Dracena – pielęgnacja, wymagania, odmiany

Źródło:
tvnmeteo.pl
Maja Popielarska o znaczeniu kwiatów
Maja Popielarska o znaczeniu kwiatówTVN Meteo
wideo 2/5
Maja Popielarska o znaczeniu kwiatówTVN Meteo

Dracena to sukulent, który naturalnie występuje w Afryce, Azji, Australii i Ameryce Środkowej. W Polskich domach kwiat dracena cieszy się dużym uznaniem nie tylko za sprawą ciekawego, egzotycznego wyglądu, ale też prozdrowotnych właściwości. Roślina ta neutralizuje zanieczyszczenia z powietrza poprzez absorbowanie organicznych związków chemicznych, takich jak formaldehyd (jeden ze składników dymu papierosowego).

● Dracena pochodzi z ciepłych krajów, dlatego dobrze czuje się na ciepłych, wilgotnych i jasnych stanowiskach. ● Dracena to rodzaj liczący około 40 gatunków sukulentów drzewiastych i krzewiastych, z których najbardziej znane są draceny wonne, odwrócone, obrzeżone, kompaktowe i deremeńskie. ● Ten sukulent nie jest rośliną wymagającą w uprawie, wystarczy jej zapewnić odpowiednie stanowisko i podłoże.

Odmiany draceny

Kwiat draceny występuje w około 40 gatunkach, z których większość, ze względu na ciepłolubność, musi być uprawiana w domowych warunkach. Do najbardziej popularnych i niewymagających w hodowli rodzajów draceny należą:

Dracena wonna (Draceana fragrans)

Ta odmiana draceny dorasta do około półtora metra wysokości. Posiada pień i długie, szerokie liście zwisające na dół. Dracena wonna jest tolerancyjna wobec warunków panujących w pomieszczeniach, o ile panuje w nich dosyć wysoka wilgotność powietrza. Do najciekawszych odmian draceny wonnej zaliczyć można: Massangeana, Victoria, Rothiana i Lindenii.

Dracena odwrócona (Draceana reflexa)

Dracena odwrócona posiada gęste, lancetowate liście z kremowymi brzegami, które są nietypowo rozgałęzione i wygięte łukowato. W warunkach domowych roślina dorasta do około jednego metra wysokości. Ten gatunek draceny wymaga dużo ciepła, dlatego należy zadbać o to, by w pomieszczeniu, w którym rośnie dracena odwrócona temperatura nie spadła poniżej 15 st. Celsjusza. Najchętniej uprawiane odmiany tego gatunku to: Costa Rica, Song of Jamaica, Song of India i Song of Sri Lanka.

Dracena obrzeżona, dracena smocza (Draceana marginata)

W warunkach domowych dracena obrzeżona (zwana też smokowiec) dorasta do 60-70 cm wysokości. Liście tej odmiany tworzą pióropusz przypominający palmę i są cenione za interesujące żółto-białe, paskowane zabarwienie. Dracena smocza odporna jest na niesprzyjające warunki i jest łatwa w uprawie, jednak nie lubi bezpośredniego nasłonecznienia i obfitego podlewania. Cieszące się największym powodzeniem odmiany draceny obrzeżonej to: Tricolor, Colorama i Bicolor.

Dracena Sandera (Draceana sanderiana) 

Dracena Sandera, zwana Lucky Bamboo (szczęśliwy bambus) to bardzo popularna roślina doniczkowa, która posiada bardzo dekoracyjne, długie zielone liście z jasnożółtymi brzegami. Dorosłe osobniki osiągają jeden metr wysokości w warunkach domowych. Dracena Sandera bywa uprawiana w sposób hydroponiczny, czyli w wysokich naczyniach z wodą, co zapewnia większą wilgotność powietrza w pomieszczeniu.

Dracena kompaktowa (Draceana Compacta fragrans)

Ta odmiana draceny ma zwarte, ciemnozielone liście i bardzo cienki pień o szerokości zaledwie pięciu centymetrów. Osiąga wysokość jednego metra przy wolnym tempie wzrostu. Roślina ta jest odporna na wszelkie zaniedbania i prosta w uprawie, preferuje jasne, niebezpośrednio nasłonecznione stanowiska. Dracena Compacta stanowi naturalny filtr powierza, dlatego najlepiej sprawdzi się w sypialni.

Dracena rozgałęziona (Dracaena surculosa)

Ten gatunek nie wygląda jak typowa dracena, gdyż na pierwszy rzut oka przypomina roślinę z gatunku bambusowych. Charakterystyczną cechą draceny rozgałęzionej są wielobarwne liście – w kolorze białym, żółtym lub jasnozielonym. Barwy mogą układać się w kształty kropek, nieregularnych plamek, a czasami pasków. Najbardziej pożądaną i trudno dostępną odmianą draceny surculosa jest dracena Milky Way posiadająca nakrapiane liście, z białymi paskami. Inne odmiany draceny z tego gatunku to: Aurea, Florida Beauty i Mike.

Dracena deremeńska (Draceana deremensis)

Ten gatunek draceny ma szersze, bardziej okazałe liście, które ubarwione są białymi, kremowymi lub żółtymi pasami. Dracena deremeńska może w warunkach domowych osiągnąć nawet dwa metry wysokości. Do często uprawianych odmian draceny deremeńskiej należą: Warneckii i Yellow Edge. Bardzo popularna jest również żółto-zielona dracena Lemon Lime, która posiada na liściach żółtawo-zielone prążki.

Pielęgnacja draceny

Wszystkie rodzaje draceny lubią rozproszone światło, ciepło i wilgotne powietrze. Zimą, gdy powietrze w pomieszczeniu jest suche ze względu na ogrzewanie, warto spryskiwać liście draceny wodą. Kolejnym, choć jednym z niewielu, zabiegiem pielęgnacyjnym draceny jest regularne wycieranie jej liści z kurzu za pomocą wilgotnej ściereczki.

Podlewanie draceny należy wykonywać oszczędnie, zwłaszcza jesienią i zimą, gdy roślina jest w stanie spoczynku. Wiosną i latem należy kwiat draceny podlewa się trochę częściej, jednak najlepiej trzymać się zasady, że trzeba to robić tylko wtedy, gdy podłoże w doniczce jest suche.

Dracena - wymagania

Idealnym podłożem dla draceny jest żyzna, próchnicza i przepuszczalna gleba. Roślinę warto w okresie wzrostu (od marca do sierpnia) nawozić raz na dwa tygodnie wieloskładnikowym nawozem dla roślin zielonych. Dracena będzie dobrze się czuła w doniczce z drenażem, dlatego warto na dnie ułożyć keramzyt ogrodniczy lub drobne kamienie.

Ze względu na dość szybki wzrost młodej rośliny, należy ją co roku przesadzać do większej doniczki. Dorosła dracena nie rośnie już tak szybko, dlatego wystarczy ją przesadzić raz na dwa, trzy lata. 

Czy dracena jest trująca dla kota i innych zwierząt?

Mimo że dracena jest bardzo piękną i popularną w hodowli rośliną, która nie figuruje na liście roślin trujących, to niestety zawarte w jej liściach saponiny są toksyczne dla zwierząt, zwłaszcza kotów. Koty lubią podgryzać liście draceny, a spożycie ich w dużej ilości może powodować wymioty prowadzące do odwodnienia zwierzęcia, a nawet do silnych uszkodzeń wątroby. 

Z draceną nie powinny mieć również kontaktu inne zwierzęta domowe, a także dzieci.

Autorka/Autor:ms//mro

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

IMGW ostrzega przed przymrozkami. Synoptycy wydali alarmy pierwszego stopnia w 15 województwach. Sprawdź, gdzie temperatura spadnie poniżej zera.

Temperatura mocno spadnie. IMGW ostrzega

Temperatura mocno spadnie. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Pogoda na jutro, czyli na piątek 26.04. W nocy chwyci miejscami lekki mróz. W dzień lokalnie popada przelotny deszcz. Termometry pokażą maksymalnie 17 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - piątek, 26.04. Noc miejscami będzie mroźna, w dzień do 17 stopni

Pogoda na jutro - piątek, 26.04. Noc miejscami będzie mroźna, w dzień do 17 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Mammatusy pojawiły się w czwartek na wielkopolskim niebie. Zjawisko to często towarzyszy burzom, jakie przechodziły tego dnia nad częścią Polski. Niesamowite zdjęcia chmur otrzymaliśmy na Kontakt 24.

"Krowie wymiona" zawisły nad Wielkopolską

"Krowie wymiona" zawisły nad Wielkopolską

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Jaka pogoda czeka nas w majówkę 2024? Ze wstępnych prognoz na ten okres wynika, że miejscami tuż przed długim weekendem majowym może być nawet 27 stopni Celsjusza. Sprawdź szczegółową aktualizację prognozy, przygotowaną przez synoptyka tvnmeteo.pl Artura Chrzanowskiego.

Pogoda na majówkę 2024. Sprawdź, jak ciepło będzie

Pogoda na majówkę 2024. Sprawdź, jak ciepło będzie

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Potężny pożar wybuchł na wysypisku śmieci Ghazipur w Nowym Delhi. Chmura toksycznych oparów spowiła stolicę Indii. Mieszkańcy tego wielomilionowego miasta od kilku dni skarżą się na problemy z oddychaniem.

"Nie jesteśmy w stanie wyjść z domu". Płonie góra śmieci, niebezpieczne opary spowiły miasto

Źródło:
CNN

W ostatnich dniach wielu regionom kraju dokuczały przymrozki. Spowodowały, że winiarze w województwie lubuskim ponieśli ogromne straty. Krzewy przemarzły, nie dało się ich w żaden sposób ogrzać.

Lubuscy winiarze przegrali walkę z przymrozkami. "Straty finansowe będą bardzo duże"

Lubuscy winiarze przegrali walkę z przymrozkami. "Straty finansowe będą bardzo duże"

Źródło:
TVN24

Potężna ulewa uszkodziła ogrodzenie więzienia w mieście Suleja w Nigerii. Uciekło z niego ponad 100 więźniów. Jak dotąd udało się schwytać tylko 10 osób.

Deszcz lał przez kilka godzin. Z więzienia uciekło ponad 100 osadzonych

Deszcz lał przez kilka godzin. Z więzienia uciekło ponad 100 osadzonych

Źródło:
Reuters, Daily Times of Nigeria, Channels TV

Chiny wystrzeliły w czwartek w stronę stacji orbitalnej Tiangong trzech tajkonautów. Razem z nimi poleciał danio pręgowany, dzięki któremu Chińczycy chcą dokonać przełomu w hodowli kręgowców w kosmosie.

Rybka akwariowa poleciała w kosmos

Rybka akwariowa poleciała w kosmos

Aktualizacja:
Źródło:
space.com, Reuters

U wybrzeży Australii Zachodniej utknęło ponad 100 grindwali. Na miejscu pojawili się wolontariusze, którzy próbowali pomóc zwierzętom. Jak przekazały władze stanowe, część zwierząt zmarła, a podobny los może czekać także resztę.

Ponad 100 grindwali utknęło u wybrzeża, część z nich zmarła

Ponad 100 grindwali utknęło u wybrzeża, część z nich zmarła

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Środkową część Paragwaju w ostatnich dniach nawiedziły ulewne deszcze, w wyniku których zginęły dwie osoby.

70 procent miasta pod wodą, dwie osoby nie żyją

70 procent miasta pod wodą, dwie osoby nie żyją

Źródło:
Reuters, adndigital.com, hoy.com

Nadchodzące dni będą dość pochmurne, poza tym pojawią się opady deszczu. Niebawem czeka nas jednak zmiana pogody. Zrobi się słonecznie, a temperatura wzrośnie miejscami do 26 stopni Celsjusza.

Wiemy, kiedy nastąpi zmiana pogody

Wiemy, kiedy nastąpi zmiana pogody

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda w górach jest zimowa, przez co w Tatrach obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. Przed lawinami ostrzegają także ratownicy Górskiego Pogotowia Ratunkowego w Karkonoszach.

Trudne warunki w górach. W Tatrach lawinowa "dwójka"

Trudne warunki w górach. W Tatrach lawinowa "dwójka"

Źródło:
TPN, GOPR, tvnmeteo.pl

Pył znad Sahary dotarł do południowej Grecji. Spowodował, że niebo nad Atenami zyskało odcienie brązu i pomarańczy. - Taka intensywność tego zjawiska nie była obserwowana od 2018 roku - powiedział Vassilis Amiridis z Obserwatorium Narodowego w stolicy Grecji.

Pył saharyjski w fazie apogeum. Marsjańskie widoki w Atenach

Pył saharyjski w fazie apogeum. Marsjańskie widoki w Atenach

Źródło:
Reuters

Australijskie szpitale apelują, aby ofiary ukąszeń przez węże nie przynosiły ze sobą do szpitala jadowitych gadów - poinformował w środę portal Globecho. - Skutkiem wystraszenia lekarzy jest opóźnienie leczenia - przekazał szpital w Bundabergu w prowincji Queensland. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że na świecie każdego roku od ukąszeń węży umiera od 80 do 140 tysięcy osób.

Szpitale apelują do pokąsanych pacjentów: nie przynoście ze sobą węży

Szpitale apelują do pokąsanych pacjentów: nie przynoście ze sobą węży

Źródło:
PAP, businessinsider.com, The Guardian

Filipiny zmagają się z ekstremalną falą upałów. W prowincji Cavite temperatura wynosiła miejscami 37,1 st. C, a ta odczuwalna była dużo wyższa.

Ekstremalna fala upałów. "Jest tak gorąco, że nie można oddychać"

Ekstremalna fala upałów. "Jest tak gorąco, że nie można oddychać"

Źródło:
phys.org, PAP, AFP

Hipopotam o imieniu Gen-chan, który od siedmiu lat mieszka w zoo w Osace w Japonii, uznawany był za samca. Po tym, jak niedawno przeprowadzono test DNA, okazało się, że w rzeczywistości jest samicą - poinformował ogród zoologiczny Osaka Tennoji Zoo.

Samiec hipopotama po siedmiu latach okazał się samicą

Samiec hipopotama po siedmiu latach okazał się samicą

Źródło:
BBC

Na wybuchowego karczocha natknęła się mieszkanka północnych Włoch. Kobieta kroiła warzywo, gdy nagle eksplodowało ono jej w rękach. Nietypowa sytuacja ma jednak swoje naukowe wyjaśnienie.

Kroiła karczocha. Warzywo wybuchło jej w rękach

Kroiła karczocha. Warzywo wybuchło jej w rękach

Źródło:
PAP, varesenews.it, thelocal.it

Powodzie, które były następstwem ulewnych opadów deszczu, nawiedziły Kenię. W wyniku przejścia żywiołu zginęło co najmniej 40 osób. Ponad 110 tysięcy jest bez dachu nad głową. Służby meteorologiczne ostrzegły, że kolejne tygodnie przyniosą dalsze opady.

Ulice jak rzeki, tysiące ludzi bez dachu nad głową. "Po tych powodziach nie będzie zbiorów"

Ulice jak rzeki, tysiące ludzi bez dachu nad głową. "Po tych powodziach nie będzie zbiorów"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, africanews.com

Wrony siwe coraz częściej atakują mieszkańców Budapesztu i innych węgierskich miast. Związane jest to z wciąż rosnącą populacją tych ptaków. Jak tłumaczą ornitolodzy, ptaki nie robią tego, by zranić ludzi, a przed atakiem można łatwo się obronić.

Sceny "jak z Hitchcocka" w węgierskiej stolicy

Sceny "jak z Hitchcocka" w węgierskiej stolicy

Źródło:
PAP, index.hu

Pełnia Różowego Księżyca była widoczna w środową noc nad Polską. Zdjęcia zjawiska otrzymaliśmy na Kontakt 24. To nie jedyne ciekawe zjawisko astronomiczne, jakie można zaobserwować na kwietniowym niebie.

Różowa Pełnia wyjrzała zza chmur

Różowa Pełnia wyjrzała zza chmur

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP

Wielu z nas z otwartymi ramionami przyjęło wczesne przyjście wiosny. Czy jednak lutowe i marcowe ciepło miało korzystny wpływ na przyrodę? Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek zapytała o to ekspertów z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach oraz z Zakładu Pszczelnictwa w Puławach. W swoim blogu wyjaśnia tegoroczny paradoks klimatyczny i dobitnie pokazuje, jak coś, co wydawało się darem od losu, stało się przekleństwem.

Kwiecień, który okazał się koszmarem. "Nie pamiętam takiej sytuacji"

Kwiecień, który okazał się koszmarem. "Nie pamiętam takiej sytuacji"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zimowa aura powróciła do Finlandii. We wtorek na południu kraju spadło miejscami prawie 30 centymetrów śniegu. Pod Helsinkami dziecko wracające ze szkoły zginęło pod kołami traktora z pługiem śnieżnym - przekazała lokalna policja.

Atak zimy na południu Finlandii. Pod kołami pługa śnieżnego zginął 10-latek

Atak zimy na południu Finlandii. Pod kołami pługa śnieżnego zginął 10-latek

Źródło:
PAP, Reuters, ENEX

Bezzałogowa sonda kosmiczna Voyager 1 zaczęła ponownie wysyłać na Ziemię poprawne sygnały radiowe. Inżynierom z NASA udało się naprawić usterkę komputera, która spowodowała awarię statku kosmicznego w listopadzie.

Po pięciu miesiącach naprawiono usterkę. Sonda Voyager 1 znowu nadaje

Po pięciu miesiącach naprawiono usterkę. Sonda Voyager 1 znowu nadaje

Źródło:
livescience.com

Fala upałów nawiedziła Bangladesz. Temperatura wzrosła miejscami do 43 stopni Celsjusza. Władze wydały ostrzeżenia przed spiekotą, tymczasowo zamknięto szkoły.

Na termometrach ponad 40 stopni, zamknięte szkoły

Na termometrach ponad 40 stopni, zamknięte szkoły

Źródło:
Reuters

W Chinach trwa walka ze skutkami ulew, które nawiedziły południe kraju. W prowincji Guangdong doszło do licznych powodzi i osuwisk. Lokalne władze podały, że zginęły co najmniej cztery osoby, a 10 pozostaje zaginionych.

Ewakuowano ponad sto tysięcy ludzi. Do części nie udało się dotrzeć na czas

Ewakuowano ponad sto tysięcy ludzi. Do części nie udało się dotrzeć na czas

Źródło:
Reuters, Xinhua

Seria trzęsień ziemi, do której doszło we wtorek na Tajwanie, uszkodziła kilka budynków na wschodnim wybrzeżu wyspy. Najsilniejsze wstrząsy miały magnitudę 6,3. Jak przekazały lokalne służby geologiczne, zjawisko było powiązane z potężnym trzęsieniem z początku kwietnia.

Budynki kołysały się przez całą noc

Budynki kołysały się przez całą noc

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Ulewy nawiedziły Ekwador. Wezbrane rzeki i błotne lawiny spowodowały szereg szkód w całym kraju. Najtrudniejsza sytuacja panuje w centralnych regionach, gdzie powodzie zniszczyły drogi, wioski i mosty - jeden w momencie, gdy jechały nim auta. W jednym z kantonów żywioł dotknął ponad 100 rodzin.

Rzeka podmyła most, gdy jechały nim samochody

Rzeka podmyła most, gdy jechały nim samochody

Źródło:
ecuavisa.com, machalamovil.com

Dużo zimniej niż zwykle w kwietniu będzie jeszcze przez kilka dni, jednak chłód nie potrwa wiecznie. Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: początek majówki to będzie punkt zwrotny

Pogoda na 16 dni: początek majówki to będzie punkt zwrotny

Źródło:
tvnmeteo.pl