Świat

"Założyciel demokratycznej Polski", "bohater naszych czasów". Kondolencje od ambasadorów

Świat

twitter.comSzybka reakcja ambasadora USA

Stephen D. Mull, ambasador USA w Polsce, za pośrednictwem Twittera złożył Polakom kondolencje po śmierci Tadeusza Mazowieckiego, "założyciela demokratycznej Polski". Żal po śmierci Mazowieckiego wyrazili na Twitterze również m.in. ambasadorowie Czech, Francji i Szwecji.

Jak poinformowała Katolicka Agencja Informacyjna, Mazowiecki zmarł w poniedziałek nad ranem, około godziny szóstej. Pierwszy premier III RP miał 86 lat.

Ambasador USA w Polsce, zawsze bardzo aktywny na Twitterze, gdzie na bieżąco komentuje aktualne sprawy, bardzo szybko odniósł się również do informacji o śmierci pierwszego premiera demokratycznej Polski.

Kondolencje za pośrednictwem Twittera złożył też były ambasador USA w Polsce Lee Feinstein. Jak napisał, wielkim zaszczytem dla niego był fakt, że gościł Tadeusza Mazowieckiego poprzedniego wieczoru na wystawie "Odkrywanie Ameryki na nowo".

Żal z powodu śmierci Mazowieckiego wyraził również ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce Robin Barnett. "Z głębokim żalem przyjąłem wiadomość o śmierci Tadeusza Mazowieckiego, którego rząd położył fundament pod sukces Polski" - napisał.

Kilka słów napisał również ambasador Francji Pierre Buhler. "Z przykrością i z bólem dowiedziałem się, że T. Mazowiecki nie żyje. On był prawdziwym bohaterem naszych czasów, któremu oddam należyty hołd" - można przeczytać na jego profilu. Tadeusza Mazowieckiego wspomina także ambasador Szwecji Staffan Herrstrom oraz ambasador Czech w Polsce Jan Sechter.

Mazowieckiego wspomina także szef Parlamentu Europejskiego Martin Schulz. ""Ze smutkiem dowiedziałem się o śmierci Tadeusza Mazowieckiego, wielkiego Polaka, zaangażowanego Europejczyka, człowieka dobrego i szlachetnego. Tracimy bojownika o wolność, reformatora, intelektualistę i męża stanu, który pomógł zmienić historię Polski i Europy" - napisał w specjalnym oświadczeniu szef PE.

Przypomniał również, że Mazowiecki grał ważną rolę w obaleniu reżimów komunistycznych w Polsce i całej środkowej i wschodniej Europie. "Był pierwszym niekomunistycznym polskim premierem po Drugiej Wojnie Światowej. Wprowadził Polskę na drogę politycznych i gospodarczych reform, które zaowocowały po latach członkostwem w Unii Europejskiej" - czytamy.

O Mazowieckim napisał także szef szwedzkiej dyplomacji Carl Bildt.

Tadeusz Mazowiecki nie żyje

Tadeusz Mazowiecki urodził się 18 kwietnia 1927 r. w Płocku. W wieku 11 lat stracił ojca. Bronisław Mazowiecki, znany lekarz zmarł rok przed wybuchem II wojny światowej. W 1946 r. Tadeusz ukończył Liceum Ogólnokształcące im. St. Małachowskiego w Płocku, następnie rozpoczął studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim, których nie ukończył.

Mazowiecki był ostatnim premierem PRL i pierwszym premierem III Rzeczypospolitej, wybranym po wyborach 4 czerwca 1989 r. Był jednym ze współzałożycieli oraz przewodniczącym Unii Demokratycznej i Unii Wolności. Był posłem na Sejm PRL III, IV i V kadencji, poseł na Sejm RP I, II i III kadencji (w latach 1991–2001). Od 2010 r. pełnił funkcję doradcy Prezydenta RP ds. polityki krajowej i międzynarodowej. Kawaler Orderu Orła Białego.

Autor: mk//gak / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: twitter.com

Raporty: