Myślano, że wyginęły. Teraz znaleziono je w "mitycznym" miejscu po blisko 40 latach

Autor:
anw/dd
Źródło:
The Guardian
W Ekwadorze znaleziono endemiczną roślinę Gasteranthus extinctus
W Ekwadorze znaleziono endemiczną roślinę Gasteranthus extinctus
Riley Fortier
Riley FortierW Ekwadorze znaleziono endemiczną roślinę Gasteranthus extinctus

Naukowcy sądzili, że endemiczny kwiat Gasteranthus extinctus, należący do rodziny ostrojowatych, zniknął z powierzchni Ziemi na skutek wylesiana. Ostatni raz widziano go prawie 40 lat temu. Niedawno biolodzy zauważali ten gatunek u podnóża Andów w Ekwadorze.

U podnóża Andów, w pozostałościach po prawie całkowicie wykarczowanym lesie położonym w regionie Centinela w Ekwadorze, biolodzy znaleźli Gasteranthus extinctus, kwiat, który ostatni raz widziano prawie 40 lat temu.

Wylesianie w Ekwadorze

Intensywne wylesianie w zachodnim Ekwadorze, które miało miejsce pod koniec XX wieku, doprowadziło do wyginięcia wielu gatunków roślin, w tym Gasteranthus extinctus. Mimo doniesień, że ponad 97 procent lasów zostało zniszczonych lub przekształconych w pola uprawne, naukowcy zdecydowali się zbadać region Centinela. Biolodzy rozpoczęli badania, zaczynając od przeglądania zdjęć satelitarnych w celu zidentyfikowania nienaruszonych pierwotnych lasów deszczowych.

- Centinela to mityczne miejsce dla botaników tropikalnych - powiedział Nigel Pitman, jeden z badaczy stojących za odkryciem. - Nikt tu nie wrócił i nie sprawdził, czy las zniknął, i czy te rośliny wyginęły - dodał. - Weszliśmy do Centineli myśląc, że złamie nam to serce, a zamiast tego zakochaliśmy się - opowiadał.

Cechą charakterystyczną tego tropikalnego dzikiego kwiatu Gasteranthus extinctus są neonowo-pomarańczowe płatki.

Jaskrawopomarańczowe kwiaty Gasteranthus extinctus znalezione w EkwadorzeRiley Fortier
Jaskrawopomarańczowe kwiaty Gasteranthus extinctusRiley Fortier

Odkrycie w Ekwadorze. "Warto chronić nawet najmniejsze, najbardziej zdegradowane obszary"

Badacze zidentyfikowali roślinę w ciągu kilku pierwszych godzin poszukiwań, korzystając jedynie ze zdjęć wysuszonych okazów zielnikowych, rysunków i pisemnego opisu. Uważali, aby nie uszkodzić pozostałych rzadkich roślin, zrobili zdjęcia i zebrali kilka opadłych kwiatów, zanim uzyskali potwierdzenie tożsamości od eksperta taksonomicznego.

Grupa badawcza współpracuje teraz z ekwadorskimi konserwatorami przyrody, aby objąć ochroną region Centinela, gdzie rośnie ten endemiczny gatunek.

- Ponowne odkrycie tego kwiatu pokazuje, że nie jest za późno, by zmienić nawet najgorsze scenariusze bioróżnorodności, a także, że warto chronić nawet najmniejsze, najbardziej zdegradowane obszary - powiedział Dawson White, badacz z Field Museum w Chicago i główny autor pracy opublikowanej w czasopiśmie "PhytoKeys". - Wciąż odkrywane są nowe gatunki i wciąż możemy uratować wiele rzeczy, które są na skraju wyginięcia - dodał.

Gasteranthus extinctus został znaleziony w pobliżu wodospadu w rezerwacie przyrody Bosque y Cascada Las Rocas, gdzie występuje duża populacja tej zagrożonej roślinyRiley Fortier
Region Centinela w Ekwadorze, gdzie znaleziono endemiczny gatunek Gasteranthus extinctusDawson White

Autor:anw/dd

Źródło: The Guardian

Źródło zdjęcia głównego: Riley Fortier

Pozostałe wiadomości