TVN24 | Świat

Rekordowa nagroda za pomoc we wskazaniu zabójców 9-letniej Olivii. To równowartość ponad miliona złotych

TVN24 | Świat

Autor:
kkow//am
Źródło:
BBC, Liverpoolecho

Organizacja Crimestoppers oferuje rekordową sumę 200 tysięcy funtów za pomoc w śledztwie w sprawie zabójstwa 9-letniej Olivii Pratt-Korbel. Dziewczynka została zastrzelona 22 sierpnia w Liverpoolu.

200 tysięcy funtów, czyli ok. 1,09 mln zł – taka kwota jest oferowana osobie, która przekaże informacje, które pomogą znaleźć i skazać zabójcę 9-letniej Olivii Pratt-Korbel. Kwota nagrody znacznie wzrosła po tym, jak organizacja charytatywna Crimestoppers ogłosiła, że jej założyciel Lord Ashcroft podwoił początkową sumę 50 tys. funtów do kwoty 100 tys. funtów, a anonimowy prywatny darczyńca dodatkowo zaoferował kolejne 100 tysięcy.

- Ta sprawa była niesamowicie szokująca, nie tylko dla tych, którzy zostali bezpośrednio dotknięci, ale także dla Liverpoolu i całego narodu. Cieszę się, że dzięki wsparciu prywatnego darczyńcy Crimestoppers może teraz zaoferować rekordową kwotę 200 tysięcy funtów za informacje, które pozwolą złapać zabójcę Olivii – stwierdził Lord Ashcroft. - Cenne młode życie zostało utracone, więc potrzebujemy każdego wysiłku, by znaleźć osoby zaangażowane w to przerażające zabójstwo – dodał.

Rekordowa nagroda za wskazanie zabójców Olivii Pratt-Korbel

Kwota jest największą pojedynczą ofertą w historii charytatywnej organizacji Crimestoppers. Została ogłoszona po tym, jak policja ujawniła szczegóły dotyczące broni użytej w strzelaninie i przyrzekła złapać "toksycznego osobnika, który pozbawił Olivię jej przyszłości". Detektywi przekazali, że pistolet powiązany z zabójstwem Olivii został użyty w dwóch innych atakach w Dovecot (wschodniej dzielnicy Liverpoolu) w ciągu ostatnich dwóch i pół roku. - Osoby zaangażowane w to odrażające przestępstwo zatruwają tę społeczność - stwierdził detektyw Mark Kameen. Zaapelował również do tych, którzy mają jakiekolwiek informacje na temat wydarzeń z 22 sierpnia. - Milczenie nie jest opcją dla nikogo - stwierdził.

Crimestoppers apeluje o pomoc w sprawie Olivii

Dyrektor Naczelny Crimestoppers Mark Hallas zaapelował też do tych, którzy boją się ujawniać. - Jeśli jesteś zbyt przerażony, aby porozmawiać z policją, pamiętaj, że nasza organizacja charytatywna, Crimestoppers, jest tutaj, aby pomóc ci zrobić właściwą rzecz. Powiedz Crimestoppers, co wiesz, zachowując całkowitą anonimowość. Crimestoppers dotrzymuje obietnicy ochrony tożsamości od czasu, gdy rozpoczęliśmy działalność pod koniec lat 80. – zapewnił. - Kiedy skontaktujesz się z Crimestoppers, nigdy nie poprosimy o podanie danych osobowych ani nie będziemy ich przechowywać. Prosimy jedynie o powiedzenie nam o tym, co wiesz o śmierci Olivii – dodał.

Zabójstwo Olivii Pratt-Korbel

Do zabójstwa 9-letniej Olivii Pratt-Korbel doszło 22 sierpnia w Liverpoolu. W kierunku domu, w którym przebywała Olivia ze swoją mamą Cheryl, podbiegło dwóch mężczyzn. Jeden z nich (skazany w przeszłości włamywacz Joseph Nee) - mimo oporu kobiety - wtargnął do środka. Kiedy mama Olivii próbowała zamknąć drzwi przed drugim z mężczyzn - padł strzał, który ranił ją w rękę i trafił w klatkę piersiową ukrywającej się za plecami kobiety 9-latki. Dziewczynka została przewieziona do szpitala, ale jej życia nie udało się uratować. Do tej pory - w związku z tragedią - służby aresztowały dziewięć podejrzanych osób.

Więcej na ten temat pisaliśmy w portalu tvn24.pl

Poruszenie wśród społeczności po zabójstwie Olivii

Zabójstwo 9-latki wywołało ogromne poruszenie wśród mieszkańców miasta. W czwartek, 15 września - w dzień pogrzebu dziewczynki - w uroczystości poza rodziną i znajomymi wzięły udział setki mieszkańców Liverpoolu. Przed samą ceremonią w okolicach znajdującego się nieopodal miejsca tragedii kościoła zapanowała przejmująca cisza. Żałobnicy zostali poproszeni o włożenie czegoś różowego, by uczcić pamięć Olivii. Jej szkoła również została ozdobiona różowymi dekoracjami. W uroczystości wzięli także udział umundurowani policjanci.

Trumna została przywieziona na nabożeństwo żałobne w białym powozie, którą ciągnęły białe konie. Idąca za trumną mama Olivii trzymała w rękach różowego misia. - Liv dotknęła serc tak wielu ludzi. Była kochana i uwielbiana przez wszystkich. Nigdy nie zostanie zapomniana - powiedziała podczas uroczystości Cheryl Korbel.

Autor:kkow//am

Źródło: BBC, Liverpoolecho

Źródło zdjęcia głównego: Merseyside Police

Pozostałe wiadomości