"Wszystko wybaczone". W nowym numerze "Charlie Hebdo" znów karykatura Mahometa


W kolejnym numerze satyrycznego tygodnika "Charlie Hebdo", który jest przygotowywany przez ocalałych ze środowego ataku na redakcję, znajdzie się karykatura proroka Mahometa. I to na okładce. Postać z karykatury trzyma tabliczkę "Je suis Charlie" ("Jestem Charlie") i towarzyszy jej napis "wszystko wybaczone".

Pytany już w poniedziałek w radiu France Info o możliwość opublikowania rysunków przedstawiających proroka w numerze, który ukaże się w środę, prawnik czasopisma Richard Malka odparł: - Z pewnością. Nie ustąpimy w żadnej mierze. Jeśli tak by się stało, to wszystko nie miałoby sensu.

Kilka godzin później ukazała się okładka wydania z 14 stycznia. Widać na niej postać trzymającą tabliczkę "Je suis Charlie" ("Jestem Charlie"), której towarzyszy napis "wszystko wybaczone".

Okładka "Charlie Hebdo" po zamachu

Kolejne wydanie będzie miało nakład 1 mln egzemplarzy i zostanie przetłumaczone na 16 języków - poinformował również w poniedziałek współpracownik "Charlie Hebdo" Patrick Pelloux. Zwykły nakład tygodnika wynosił 60 tys. Według agencji AFP pismo ostatnio miało trudności - sprzedawało około 35 tysięcy egzemplarzy. Dzień po demonstracjach przeciwko terroryzmowi i marszach poparcia dla wolności słowa, w których we Francji wzięło udział prawie 4 mln osób, twórcy następnego numeru zapowiadają, że nie zmienią swej polityki redakcyjnej. - Drwimy z samych siebie, z polityków, religii. To stan ducha - podkreślił Malka.

Problemy z karykaturami

W 2006 roku wzburzenie w krajach islamskich wywołało przedrukowanie przez "Charlie Hebdo" karykatur Mahometa, które wcześniej opublikował duński dziennik "JyllandsPosten". Od tego czasu redakcja francuskiego tygodnika, którego satyra wymierzona była także w inne religie i w polityków, otrzymywała liczne listy z pogróżkami. Została także podpalona.

- Nie mamy nigdy prawa krytykować żyda dlatego, że jest żydem, muzułmanina, bo jest muzułmaninem, chrześcijanina, bo jest chrześcijaninem (...). Ale można powiedzieć wszystko, co się chce, najgorsze rzeczy, i my je mówimy, na temat chrześcijaństwa, judaizmu i islamu, bo ponad pięknymi sloganami na tym właśnie polega "Charlie Hebdo" - zaznaczył Malka.

Czym jest magazyn "Charlie Hebdo"?
Czym jest magazyn "Charlie Hebdo"?TVN24 BiS

Środowy numer przygotują tylko członkowie redakcji; nie będzie on zawierał rysunków współpracowników, którzy w ostatnich dniach opublikowali liczne prace w hołdzie ofiarom zamachu z ubiegłego tygodnia. Ocalałych z ataku przyjęła w swej paryskiej siedzibie redakcja lewicowej gazety "Liberation".

12 zabitych

W atakach terrorystycznych, których sprawcy deklarowali przynależność do organizacji dżihadystycznych, zginęło w Paryżu 17 osób. W środę w zamachu na redakcję "Charlie Hebdo" bracia Said i Cherif Kouachi zastrzelili 12 osób, w tym głównych rysowników pisma. Dzień później powiązany z napastnikami Amedy Coulibaly zabił w Paryżu policjantkę, a w piątek wziął zakładników w sklepie z żywnością koszerną, zabijając cztery osoby. Terroryści zginęli w piątek podczas operacji sił specjalnych francuskiej policji.

[object Object]
14.01.2015 | Francja: nowy numer „Charlie Hebdo” wyprzedany na pniuFakty TVN
wideo 2/20

Autor: mtom\kwoj / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości