich w żaden sposób ogrzać.

Lubuscy winiarze przegrali walkę z przymrozkami. "Straty finansowe będą bardzo duże"

Lubuscy winiarze przegrali walkę z przymrozkami. "Straty finansowe będą bardzo duże"

Źródło:
TVN24

Potężny pożar wybuchł na wysypisku śmieci Ghazipur w Nowym Delhi. Chmura toksycznych oparów spowiła stolicę Indii. Mieszkańcy tego wielomilionowego miasta od kilku dni skarżą się na problemy z oddychaniem.

"Nie jesteśmy w stanie wyjść z domu". Płonie góra śmieci, niebezpieczne opary spowiły miasto

Źródło:
CNN

Chiny wystrzeliły w czwartek w stronę stacji orbitalnej Tiangong trzech tajkonautów. Razem z nimi poleciał danio pręgowany, dzięki któremu Chińczycy chcą dokonać przełomu w hodowli kręgowców w kosmosie.

Rybka akwariowa poleciała w kosmos

Rybka akwariowa poleciała w kosmos

Aktualizacja:
Źródło:
space.com, Reuters

Potężna ulewa uszkodziła ogrodzenie więzienia w mieście Suleja w Nigerii. Uciekło z niego ponad 100 więźniów. Jak dotąd udało się schwytać tylko 10 osób.

Deszcz lał przez kilka godzin. Z więzienia uciekło ponad 100 osadzonych

Deszcz lał przez kilka godzin. Z więzienia uciekło ponad 100 osadzonych

Źródło:
Reuters, Daily Times of Nigeria, Channels TV

U wybrzeży Australii Zachodniej utknęło ponad 100 grindwali. Na miejscu pojawili się wolontariusze, którzy próbowali pomóc zwierzętom. Jak przekazały władze stanowe, część zwierząt zmarła, a podobny los może czekać także resztę.

Ponad 100 grindwali utknęło u wybrzeża, część z nich zmarła

Ponad 100 grindwali utknęło u wybrzeża, część z nich zmarła

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Środkową część Paragwaju w ostatnich dniach nawiedziły ulewne deszcze, w wyniku których zginęły dwie osoby.

70 procent miasta pod wodą, dwie osoby nie żyją

70 procent miasta pod wodą, dwie osoby nie żyją

Źródło:
Reuters, adndigital.com, hoy.com

Pył znad Sahary dotarł do południowej Grecji. Spowodował, że niebo nad Atenami zyskało odcienie brązu i pomarańczy. - Taka intensywność tego zjawiska nie była obserwowana od 2018 roku - powiedział Vassilis Amiridis z Obserwatorium Narodowego w stolicy Grecji.

Pył saharyjski w fazie apogeum. Marsjańskie widoki w Atenach

Pył saharyjski w fazie apogeum. Marsjańskie widoki w Atenach

Źródło:
Reuters

Australijskie szpitale apelują, aby ofiary ukąszeń przez węże nie przynosiły ze sobą do szpitala jadowitych gadów - poinformował w środę portal Globecho. - Skutkiem wystraszenia lekarzy jest opóźnienie leczenia - przekazał szpital w Bundabergu w prowincji Queensland. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że na świecie każdego roku od ukąszeń węży umiera od 80 do 140 tysięcy osób.

Szpitale apelują do pokąsanych pacjentów: nie przynoście ze sobą węży

Szpitale apelują do pokąsanych pacjentów: nie przynoście ze sobą węży

Źródło:
PAP, businessinsider.com, The Guardian

Filipiny zmagają się z ekstremalną falą upałów. W prowincji Cavite temperatura wynosiła miejscami 37,1 st. C, a ta odczuwalna była dużo wyższa.

Ekstremalna fala upałów. "Jest tak gorąco, że nie można oddychać"

Ekstremalna fala upałów. "Jest tak gorąco, że nie można oddychać"

Źródło:
phys.org, PAP, AFP

Na wybuchowego karczocha natknęła się mieszkanka północnych Włoch. Kobieta kroiła warzywo, gdy nagle eksplodowało ono jej w rękach. Nietypowa sytuacja ma jednak swoje naukowe wyjaśnienie.

Kroiła karczocha. Warzywo wybuchło jej w rękach

Kroiła karczocha. Warzywo wybuchło jej w rękach

Źródło:
PAP, varesenews.it, thelocal.it

Hipopotam o imieniu Gen-chan, który od siedmiu lat mieszka w zoo w Osace w Japonii, uznawany był za samca. Po tym, jak niedawno przeprowadzono test DNA, okazało się, że w rzeczywistości jest samicą - poinformował ogród zoologiczny Osaka Tennoji Zoo.

Samiec hipopotama po siedmiu latach okazał się samicą

Samiec hipopotama po siedmiu latach okazał się samicą

Źródło:
BBC

Wrony siwe coraz częściej atakują mieszkańców Budapesztu i innych węgierskich miast. Związane jest to z wciąż rosnącą populacją tych ptaków. Jak tłumaczą ornitolodzy, ptaki nie robią tego, by zranić ludzi, a przed atakiem można łatwo się obronić.

Sceny "jak z Hitchcocka" w węgierskiej stolicy

Sceny "jak z Hitchcocka" w węgierskiej stolicy

Źródło:
PAP, index.hu

Pełnia Różowego Księżyca była widoczna w środową noc nad Polską. Zdjęcia zjawiska otrzymaliśmy na Kontakt 24. To nie jedyne ciekawe zjawisko astronomiczne, jakie można zaobserwować na kwietniowym niebie.

Różowa Pełnia wyjrzała zza chmur

Różowa Pełnia wyjrzała zza chmur

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP

Wielu z nas z otwartymi ramionami przyjęło wczesne przyjście wiosny. Czy jednak lutowe i marcowe ciepło miało korzystny wpływ na przyrodę? Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek zapytała o to ekspertów z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach oraz z Zakładu Pszczelnictwa w Puławach. W swoim blogu wyjaśnia tegoroczny paradoks klimatyczny i dobitnie pokazuje, jak coś, co wydawało się darem od losu, stało się przekleństwem.

Kwiecień, który okazał się koszmarem. "Nie pamiętam takiej sytuacji"

Kwiecień, który okazał się koszmarem. "Nie pamiętam takiej sytuacji"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zimowa aura powróciła do Finlandii. We wtorek na południu kraju spadło miejscami prawie 30 centymetrów śniegu. Pod Helsinkami dziecko wracające ze szkoły zginęło pod kołami traktora z pługiem śnieżnym - przekazała lokalna policja.

Atak zimy na południu Finlandii. Pod kołami pługa śnieżnego zginął 10-latek

Atak zimy na południu Finlandii. Pod kołami pługa śnieżnego zginął 10-latek

Źródło:
PAP, Reuters, ENEX

Bezzałogowa sonda kosmiczna Voyager 1 zaczęła ponownie wysyłać na Ziemię poprawne sygnały radiowe. Inżynierom z NASA udało się naprawić usterkę komputera, która spowodowała awarię statku kosmicznego w listopadzie.

Po pięciu miesiącach naprawiono usterkę. Sonda Voyager 1 znowu nadaje

Po pięciu miesiącach naprawiono usterkę. Sonda Voyager 1 znowu nadaje

Źródło:
livescience.com

Fala upałów nawiedziła Bangladesz. Temperatura wzrosła miejscami do 43 stopni Celsjusza. Władze wydały ostrzeżenia przed spiekotą, tymczasowo zamknięto szkoły.

Na termometrach ponad 40 stopni, zamknięte szkoły

Na termometrach ponad 40 stopni, zamknięte szkoły

Źródło:
Reuters

W Chinach trwa walka ze skutkami ulew, które nawiedziły południe kraju. W prowincji Guangdong doszło do licznych powodzi i osuwisk. Lokalne władze podały, że zginęły co najmniej cztery osoby, a 10 pozostaje zaginionych.

Ewakuowano ponad sto tysięcy ludzi. Do części nie udało się dotrzeć na czas

Ewakuowano ponad sto tysięcy ludzi. Do części nie udało się dotrzeć na czas

Źródło:
Reuters, Xinhua