Świat

Wspólne posiedzenie rządów. Pierwsze od 1993

Świat

Aktualizacja:
Wikipedia/David Sedlecky (CC-BY-SA)Petr Neczas spotkał się z Robertem Fico

Wspólne posiedzenie rządów Czech i Słowacji, pierwsze od podziału Czechosłowacji 1 stycznia 1993 roku, odbyło się w poniedziałek, najpierw w czeskiej miejscowości Uherske Hradisztie, a następnie w słowackim Trenczynie.

Premier Czech Petr Neczas podkreślił, że to historyczne posiedzenie obu gabinetów, odbywające się dzień po obchodach 94. rocznicy utworzenia Czechosłowacji, "dowodzi ponadstandardowych i bezkonfliktowych stosunków dwustronnych między obu państwami".

- Zamierzamy koordynować współpracę w polityce zagranicznej i w dziedzinie obronności - zapowiedział premier Słowacji Robert Fico na konferencji prasowej w Trenczynie.

Neczas i Fico podpisali deklarację o dalszym pogłębieniu współpracy w dziedzinie energetyki, szkolnictwa i transportu, a ministrowie obu rządów przedstawili nowe inicjatywy.

Czesi zainwestują w słowacką kolejową spółkę transportową "Cargo", która stanie się dzięki temu znaczącą firmą przewozową w Unii Europejskiej.

Podkreślono wspólne zainteresowanie rozwojem energetyki jądrowej. Czesi zamierzają dobudować dwa bloki do siłowni jądrowej w Temelinie. Słowacy stawiają na rozwój siłowni w Mochovcach. Fico zaakcentował, że Słowacja i Czechy stawiają na rozwój energetyki jądrowej. - To priorytet naszej gospodarki - podkreślił szef słowackiego rządu.

Petr Neczas ujawnił, że czeski holding energetyczny CEZ jest zainteresowany zakupem akcji słowackiego monopolisty gazowego SPP i przejęciem w nim kontroli menedżerskiej. SPP jest jedynym dostawcą rosyjskiego gazu na Słowację i zapewnia tranzyt rosyjskiego gazu do Europy Zachodniej.

Będą coroczne spotkania

Ministrowie obrony obu krajów - Aleksandr Vondra i Martin Glvacz - podpisali protokół dotyczący współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa. Chodzi między innymi o zakup radiolokatorów, które miałyby monitorować oba kraje, wspólne ćwiczenia wojskowe i przedsięwzięcia o charakterze logistycznym.

Ministrowie zdrowia podpisali natomiast umowę o opiece zdrowotnej w rejonach przygranicznych.

Znaczącą inwestycją turystyczną na słowacko-czeskim pograniczu ma być przedłużenie 53-kilometrowego kanału Otrokovice-Rohaty na rzece Morawie. W ubiegłym roku ten rejon, który jest największą atrakcją turystyczną południowych Moraw, odwiedziło 65 tysięcy osób.

Wyrażono zainteresowanie wspólną organizacją imprez sportowych. Czesi w 2015 roku organizują mistrzostwa świata w hokeju na lodzie, a Słowacy są zainteresowani organizacją podobnej imprezy i chętnie skorzystają z czeskich doświadczeń.

Premierzy uzgodnili, że podobne spotkania rządowe będą się odbywały jesienią każdego roku.

Autor: abs/mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia/David Sedlecky (CC-BY-SA)