Świat

Koniec ery chavizmu. Po 16 latach w Wenezueli zwycięża opozycja

Świat

Aktualizacja:

Wenezuelska opozycja zdobyła w wyniku niedzielnych wyborów większość w parlamencie po raz pierwszy od 16 lat - poinformowały władze wyborcze. Prezydent Nicolas Maduro uznał w przemówieniu telewizyjnym porażkę swojego obozu politycznego.

Opozycyjna Koalicja na rzecz Jedności Demokratycznej (MUD) zdobyła co najmniej 99 miejsc w 167-osobowym parlamencie. Socjaliści uzyskali 46 mandatów. Prezydent Nicolas Maduro uznał w przemówieniu telewizyjnym porażkę swojej formacji - Zjednoczonej Partii Socjalistycznej Wenezueli (PSUV). O obsadzie pozostałych miejsc w parlamencie jeszcze nie poinformowano.

Opozycja już wcześniej ogłosiła zwycięstwo wyborcze. Kilka godzin po zamknięciu lokali wyborczych przywódcy MUD, w tym jej lider Henrique Capriles, poinformowali, że uzyskali większość w liczącym 167 miejsc jednoizbowym parlamencie.

"Wyniki są zgodne z oczekiwaniami. Wenezuela wygrała. I nic tego nie zmieni" - napisał na Twitterze Capriles.

Najtrudniejsze wybory

Były to najtrudniejsze od 1998 roku wybory dla zwolenników zmarłego prezydenta Hugo Chaveza i jego "rewolucji boliwariańskiej". Kontynuowanie przez Maduro polityki socjalnej, która za życia Chaveza pomogła wydobyć ze skrajnego ubóstwa około 30 proc. ludności, okazało się niezwykle trudne przy radykalnym spadku cen ropy naftowej.

Spadająca od 2014 roku cena wenezuelskiej ropy ze 100 dolarów za baryłkę osiągnęła 34,05 dolara (w piątek), a najwyższa na półkuli zachodniej inflacja wyniesie w Wenezueli na koniec tego roku 85 proc. W 2014 roku sięgała ona 68 proc, a w roku 2013 - 58 proc.

"Doskonały sojusz"

Przed wyborami obóz rządowy utworzył coś, co nazwał "doskonałym sojuszem" wyborczym. W jego skład wchodziły rządząca Zjednoczona Partia Socjalistyczna Wenezueli (PSUV) i 31 innych organizacji. Na listach wyborczych byli ministrowie, piosenkarze, sportowcy, dziennikarze i liderzy partii.

MUD miała w sondażach przewagę nad rządzącym PSUV wraz z sojusznikami, choć nie sprzyjała jej niekorzystna ordynacja wyborcza. Opozycja składała się z 30 różnorodnych partii od lewicy do skrajnej prawicy, które spajało odrzucenie chavizmu.

Autor: tg//gak / Źródło: Reuters

Tagi:
Raporty: