Gruzini wybierali prezydenta. Po raz ostatni w powszechnym głosowaniu

TVN24


Do drugiej tury wyborów prezydenckich w Gruzji przechodzą kandydatka rządzącej partii Salome Zurabiszwili i przedstawiciel opozycji Grigol Waszadze - podał kanał Rustavi 2, powołując się na sondaż exit poll. Sondaż przeprowadzony na zlecenie rządzącej partii Gruzińskie Marzenie wskazuje natomiast na wygraną Zurabiszwili w pierwszej turze. Oficjalne wyniki Centralna Komisja Wyborcza ma podać w nocy z niedzieli na poniedziałek.

Według nieoficjalnych danych do drugiej tury wyborów prezydenckich w Gruzji przechodzą Salome Zurabiszwili, wspierana przez Gruzińskie Marzenie i Grigol Waszadze z opozycyjnego Zjednoczonego Ruchu Narodowego - podał kanał Rustavi 2, powołując się na sondaż Edison Research. Z danych amerykańskiej firmy Edison Research z godziny 16 wynika, że Zurabiszwili i Waszadze zdobyli po 40 proc. głosów.

Natomiast sondaż przeprowadzony na zlecenie rządzącej partii Gruzińskie Marzenie wskazuje jednoznacznie na wygraną Zurabiszwili. Zgodnie z tym badaniem Zurabiszwili zyskała 52,3 proc. głosów, a Waszadze - 28,1 proc. Dawit Bakradze z Europejskiej Gruzji, która w ubiegłym roku wyodrębniła się z ZRN, zdobył - według tego badania - 9,2 proc. głosów.

Oficjalne wyniki Centralna Komisja Wyborcza poda w nocy z niedzieli na poniedziałek.

Na listach wyborczych byli także między innymi: szef parlamentu w latach 2012-2016 Dawid Usupaszwili, wspierany przez partię Wolni Demokraci, lider Gruzińskiej Partii Pracy Szalwa Natelaszwili czy Zurab Dżaparidze z walczącego o legalizację marihuany ugrupowania Girczi.

Ostatnie powszechne wybory prezydenckie

Urzędujący od 2013 roku prezydent Giorgi Margwelaszwili ogłosił pod koniec sierpnia, że nie będzie ubiegał się o reelekcję. Według obserwatorów prezydent zrezygnował z kandydowania, gdyż nie chce być szefem państwa z ograniczonymi uprawnieniami. Po inauguracji nowego prezydenta wejdzie w życie nowelizacja konstytucji, zgodnie z którą część uprawnień szefa państwa będzie przekazana premierowi i parlamentowi. Będą to ostatnie bezpośrednie wybory prezydenckie w Gruzji.

Od 2024 roku prezydenta będzie wybierać kolegium, składające się z 300 delegatów - 150 parlamentarzystów i 150 przedstawicieli miejscowych władz. Prezydent zostanie wybrany na sześć lat. Od 2024 roku prezydencka kadencja będzie trwała pięć lat.

Autor: mjz//rzw / Źródło: TVN24, PAP

Tagi:
Raporty: