Świat

Moskwa zagrała z Wielką Orkiestrą. Pierwszy raz w historii

Świat

WOŚP 2019. Po raz pierwszy zorganizowano sztab w Moskwietvn24
wideo 2/35

Na tegorocznej finałowej mapie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy pojawiła się Rosja. W moskiewskiej zbiórce brali udział Polacy i uczący się polskiego Rosjanie. Na licytacji najwyższą cenę osiągnął autograf bardzo lubianej w Rosji aktorki Barbary Brylskiej.

GRUPA TVN JEST GOSPODARZEM I PARTNEREM 27. FINAŁU WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY. #WOSPwTVN24

W niedzielę odbywa się 27. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Orkiestra gra pod hasłem "Pomaganie jest dziecinnie proste. Gramy dla dzieci małych i bez focha". Celem tegorocznej akcji jest zakup nowoczesnego sprzętu medycznego dla specjalistycznych szpitali dziecięcych.

ZOBACZ NASZĄ RELACJĘ Z 27. FINAŁU WOŚP >

Po raz pierwszy w Moskwie

Zbiórkę funduszy w Moskwie zorganizowano w formie imprezy zamkniętej. Wzięli w niej udział mieszkający w Moskwie Polacy - uczestnicy działającego w stolicy Rosji klubu języka polskiego, prowadzonego przez Bognę Elizarową, i przedstawiciele Polonii. Jak powiedziała Polskiej Agencji Prasowej Elizarowa, finału WOŚP nigdy dotąd w Moskwie nie organizowano.

Na początku spotkania odbyła się prezentacja WOŚP, w celu przybliżenia rosyjskim uczestnikom tej formy działalności charytatywnej.

"Ta akcja zbliża Polaków"

Na licytację przeznaczono m.in. oryginalną ciupagę góralską, zestawy polskich filmów i literatury, koszulki i kalendarz ścienny WOŚP. Najwyższą cenę osiągnął autograf Barbary Brylskiej, który został sprzedany za 3 tysiące rubli (równowartość około 170 złotych). Polska aktorka "jest szalenie popularna w Rosji, tutaj to jest naprawdę gwiazda" – podkreśliła Elizarowa. Częścią imprezy było wspólne śpiewanie polskich przebojów i oglądanie transmisji telewizyjnej finału WOŚP z Warszawy. Przez cały czas trwała sprzedaż charytatywna zaoferowanych przez uczestników imprezy przedmiotów. Głównie były to książki, ale też płyty z muzyką polską i wypieki domowe - potrawy polskiej kuchni. - Jak się dowiedziałam, że jest sztab w Moskwie, to się bardzo ucieszyłam i chciałam też wspomóc Orkiestrę. Wiem, że to naprawdę działa - powiedziała Alina. Jej matka jest Polką, a ojciec Rosjaninem. Przed kilkoma laty Alina była w Warszawie podczas finału WOŚP. - Myślę, że ta akcja zbliża Polaków - oceniła. Najmłodszym uczestnikiem 27. finału WOŚP w Moskwie był dziewięciomiesięczny Kostek, syn polsko-rosyjskiego małżeństwa, Malwiny i Saszy. - Wcześniej uczestniczyłam w WOŚP, dwukrotnie byłam wolontariuszką, byłam również w studiu telewizyjnym Orkiestry, dlatego też zdecydowałam się uczestniczyć w tym wydarzeniu w Moskwie - powiedziała Malwina. Na licytację zaoferowała własne książki, w tym jedno z dzieł Henryka Sienkiewicza po rosyjsku. Sama miała nadzieję zdobyć ilustrowane wydanie "Pana Tadeusza".

27. Finał

Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to organizacja pozarządowa w Polsce, ciesząca się największym zaufaniem społecznym. 

Powstała w 1993 roku - od tego czasu co roku, na początku stycznia, organizuje wielką zbiórkę pieniędzy.

Za zebrane środki Fundacja WOŚP kupuje i przekazuje w darze przede wszystkim szpitalom dziecięcym w Polsce najnowocześniejszy sprzęt medyczny. 

Finał WOŚP to jednodniowa zbiórka publiczna, organizowana przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. W ciągu 26 Finałów WOŚP fundacja zebrała i przeznaczyła na wsparcie polskiej medycyny kwotę ponad 951 milionów złotych.

ZOBACZ NASZ SERWIS O WOŚP >

Autor: ads//rzw / Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24