Świat

Wybory w Austrii: powtórka przełożona na grudzień. Tym razem problem z kopertami

Świat

Aktualizacja:
Wybory do powtórki
tvn241 lipca austriacki Trybunał Konstytucyjny nakazał powtórzenie drugiej tury wyborów prezydenckich [Materiał magazynu "Polska i świat" z lipca 2016 r.]

Powtórka drugiej tury wyborów prezydenckich w Austrii, planowana pierwotnie na 2 października, zostanie przełożona na 4 grudnia. Partie koalicyjne porozumiały się w tej sprawie z dwoma mniejszymi ugrupowaniami - poinformowała w poniedziałek agencja APA. Powodem przełożenia głosowania są wadliwe koperty z kartami do głosowania. Faworytem wyborów jest kandydat prawicowej Austriackiej Partii Wolności.

Wszystko zaczęło się 22 maja, gdy w drugiej turze wyborów prezydenckich kandydat prawicowo-populistycznej Austriackiej Partii Wolności (FPOe) Norbert Hofer przegrał różnicą niespełna 31 tys. głosów z popieranym przez polityczną lewicę byłym przywódcą austriackich Zielonych Alexandrem Van der Bellenem.

Skarga i wyrok

8 czerwca FPOe złożyła w Trybunale Konstytucyjnym wniosek zaskarżający oficjalny rezultat głosowania.

1 lipca austriacki Trybunał Konstytucyjny nakazał powtórzenie przeprowadzonej 22 maja drugiej tury wyborów prezydenckich, co uzasadnił nieprawidłowościami w przeliczaniu głosów oddanych pocztą w 14 okręgach i przedwczesnym ujawnianiem wyników głosowania.

Uzasadniając wyrok Trybunału jego prezes Gerhart Holzinger oświadczył, że w 14 okręgach wyborczych stwierdzono otwieranie nadesłanych pocztą głosów poza posiedzeniem komisji wyborczej, co oznacza naruszenie przepisów, służących zabezpieczeniu przed manipulacjami wyborczymi. Wybory trzeba powtórzyć w całej Austrii, gdyż dokonanie tego wyłącznie w okręgach, gdzie wystąpiły nieprawidłowości dotyczące głosowania drogą pocztową, nie byłoby technicznie możliwe. Zdaniem Trybunału powtórzenie wyborów w całym państwie jest niezbędne także z powodu przedwczesnego podawania częściowych wyników głosowania.

Zła jakość

Wśród kart odebranych już przez wielu zamierzających głosować pocztą wyborców są i takie, które po ich wypełnieniu i zaklejeniu zaczynają się rozpadać - czego efektem jest utrata urzędowej ważności. Winna jest najprawdopodobniej pracująca na zlecenie MSW drukarnia, która nie zadbała o odpowiednią jakość kleju.

"Za techniczne niedociągnięcia mogę tylko austriackie społeczeństwo przeprosić" - napisał minister. Produkcja nowych kopert ma zostać zlecona drukarni państwowej.

Autor: //gak,rzw / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości