W pandemii mniej kradzieży i napadów, więcej oszustw w internecie i przemocy domowej

Autor:
asty\mtom
Źródło:
PAP

Brytyjski urząd statystyczny ONS podał, że liczba zarejestrowanych przestępstw w Anglii i Walii zmniejszyła się w 2020 roku o 8 procent, przy czym szczególnie duży spadek nastąpił w okresach obowiązywania lockdownów z powodu koronawirusa.

Bardzo znaczący spadek przestępstw nastąpił w okresie od kwietnia do czerwca, gdy trwał pierwszy, najbardziej rygorystyczny lockdown. Później, pomiędzy lipcem a wrześniem, po złagodzeniu restrykcji, statystyki wzrosły, a pod koniec roku, wraz z nowymi obostrzeniami liczba przestępstw ponownie spadła.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Wskutek tego, że przez sporą część roku ludzie znacznie więcej czasu spędzali w domach, a sklepy inne niż sprzedające towary pierwszej potrzeby były zamknięte, znacznie mniej było kradzieży, włamań, napaści, co przełożyło się na zauważalny spadek w ogólnej liczbie zarejestrowanych przestępstw. Więcej było natomiast przypadków przemocy domowej i oszustw w internecie.

Spadki kradzieży i przestępstw z użyciem broni palnej

Łączna liczba kradzieży spadła w ciągu roku o 26 proc. w porównaniu z 2019 rokiem, z czego kradzieży dokonanych wobec osób o 42 proc., kradzieży sklepowych o 29 proc., kradzieży z włamaniem o 24 proc., a kradzieży pojazdów o 21 proc. O 11 proc. zmniejszyła się liczba przestępstw z użyciem broni palnej, a o 9 proc. - z użyciem noży i innych ostrych narzędzi. Na to ostatnie wpłynął przede wszystkim 29-procentowy spadek napadów rabunkowych z użyciem noży.

Liczba zabójstw spadła w 2020 roku o 12 proc., choć na rozmiar tego spadku wpłynął wyższy punkt odniesienia spowodowany zdarzeniem z 2019 roku, gdy w ciężarówce znaleziono ciała 39 Wietnamczyków przemycanych do Wielkiej Brytanii. Wyłączając to zdarzenie, liczba zabójstw w 2020 roku spadła o 6 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem i wyniosła 625. Natomiast liczba odnotowanych przez policję przestępstw na tle seksualnym spadła o 7 proc., a gwałtów o 6 proc. do 55,6 tys.

Przemoc domowa i oszustwa w internecie

Statystyki potwierdzają obawy, że z powodu lockdownów więcej było przypadków przemocy domowej - ich liczba wzrosła w 2020 roku o 7 proc. do ponad 839 tys. Aż o 38 proc. wzrosła liczba oszustw w internecie, związanych z zakupami lub aukcjami internetowymi, bądź wyłudzeniami. Ale w tej kategorii wyjątkiem są oszustwa związane z biletami na imprezy masowe, których liczba spadła o 68 proc., co jest efektem tego, że większość tych imprez odwołano.

O 15 proc. w ciągu roku zwiększyła się też liczba przestępstw związanych z narkotykami, ale jak wyjaśnia ONS, było to spowodowane zmasowanymi akcjami policyjnymi wymierzonymi w ten rodzaj przestępczości, które miały miejsce od kwietnia do czerwca 2020 roku.

Autor:asty\mtom

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości