Informacje
 • COVID-19 i zanieczyszczone powietrze. "Nie jestem w stanie wychodzić z domu"

  16-10-2020 20:43 Trudna sytuacja w Indiach
  Hindusi boją się smogu, bo może zwiększać szanse na zakażenie koronawirusem Reuters

  Mieszkańcy Nowego Delhi, u których już wcześniej zdiagnozowano schorzenia takie jak astma, zaopatrują się w butle z tlenem i pulsoksymetry. Wszystko dlatego, że drastycznie pogarszająca się jakość powietrza w mieście może sprawić, że staną się bardziej podatni na zakażenie koronawirusem.

  Po miesiącach relatywnie czystego powietrza, które było skutkiem obostrzeń w związku z pandemią, zanieczyszczenie osiągnęło w tym miesiącu najgorszy poziom od dwóch lat. W piątek gęsty smog zawisł nad stolicą Indii, w której żyje 18 milionów ludzi.

  45-letni mieszkaniec Delhi Rupesh Gupta, który pokonał COVID-19, powiedział, że jest astmatykiem i miał trudności z oddychaniem zanieczyszczonym powietrzem miasta.

  - Nie jestem w stanie wychodzić z domu. Nawet jeśli spróbuję, oddychanie wymaga wysiłku - powiedział. Mężczyzna przez COVID-19 stracił matkę, więc jego niepokój jest wysoki. - Nigdy nie wiadomo, z jakiego źródła możemy ponownie zarazić się w naszym domu - powiedziała Reuterowi jego żona Neelam Gupta w ich rezydencji na zatłoczonych przedmieściach zachodniego Delhi.

  Rodzina kupiła 15-kilogramową butlę z tlenem do użytku w nagłych wypadkach oraz przenośny pulsoksymetr do codziennego pomiaru poziomu tlenu we krwi. Chcą też zaopatrzyć się w oczyszczacze powietrza.

  Zanieczyszczone powietrze a koronawirus

  Indeks jakości powietrza (AQI) przez cały tydzień wskazywał powietrze "bardzo słabej jakości" ze względu na wolniejszą prędkość porywów wiatru, przez co niebezpieczne cząstki PM2,5 zawieszają się w powietrzu.

  - Zanieczyszczenie powietrza osłabia drogi oddechowe, funkcje płuc stają się upośledzone. Wtedy wzrasta prawdopodobieństwo zakażenia COVID-19 - powiedział Vivek Nangia, kierujący szpitalem Max Super Specialty Hospital w Nowym Delhi.

  W piątek w Indiach potwierdzono ponad 17 tysięcy nowych przypadków koronawirusa. Łączna liczba przypadków jest szacowana na 7,3 miliona, co daje Indiom niechlubne drugie miejsce pod względem liczby zakażeń na świecie.

   

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...