Świat

"Wszyscy zjednoczeni przeciwko trojce". Tysiące ludzi na ulicach Madrytu

Świat


Pod hasłem "Wszyscy zjednoczeni przeciwko trojce" tysiące ludzi przeszły w sobotę, przy dźwiękach bębnów i gwizdków, ulicami Madrytu w ramach europejskiego dnia demonstracji przeciwko kryzysowi i polityce oszczędności.

W Hiszpanii zaplanowano tego dnia 80 różnych zgromadzeń. Koordynujący je ruch potępia "wielką porażkę polityki oszczędności, eksmisji, reformy pracy i prywatyzacji", wymaganych przez trojkę, czyli Komisję Europejską, Europejski Bank Centralny i Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

"Wszystko pod dyktando trojki"

W Madrycie barwny pochód przeszedł przed przedstawicielstwo Komisji Europejskiej. Niektórzy trzymali republikańskie flagi w chwili, gdy notowania monarchii, na której ostatnio zaciążyły skandale, bezprecedensowo spadły w sondażach. Uczestnicy marszu zwracali uwagę, że "rządy w Europie robią wszystko pod dyktando trojki, za cenę zubożenia pracujących".

Redukują deficyt do poziomu wymaganego przez UE

Rząd Hiszpanii wprowadza rygorystyczne środki oszczędnościowe, które mają pomóc w uniknięciu konieczności zwrócenia się o pożyczkę ratunkową i zredukować deficyt budżetowy do poziomu wymaganego przez UE. Zakrojony na szeroką skalę program oszczędności ma przynieść 150 miliardów euro w latach 2012-2014. Podobne demonstracje zorganizowano w sobotę także m.in. w Lizbonie i Frankfurcie nad Menem. Według niemieckiej agencji dpa, demonstracje były jednak mniej liczne niż oczekiwali ich organizatorzy.

Autor: ktom//bgr / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości