Świat

Zamachowiec z Bangkoku "uciekł do Turcji"

Świat


Tajlandzka policja poinformowała, że główny podejrzany o zorganizowanie 17 sierpnia zamachu bombowego przed hinduistyczną świątynią w centrum Bangkoku zbiegł do Turcji.

Ustalono, że mężczyzna ten, posługujący się chińskim paszportem na nazwisko Abudureheman Abudusataer, opuścił Tajlandię w przededniu zamachu.

Wcześniej policja tajlandzka nie wykluczała, że mógł się on uciec do Chin. Ustalono jednak, że najpierw odleciał do Bangladeszu, a 30 sierpnia udał się stamtąd przez Delhi i Abu Zabi do Stambułu.

Wybuch bomby przed świątynią Erawan w Bangkoku 17 sierpnia zabił 20 osób, w tym 14 obcokrajowców. Był to najbardziej krwawy zamach w Tajlandii w ostatnich latach.

Jednym z motywów zamachu badanych przez policję jest zemsta mniejszości ujgurskiej, która wyznaje islam. W lipcu tajlandzkie władze deportowały ponad 100 Ujgurów do Chin, co wywołało międzynarodowe protesty, bowiem ta muzułmańska grupa etniczna jest prześladowana przez władze w Pekinie. Wzbudziło to m.in. oburzenie w Turcji, gdzie mieszka spora ujgurska społeczność. Podczas starć na tym tle zdewastowano konsulat Tajlandii w Stambule.

Autor: adso\mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: