TVN Meteo | Ciekawostki

Dracena – pielęgnacja, wymagania, odmiany

TVN Meteo | Ciekawostki

Autor:
ms//mro
Źródło:
tvnmeteo.pl
Maja Popielarska o znaczeniu kwiatów
Maja Popielarska o znaczeniu kwiatówTVN Meteo
wideo 2/5
TVN MeteoMaja Popielarska o znaczeniu kwiatów

Dracena to sukulent, który naturalnie występuje w Afryce, Azji, Australii i Ameryce Środkowej. W Polskich domach kwiat dracena cieszy się dużym uznaniem nie tylko za sprawą ciekawego, egzotycznego wyglądu, ale też prozdrowotnych właściwości. Roślina ta neutralizuje zanieczyszczenia z powietrza poprzez absorbowanie organicznych związków chemicznych, takich jak formaldehyd (jeden ze składników dymu papierosowego).

● Dracena pochodzi z ciepłych krajów, dlatego dobrze czuje się na ciepłych, wilgotnych i jasnych stanowiskach. ● Dracena to rodzaj liczący około 40 gatunków sukulentów drzewiastych i krzewiastych, z których najbardziej znane są draceny wonne, odwrócone, obrzeżone, kompaktowe i deremeńskie. ● Ten sukulent nie jest rośliną wymagającą w uprawie, wystarczy jej zapewnić odpowiednie stanowisko i podłoże.

Odmiany draceny

Kwiat draceny występuje w około 40 gatunkach, z których większość, ze względu na ciepłolubność, musi być uprawiana w domowych warunkach. Do najbardziej popularnych i niewymagających w hodowli rodzajów draceny należą:

Dracena wonna (Draceana fragrans)

Ta odmiana draceny dorasta do około półtora metra wysokości. Posiada pień i długie, szerokie liście zwisające na dół. Dracena wonna jest tolerancyjna wobec warunków panujących w pomieszczeniach, o ile panuje w nich dosyć wysoka wilgotność powietrza. Do najciekawszych odmian draceny wonnej zaliczyć można: Massangeana, Victoria, Rothiana i Lindenii.

Dracena odwrócona (Draceana reflexa)

Dracena odwrócona posiada gęste, lancetowate liście z kremowymi brzegami, które są nietypowo rozgałęzione i wygięte łukowato. W warunkach domowych roślina dorasta do około jednego metra wysokości. Ten gatunek draceny wymaga dużo ciepła, dlatego należy zadbać o to, by w pomieszczeniu, w którym rośnie dracena odwrócona temperatura nie spadła poniżej 15 st. Celsjusza. Najchętniej uprawiane odmiany tego gatunku to: Costa Rica, Song of Jamaica, Song of India i Song of Sri Lanka.

Dracena obrzeżona, dracena smocza (Draceana marginata)

W warunkach domowych dracena obrzeżona (zwana też smokowiec) dorasta do 60-70 cm wysokości. Liście tej odmiany tworzą pióropusz przypominający palmę i są cenione za interesujące żółto-białe, paskowane zabarwienie. Dracena smocza odporna jest na niesprzyjające warunki i jest łatwa w uprawie, jednak nie lubi bezpośredniego nasłonecznienia i obfitego podlewania. Cieszące się największym powodzeniem odmiany draceny obrzeżonej to: Tricolor, Colorama i Bicolor.

Dracena Sandera (Draceana sanderiana) 

Dracena Sandera, zwana Lucky Bamboo (szczęśliwy bambus) to bardzo popularna roślina doniczkowa, która posiada bardzo dekoracyjne, długie zielone liście z jasnożółtymi brzegami. Dorosłe osobniki osiągają jeden metr wysokości w warunkach domowych. Dracena Sandera bywa uprawiana w sposób hydroponiczny, czyli w wysokich naczyniach z wodą, co zapewnia większą wilgotność powietrza w pomieszczeniu.

Dracena kompaktowa (Draceana Compacta fragrans)

Ta odmiana draceny ma zwarte, ciemnozielone liście i bardzo cienki pień o szerokości zaledwie pięciu centymetrów. Osiąga wysokość jednego metra przy wolnym tempie wzrostu. Roślina ta jest odporna na wszelkie zaniedbania i prosta w uprawie, preferuje jasne, niebezpośrednio nasłonecznione stanowiska. Dracena Compacta stanowi naturalny filtr powierza, dlatego najlepiej sprawdzi się w sypialni.

Dracena rozgałęziona (Dracaena surculosa)

Ten gatunek nie wygląda jak typowa dracena, gdyż na pierwszy rzut oka przypomina roślinę z gatunku bambusowych. Charakterystyczną cechą draceny rozgałęzionej są wielobarwne liście – w kolorze białym, żółtym lub jasnozielonym. Barwy mogą układać się w kształty kropek, nieregularnych plamek, a czasami pasków. Najbardziej pożądaną i trudno dostępną odmianą draceny surculosa jest dracena Milky Way posiadająca nakrapiane liście, z białymi paskami. Inne odmiany draceny z tego gatunku to: Aurea, Florida Beauty i Mike.

Dracena deremeńska (Draceana deremensis)

Ten gatunek draceny ma szersze, bardziej okazałe liście, które ubarwione są białymi, kremowymi lub żółtymi pasami. Dracena deremeńska może w warunkach domowych osiągnąć nawet dwa metry wysokości. Do często uprawianych odmian draceny deremeńskiej należą: Warneckii i Yellow Edge. Bardzo popularna jest również żółto-zielona dracena Lemon Lime, która posiada na liściach żółtawo-zielone prążki.

Pielęgnacja draceny

Wszystkie rodzaje draceny lubią rozproszone światło, ciepło i wilgotne powietrze. Zimą, gdy powietrze w pomieszczeniu jest suche ze względu na ogrzewanie, warto spryskiwać liście draceny wodą. Kolejnym, choć jednym z niewielu, zabiegiem pielęgnacyjnym draceny jest regularne wycieranie jej liści z kurzu za pomocą wilgotnej ściereczki.

Podlewanie draceny należy wykonywać oszczędnie, zwłaszcza jesienią i zimą, gdy roślina jest w stanie spoczynku. Wiosną i latem należy kwiat draceny podlewa się trochę częściej, jednak najlepiej trzymać się zasady, że trzeba to robić tylko wtedy, gdy podłoże w doniczce jest suche.

Dracena - wymagania

Idealnym podłożem dla draceny jest żyzna, próchnicza i przepuszczalna gleba. Roślinę warto w okresie wzrostu (od marca do sierpnia) nawozić raz na dwa tygodnie wieloskładnikowym nawozem dla roślin zielonych. Dracena będzie dobrze się czuła w doniczce z drenażem, dlatego warto na dnie ułożyć keramzyt ogrodniczy lub drobne kamienie.

Ze względu na dość szybki wzrost młodej rośliny, należy ją co roku przesadzać do większej doniczki. Dorosła dracena nie rośnie już tak szybko, dlatego wystarczy ją przesadzić raz na dwa, trzy lata. 

Czy dracena jest trująca dla kota i innych zwierząt?

Mimo że dracena jest bardzo piękną i popularną w hodowli rośliną, która nie figuruje na liście roślin trujących, to niestety zawarte w jej liściach saponiny są toksyczne dla zwierząt, zwłaszcza kotów. Koty lubią podgryzać liście draceny, a spożycie ich w dużej ilości może powodować wymioty prowadzące do odwodnienia zwierzęcia, a nawet do silnych uszkodzeń wątroby. 

Z draceną nie powinny mieć również kontaktu inne zwierzęta domowe, a także dzieci.

Autor:ms//mro

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości