Świat

Atak zamachowca-samobójcy. Osiem osób zginęło, co najmniej 25 rannych

Świat


Osiem osób zginęło, a co najmniej 25 zostało rannych w wybuchu, do którego doszło w porannych godzinach szczytu w środę w centrum Kabulu, w pobliżu cywilnej misji NATO "Resolute Support", zajmującej się szkoleniem afgańskiego wojska - podało afgańskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.

Wcześniej informowano o czterech zabitych i 22 rannych. Ofiary śmiertelne zamachu to afgańscy cywile. Wśród rannych jest trzech amerykańskich żołnierzy. Silna eksplozja była skutkiem ataku zamachowca-samobójcy. Według zastępcy rzecznika ministerstwa spraw wewnętrznych Nadżiba Danisza celem ataku były pojazdy, w tym transportery opancerzone wykorzystywane przez misję Sojuszu Atlantyckiego. Do wybuchu doszło niedaleko od ambasady Stanów Zjednoczonych.

Zniszczeniu uległo wiele prywatnych samochodów osobowych, które były zaparkowane w tej dzielnicy.

Doroczna ofensywa

Żadna organizacja na razie nie przyznała się do zorganizowania zamachu, ale niedawno afgańscy talibowie ogłosili początek swojej dorocznej ofensywy. Zapowiedzieli nasilenie ataków na siły bezpieczeństwa Afganistanu i międzynarodowe siły wojskowe w tym kraju. Tydzień wcześniej doszło do największego zamachu na afgańską bazę wojskową, w którym zginęło 140 osób. 10 talibów ubranych w mundury armii afgańskiej wjechało wówczas wojskowymi pojazdami do bazy Mazar-i-Szafir na północy kraju. Otworzyli ogień do żołnierzy jedzących posiłek w kantynie i opuszczających meczet po piątkowych modłach. Napastnicy użyli granatników.

Tysiące zabitych

Od wielu miesięcy sytuacja w Afganistanie znacznie się pogarsza, a rząd kontroluje tylko 60 procent terytorium kraju. Według amerykańskich źródeł wojskowych przez pierwsze 11 miesięcy 2016 roku talibowie zabili blisko 6,8 tysiąca policjantów i żołnierzy, a obecnie podejmują działania w dużych miastach. W kraju zwiększyły się też wpływy lokalnej filii Państwa Islamskiego.

Szkolenie afgańskiej armii

Misja szkoleniowa "Resolute Support" została stworzona po zakończeniu funkcjonowania ISAF (Międzynarodowe Siły Wsparcia Bezpieczeństwa) w Afganistanie, na podstawie porozumień ze szczytu NATO w Chicago w maju 2014 w celu kontynuacji wsparcia afgańskich sił bezpieczeństwa. Do jej zadań należy szkolenie i doradztwo afgańskiej armii i policji na poziomie operacyjnym i strategicznym bez udziału w walkach z rebeliantami.

Autor: bpm/tr / Źródło: PAP