Świat

Stołówki mają serwować wieprzowinę. Nawet jeśli to prowokuje muzułmanów

Świat

Shutterstock Kierownictwo stołówek zostało jednocześnie zobowiązane do takiego budowania menu, aby znalazło się też coś dla wegetarian czy wyznawców innych religii

Władze 60-tysięcznego miasta Randers w Danii wydały nakaz serwowania popularnych w tym kraju dań z wieprzowiny w miejskich stołówkach. Część opinii publicznej opowiadała się za wycofaniem z jadłospisu potraw, które mogłyby prowokować miejscowych wyznawców islamu.

Duńska tradycja gastronomiczna "ma zająć centralne miejsce w kartach dań, co ma wyrażać się w podawaniu wieprzowiny na równi z innymi potrawami" - stwierdziły władze miasta, cytowane przez agencję AFP.

Kierownictwo stołówek zostało jednocześnie zobowiązane do takiego budowania menu, aby wegetarianie czy wyznawcy innych religii mogli znaleźć w nim "zdrowe i smaczne potrawy". Wieprzowina jest podstawą kuchni duńskiej.

"Nie będą narzucać, co mają jeść duńskie dzieci"

Decyzję władz miejskich z zadowoleniem przyjęła antyimigrancka Duńska Partia Ludowa. "Brawo Randers! Zamierzamy zwalczać reguły wynikające z islamu, które próbuje nam się narzucać, określając, co mają jeść duńskie dzieci" – napisał w specjalnym oświadczeniu rzecznik partii Martin Henriksen. Oburzenie wyraził natomiast były minister do spraw integracji (w latach 2014-2015) w poprzednim lewicowym rządzie Manu Sareen, który nazwał decyzję skandaliczną. - To niewiarygodne, w jakie sprawy angażują się radni – ocenił.

Autor: rzw / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock