TVN Meteo | Ciekawostki

Czarnuszka - właściwości, dawkowanie, przeciwwskazania. Jak stosować olejek z czarnuszki?

TVN Meteo | Ciekawostki

Autor:
aw//mro
Źródło:
TVN24
Ciasteczka z czarnuszką
Ciasteczka z czarnuszką

Nazywana jest czarnym kminem i świetnie sprawdza się w roli przyprawy. Czarnuszka kryje jednak wiele właściwości, z których warto skorzystać. Podpowiadamy, na co stosować olejek z czarnuszki.

Czarnuszka jest uprawiana na południu Polski.Z nasion czarnuszki wytwarza się olejek, który ma bardzo szerokie zastosowanie.Czarnuszkę warto na co dzień wykorzystywać w kuchni.

Co to jest czarnuszka?

Czarnuszka siewna (Nigella sativa) jest jednoroczną rośliną z rodziny jaskrowatych. Spotkać ją można w ciepłych regionach - w Europie Południowej, w basenie Morza Śródziemnego, Afryce Północnej czy Azji Południowo-Zachodniej. Uprawiana jest w południowej Polsce. Jak wygląda czarnuszka? Ma charakterystyczne białe kwiaty, jej pędy są mocno rozgałęzione, a nasiona czarne. Kwiaty pojawiają się między czerwcem a wrześniem.

Od starożytności czarnuszka wykorzystywana jest jako przyprawa. Najczęściej stosuje się ją jako zamiennik pieprzu i przyprawa do tłustych potraw. Jest też jednym z elementów tworzących przyprawę curry. Czarne nasiona czarnuszki w smaku są gorzkie, przechodzące w ostre, korzenne. Zapach natomiast przypomina gałkę muszkatołową. Często nazywa się ją czarnym kminkiem, panna w zieleni, czarnucha czy kolendra rzymska.

Jak jeść czarnuszkę? Można wykorzystywać ją jako przyprawę do tłustych potraw, ale równie dobrze sprawdza się jako dodatek do kanapek czy sałatki. Świetnie pasuje jako smaczny dodatek do hummusu. Czarnuszka komponuje się między innymi z kolendrą, tymiankiem czy słodką papryką. Można również przygotować nalewkę z dodatkiem czarnuszki.

Czarnuszka - właściwości

Nasiona czarnuszki są bogate w alkaloidy diterpenowe i indazolowe. Znaleźć w nich można również steroidy, flawonoidy, kwasy tłuszczowe i olejek eteryczny. Dodatkową wartością nasion są między innymi witamina E, wapń, cynk, potas, żelazo i miedź. Czarnuszka ma działanie między innymi: - przeciwbakteryjne,  - przeciwzapalne,  - przeciwbólowe,  - przeciwutleniające,  - moczopędne,  - żółciopędne, - regulujące cykl miesięczny.

Czarnuszka - dawkowanie

Zalecana dawka nasion czarnuszki to dwa do pięciu gramów mielonych nasion, dwa razy dziennie. Jeżeli chodzi o olej, to zaleca się 500-1000 miligram, od dwóch do trzech razy dziennie. Po zakupie oleju należy jednak zapoznać się z ulotką bądź etykietą i sprawdzić zalecane dawkowanie. Przed rozpoczęciem stosowania oleju warto skonsultować się ze swoim lekarzem. Olejek mogą przyjmować również dzieci, ale w mniejszych ilościach i zaleca się, aby wprowadzać go dopiero po 12 miesiącu życia.

Olejek z czarnuszki - właściwości

Olej z czarnuszki najczęściej wykorzystywany jest w dermatologii i kosmetologii. Na co pomaga? Stosuje się go przy leczeniu chorób alergicznych, grzybic i neurodermatoz. Można go również stosować przy leczeniu przeziębień przy aromaterapii.

Jak pić olej z czarnuszki? Przede wszystkim zaleca się, aby nie spożywać go na czczo. Zwłaszcza w początkowej fazie stosowania. Na początku dobrze jest spożywać niewielką ilość oleju i stopniowo ją zwiększać.

Olej z czarnuszki stosować można między innymi na twarz. Łagodzi on zaczerwienienia i podrażnienia, jest też bardzo odżywczy. Jak stosować olej z czarnuszki na twarz? Na oczyszczoną twarz wystarczy nałożyć kilka kropli oleju i rozprowadzić je, nie wcierając zbyt mocno.

Olej z czarnuszki można stosować również na włosy. Olejowanie przy jego pomocy wygląda podobnie jak przy użyciu innych olejów. Można go wetrzeć w suche włosy lub nałożyć na mokre. Następnie wymasować skórę głowy i przykryć głowę na około 30-60 minut. Później zmyć olej z głowy szamponem.

Olej z czarnuszki - przeciwwskazania

Przeciwwskazaniem dla stosowania oleju z czarnuszki jest ciąża. U niektórych osób mogą pojawić się też objawy alergiczne po spożyciu lub nałożeniu oleju na skórę. Jeżeli masz jakiekolwiek dolegliwości medyczne, warto skonsultować stosowanie oleju z lekarzem.

Olej z czarnuszki - gdzie kupić?

W olejek z czarnuszki zaopatrzysz się przede wszystkim w aptekach oraz w sklepach ze zdrową żywnością. Jego cena waha się średnio od 40 do około 100-120 złotych za pół litra.

ZOBACZ >> Dziurawiec zwyczajny – właściwości i zastosowanie

Autor:aw//mro

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości