Hoja – odmiany, uprawa i pielęgnacja

Źródło:
ekologia.pl
Domowe sposoby na mszyce - co jest skuteczne?
Domowe sposoby na mszyce - co jest skuteczne?Shutterstock
wideo 2/4
Domowe sposoby na mszyce - co jest skuteczne?Shutterstock

Hoja to kwiat doniczkowy, który w naturze występuje w Australii i południowo-wschodniej Azji. Hoja (Hoya R.Br.) jest rośliną z rodziny toinowatych i występuje w co najmniej 533 gatunkach. W domowej uprawie największą popularnością cieszy się hoja różowa (Hoya carnosa) i hoja piękna (Hoya bella). Obie rośliny są kwitnącymi pnączami, jednak różnią się sposobem kwitnienia, budową liści oraz wymaganiami uprawnymi.

● Hoja to roślina pnąca pochodząca z Azji i Australii, co oznacza, że lubi ciepłe stanowiska. ● Odnaleziono ponad 533 gatunki kwiatu hoja, z których najchętniej uprawiane są: hoja różowa (Hoya carnosa) i hoja piękna (Hoya bella). ● Hoja nie ma wysokich wymagań uprawnych. ● Hoja jest rośliną trującą. 

Co to jest hoja i jak wygląda?

Ci, którzy zastanawiają się, jak wygląda hoja mogą wyobrazić sobie odwrócone parasolki lub gwiazdki, które układają się w kule (baldachogrona). Kwiaty hoi różnią się kolorem w zależności od gatunku. Roślina posiada elastyczne pędy w kolorze zielonawobrązowym, które mogą osiągać kilka metrów długości i z czasem drewnieć. Liście hoi są skórzaste, lancetowate i połyskujące. Ich wielkość i odcień zieleni zależy od gatunku.

Hoja – odmiany

Najczęściej uprawianym w domowych warunkach gatunkiem tej rośliny jest hoja różowa (Hoya carnosa) – bardzo wytrzymała i niewymagająca w uprawie. Jak sama nazwa wskazuje, kwiaty tego gatunku są koloru różowego. Kwiaty intensywnie pachną, a pojawiają się na około miesiąc w okresie od  maja do października. Do najchętniej hodowanych odmian gatunku hoi różowej należą:

Hoja różowaShutterstock

hoja carnosa Compacta Variegata – ta niska odmiana ma mocno poskręcane liście z białymi obrzeżami,

hoja carnosa Compacta – to również niska odmiana posiadająca grube, pofalowane liście,

hoja carnosa Tricolor – powierzchnia blaszki liściowej tej odmiany ozdobiona jest nieregularnym, kremowo-różowym marginesem,

hoja carnosa Variegata – ta odmiana ze względu na liście w kształcie serc nazywana jest hoją walentynkową lub sercowatą,

hoja carnosa Crimson Queen – roślina ta posiada błyszczące, ciemnozielone ulistnienie z białymi refleksami, jej kwiaty są biało-różowe z fioletowym środkiem.

Do innych, równie chętnie uprawianych odmian hoi, zaliczają się:

hoja Bella – ten gatunek osiąga około 30-40 centymetrów wysokości, ma białe kwiaty, z czerwonym środkiem i ostro zakończone, jasnozielone liście,

hoja Kerri – ta odmiana również bywa nazywana hoją walentynkową, gdyż ma liście w kształcie serc, dorasta nawet do wysokości czterech metrów,

hoja Australis – hoja australijska powszechnie znana jest jako hoja woskowina, ponieważ posiada sztywne, wyglądające na woskowane liście.

Hoja kwiat – gdzie kupić?

W dobrych sklepach ogrodniczych, zarówno stacjonarnych, jak i internetowych, można znaleźć wiele odmian hoi. Trzeba jednak mieć na uwadze, że nie wszystkie gatunki są sprzedawane jako rośliny z pędami, a jedynie w postaci ukorzenionego liścia. Dzieje się tak ze względu na bardzo powolny wzrost oraz trudne rozmnażanie niektórych gatunków. Przykładem takiej sadzonki jest hoja sercowata (Hoya kerri), która może wydać pędy dopiero po roku lub dwóch latach uprawy.

Cena sadzonek kwiatów hoja różni się również w zależności od gatunku i może wynosić od 20 do 200 złotych. Rzadko spotykane w sprzedaży odmiany, takie jak hoja imbricata czy hoja Sunrise osiągają ceną nawet 300 złotych.

Hoja – jaka ziemia?

Podłoże dla hoi powinno być lekkie i przepuszczalne, o lekko kwaśnym i obojętnym odczynie pH. Idealna będzie ziemia z kompostem i piaskiem lub humusem kokosowym. Dobrze sprawdzi się również użycie gleby zawierającej wapń i wzbogacenie jej korą drzewną.

Hoja nie wymaga częstego nawożenia – wystarczy robić to raz w miesiącu. Do nawożenia powinno się używać nawozu przeznaczonego do roślin kwitnących, który jest ubogi w azot i zawiera wapń.

Hoja – jak dbać, by zawsze zachwycała wyglądem?

Pielęgnacja hoi nie należy do bardzo wymagających. Ze względu na tropikalne pochodzenie rośliny, należy zapewnić jej ciepłe i wilgotne warunki. Kwiat hoi nie lubi jednak nasłonecznionych stanowisk, dlatego lepiej nie ustawiać doniczki na południowych parapetach. Najlepsze dla wzrostu rośliny będzie rozproszone oświetlenie oraz unikanie przeciągów. Wskazane jest również częste zraszanie rośliny, jednak nie można pryskać wodą na kwiaty, ani nabłyszczać liści środkami chemicznymi.

Roślina ta nie lubi intensywnego podlewania, dlatego trzeba ją nawadniać raz w tygodniu latem, a od października do kwietnia raz na dwa tygodnie. Do podlewania hoi można wykorzystać deszczówkę.

Przesadzanie hoi wykonuje się, gdy roślina ma za mało miejsca w doniczce, najlepiej na wiosnę. Nie należy tego robić bez powodu, podobnie jak nie powinno się często zmieniać stanowiska hoi, gdyż zakłóca to spokój rośliny i może być dla niej szkodliwe.

Hoję można przycinać o każdej porze roku, jednak cięcie należy wykonywać zawsze za liściem. Nie powinno się usuwać przekwitniętych kwiatów, gdyż niektóre gatunki hoi wytwarzają kwiaty na starych szypułkach.

Hoja – rozmnażanie

Kwiat hoja można rozmnażać wegetatywnie przez pędowe sadzonki zawierające dwie lub trzy pary liści i widoczny zaczątek korzeni przybyszowych, a także rzez sadzonki wierzchołkowe. Sadzonki należy pobrać wiosną i ukorzenić w wodzie lub od razu w wilgotnym podłożu. Można zastosować również szybszy sposób rozmnażania hoi, który polega na przyciśnięciu pędu do podłoża. Gdy pęd się ukorzeni, wystarczy go przyciąć i posadzić w nowej doniczce.

Dlaczego hoja nie kwitnie?

Jeżeli hoja nie kwitnie, a także, gdy nie wytwarza nowych liści, konieczne będzie dokarmienie rośliny nawozem dla kwiatów doniczkowych. Roślina jest wrażliwa na zbyt wilgotną glebę, częste zmiany stanowiska oraz przebywanie w zbyt ciemnym i chłodnym miejscu, co skutkować może brakiem kwitnienia. Hoja jest kwiatem typowo pnącym i ma tendencję do zagęszczania się, a co za tym idzie, zmniejszania powierzchni fotosyntetyzującej, przez co może nie wytwarzać kwiatów. Aby temu zaradzić, wystarczy prowadzić pędy hoi na palikach lub kratownicach.

Czy hoja jest trująca?

Hoja zawiera sok mleczny, który jest drażniący dla oczu, przewodu pokarmowego i jamy ustnej. Sok mleczny wypływa z pędów i liści hoi, dlatego wszelkie prace pielęgnacyjne należy wykonywać w rękawiczkach. Konieczne jest również zachowanie szczególnej ostrożności, gdy w pomieszczeniu, w którym hodowana jest hoja przebywają małe dzieci i zwierzęta. Spożycie nawet niewielkiej części rośliny może spowodować zaburzenia żołądkowe i podrażnienia jamy ustnej.

ZOBACZ >> Monstera – jak dbać o to tropikalne pnącze w domowych warunkach?

Autorka/Autor:ms//mro

Źródło: ekologia.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne przed burzami. We wtorek szczególnie niebezpiecznie może być w zachodniej Polsce, gdzie spodziewane są porywy wiatru do 90 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie obowiązują alarmy.

IMGW ostrzega. W burzach ulewy i podmuchy wiatru do 90 kilometrów na godzinę

IMGW ostrzega. W burzach ulewy i podmuchy wiatru do 90 kilometrów na godzinę

Źródło:
IMGW

Pogoda na dziś. We wtorek 28.05 będzie grzmieć i błyskać się na zachodzie kraju, a podczas burz wystąpią obfite opady deszczu. Mieszkańcy pozostałych regionów mogą liczyć na dużo słońca. Termometry pokażą od 20 do 28 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - wtorek 28.05. Burze w kilku regionach, nawet 28 stopni

Pogoda na dziś - wtorek 28.05. Burze w kilku regionach, nawet 28 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Gwałtowne burze przechodziły w poniedziałek przez Polskę. W Warzymicach pod Szczecinem zapaliło się poddasze i dach domu jednorodzinnego po tym, jak uderzył w niego piorun. Został poszkodowany policjant, który podtruł się dymem. W niektórych miejscowościach wiatr połamał drzewa.

Pożar domu po uderzeniu pioruna, powalone drzewa

Pożar domu po uderzeniu pioruna, powalone drzewa

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Pakistan doświadcza ekstremalnej fali upałów. Temperatura na południu kraju wzrosła powyżej 52 stopni Celsjusza, co jest wartością bliską rekordu ciepła w skali całego kraju - podał tamtejszy departament meteorologiczny. Setki osób trafiają do szpitali z objawami udaru cieplnego.

Temperatura sięgnęła 52 stopni w cieniu

Temperatura sięgnęła 52 stopni w cieniu

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Gigantyczne osuwisko w centrum Papui-Nowej Gwinei, do którego doszło w piątek, pogrzebało żywcem ponad dwa tysiące osób - podały w poniedziałek służby kryzysowe tego kraju. Opady deszczu, które pojawiły się w nocy z niedzieli na poniedziałek, zwiększają ryzyko kolejnych osunięć.

Ponad dwa tysiące osób "pogrzebanych żywcem"

Ponad dwa tysiące osób "pogrzebanych żywcem"

Źródło:
Reuters, PAP, tvnmeteo.pl

Pogoda na Boże Ciało i długi weekend. Aura w tym okresie w wielu miejscach okaże się trudna - spodziewamy się gwałtownych zjawisk. Sprawdź prognozę przygotowaną przez synoptyka tvnmeteo.pl Daniela Kowalczyka.

Pogoda na Boże Ciało i długi weekend. Lepiej mieć się na baczności

Pogoda na Boże Ciało i długi weekend. Lepiej mieć się na baczności

Źródło:
tvnmeteo.pl

W Dżibuti we wschodniej Afryce w ubiegłym tygodniu do środowiska uwolniono zmodyfikowane genetycznie komary, które mają pomóc w walce z malarią. To już kolejna taka próba na świecie i zapowiadane są kolejne. Od 2019 roku na całym świecie do środowiska trafił ponad miliard komarów GMO - wynika z danych amerykańskiego Centrum Prewencji i Kontroli Chorób (CDC).

Wypuszczono już ponad miliard komarów GMO

Wypuszczono już ponad miliard komarów GMO

Źródło:
PAP

Cyklon Remal dotarł do Bangladeszu i Indii. Blisko milion mieszkańców obu państw zostało wcześniej ewakuowanych do schronów. Co najmniej 16 osób zginęło. Silny wiatr łamał drzewa i linie energetyczne, pozbawiając prądu kilka milionów mieszkańców.

Prawie milion osób trafiło do schronów. 16 nie żyje

Prawie milion osób trafiło do schronów. 16 nie żyje

Źródło:
Reuters

W wyższych partiach Tatr nadal są takie miejsca, w których leży jeszcze sporo śniegu. TOPR apeluje o to, by wybierając się w góry pamiętać o odpowiednim sprzęcie. W weekend nie miało go 15 turystów - potrzebowali pomocy ratowników.

Ewakuowano 15 turystów. Nie byli przygotowani na to, co spotkało ich w Tatrach

Ewakuowano 15 turystów. Nie byli przygotowani na to, co spotkało ich w Tatrach

Źródło:
PAP

"Smocza lilia" zakwitła w Łańcucie. Kwiaty tego gatunku charakteryzują się niezbyt przyjemnym dla ludzkiego nosa zapachem zgniłego mięsa. Pełni on jednak bardzo ważną rolę w rozmnażaniu się rośliny.

Jest piękna, ale śmierdzi jak zepsute mięso. "Smocza lilia" zakwitła w Łańcucie

Jest piękna, ale śmierdzi jak zepsute mięso. "Smocza lilia" zakwitła w Łańcucie

Źródło:
PAP, rhs.org.uk

Jeszcze w maju na termometrach zobaczymy prawie 30 stopni. A jakie wartości przyniesie nam pierwszy miesiąc meteorologicznego lata? Sprawdź autorską długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni. Tomasz Wasilewski o tym, jak zacznie się czerwiec

Pogoda na 16 dni. Tomasz Wasilewski o tym, jak zacznie się czerwiec

Źródło:
tvnmeteo.pl

Co najmniej 18 osób nie żyje po burzach i tornadach, jakie nawiedziły w miniony weekend amerykańskie stany Teksas, Arkansas, Oklahoma i Kentucky. Jest wielu rannych. Żywioł niszczył domy, zrywał linie energetyczne i łamał drzewa. W jednym ze stanów ogłoszono stan wyjątkowy.

"Szkody są tak duże, że nie wiemy, od czego zacząć naprawy". Co najmniej 18 osób nie żyje

"Szkody są tak duże, że nie wiemy, od czego zacząć naprawy". Co najmniej 18 osób nie żyje

Źródło:
PAP, CNN

W poniedziałek w rejonie archipelagu Tonga pod dnem południowego Pacyfiku odnotowano silne trzęsienie ziemi. Jak poinformowała Amerykańska Służba Geologiczna (USGS), wstrząsy miały magnitudę 6,6. Nie ma informacji o zniszczeniach ani falach tsunami.

Silne trzęsienie ziemi pod dnem oceanu. Gdzie odczuwalne były wstrząsy

Silne trzęsienie ziemi pod dnem oceanu. Gdzie odczuwalne były wstrząsy

Źródło:
PAP, AFP

Meksykańskie miasto Puebla nawiedziła potężna burza gradowa. Ulice zasypała miejscami półtorametrowa warstwa lodu. Do zjawiska doszło nagle, podczas trwającej w kraju fali upałów.

Takie widoki na ulicach w trakcie fali upałów

Takie widoki na ulicach w trakcie fali upałów

Źródło:
Reuters, El Pais

, między innymi za sprawą zastąpienia anomalii pogodowej El Nino przez La Ninę. Amerykańska Narodowa Służba do spraw Oceanu i Atmosfery podała, że od czerwca do listopada możemy spodziewać się nawet 13 huraganów, z czego siedem może być silnych. Meteorolodzy ogłosili także listę imion dla tych zjawisk.

La Nina szybko zastąpi El Nino. Na Atlantyku może powstawać huragan za huraganem

La Nina szybko zastąpi El Nino. Na Atlantyku może powstawać huragan za huraganem

Źródło:
Reuters, NOAA, tvnmeteo.pl

Meksyk zmaga się z wielotygodniową falą upałów, przynoszącą rekordy temperatury. Zalegająca nad krajem masa gorącego powietrza przyczyniła się do śmierci prawie 50 osób. Kraj zmaga się także z uciążliwą suszą. W wielu miastach regularnie odcinane są dostawy wody, co doprowadziło do protestów ludności.

Prawie 50 osób zmarło pod "kopułą ciepła". Brakuje wody, ludzie wyszli na ulice

Prawie 50 osób zmarło pod "kopułą ciepła". Brakuje wody, ludzie wyszli na ulice

Źródło:
PAP, Reuters, CONAGUA

Trwa sezon burzowy. W czasie wyładowań atmosferycznych najbezpieczniej jest przebywać wewnątrz budynku. Jednak nawet jeśli zostajemy w domu, warto pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Jak przygotować się na burzę?

Ładujesz telefon w czasie burzy? Zobacz, czego lepiej nie robić

Ładujesz telefon w czasie burzy? Zobacz, czego lepiej nie robić

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Deszczowy las Borrowdale w północnej Anglii doczekał się statusu Narodowego Rezerwatu Przyrody. Ten typ ekosystemu charakteryzuje się bogatą, gęstą roślinnością i właściwie całorocznym okresem wegetacyjnym. Na dodatek lasy te są coraz rzadsze, przez co konieczna jest ich odpowiednia ochrona.

To jeden z ostatnich lasów deszczowych Anglii

To jeden z ostatnich lasów deszczowych Anglii

Źródło:
ENEX, gov.uk

Dwie grupy cykad wieloletnich zaczynają wylęgać się w Stanach Zjednoczonych. Tegoroczne zjawisko ma wyjątkowy charakter, ponieważ po raz pierwszy od ponad 200 lat doszło do jednoczesnego dojrzenia tych lęgów. Naukowcy i mieszkańcy spodziewają się jednego - przeraźliwie głośnych owadzich koncertów.

Biliony owadów zaczynają się wylęgać. Zrobi się przeraźliwie głośno

Biliony owadów zaczynają się wylęgać. Zrobi się przeraźliwie głośno

Źródło:
USA Today, Reuters, University of Connecticut, CNN

Na plaży w Ustce w czwartek znaleziono martwą fokę. Zgłoszenie o zwierzęciu otrzymał Błękitny Patrol WWF. Zdjęcia dostaliśmy na Kontakt 24.

Martwa foka na plaży w Ustce

Martwa foka na plaży w Ustce

Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Poniedziałkowa burza w Gnieźnie spowodowała wiele strat, a także wywołała wiele emocji, zresztą bardzo uzasadnionych. Tego dnia podobnych komórek burzowych nad północno-zachodnią częścią kraju było więcej, jednak to właśnie wielkopolskie miasto najmocniej odczuło załamanie pogody. O tym, co stało się 20 maja w Gnieźnie, pisze dla nas synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Nad miastem zawisła "tykająca bomba", a to, co się stało, "wymknęło się kryteriom". Dlaczego Gniezno zatonęło w gradzie?

Nad miastem zawisła "tykająca bomba", a to, co się stało, "wymknęło się kryteriom". Dlaczego Gniezno zatonęło w gradzie?

Źródło:
tvnmeteo.pl

W rosyjskim Komsomolsku nad Amurem trzymany w mieszkaniu koczkodan napił się alkoholu i wydostał na ulicę. Zanim zwierzę udało się złapać, pogryzło kilka osób.

Pijany koczkodan biegał po ulicy i pogryzł pięć osób

Pijany koczkodan biegał po ulicy i pogryzł pięć osób

Źródło:
PAP, Russian Traveler, fontanka.ru

50-latek z Auckland w Nowej Zelandii został ukarany grzywną po tym, jak w mediach społecznościowych pojawiło się nagranie, na którym widać, jak skacze z łodzi do wody wprost na orki pływające w pobliżu. Działanie mężczyzny oceniono jako "celowe, szokujące i głupie".

Mężczyzna rzucił się z łodzi na orkę i jej młode. "Celowe, szokujące i głupie"

Mężczyzna rzucił się z łodzi na orkę i jej młode. "Celowe, szokujące i głupie"

Źródło:
ABC News, DOC

Rośnie liczba ofiar śmiertelnych trwającej od początku maja ogromnej powodzi w stanie Rio Grande do Sul na południu Brazylii. Zginęło prawie 160 osób, niemal 90 osób jest poszukiwanych - podały władze. Utrzymujące się opady i wysoka woda doprowadziły do pojawienia się drapieżnych zwierząt na zalanych ulicach miast tego regionu.

"Jakby jeszcze było mało powodzi, to pojawiły się żakare"

"Jakby jeszcze było mało powodzi, to pojawiły się żakare"

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Od trzech miesięcy odwiedzający zoo w Walencji w Hiszpanii widzą poruszające zachowanie jednej z mieszkających tam szympansic. Zwierzę o imieniu Natalia straciło młode kilka dni po narodzinach i od tego czasu nie chce się z nim rozstać.

Szympansica od trzech miesięcy nie oddaje zmarłego dziecka. Poruszające obrazy w hiszpańskim zoo

Szympansica od trzech miesięcy nie oddaje zmarłego dziecka. Poruszające obrazy w hiszpańskim zoo

Źródło:
Reuters, abc.es, The Olive Press