Świat

Wielka Brytania ogłasza czerwony alert. "Atak terrorystyczny wysoce prawdopodobny"

Świat


Stopień zagrożenia terrorystycznego podniesiono w piątek w Wielkiej Brytanii z trzeciego do drugiego poziomu w pięciostopniowej skali. Szefowa brytyjskiego MSW Theresa May powiedziała, że to reakcja na rozwój sytuacji w Syrii i Iraku.

"To oznacza, że atak terrorystyczny jest wysoce prawdopodobny, ale nie ma informacji wywiadowczych, które sugerowałyby, iż jest on bezpośrednio bliski" - wskazała May w oświadczeniu.

"Podwyższenie stopnia zagrożenia jest związane z rozwojem wydarzeń w Syrii i Iraku, gdzie ugrupowania terrorystyczne planują ataki przeciwko Zachodowi. Jest prawdopodobne, że niektóre z tych planów obejmują wykorzystanie cudzoziemskich bojowników, którzy przybyli tam ze Zjednoczonego Królestwa i Europy" - napisała May.

DPA zwraca uwagę, że stopień zagrożenia podniesiono w Wielkiej Brytanii do poziomu drugiego po raz pierwszy od 2011 roku. Decyzje podejmuje Joint Terrorism Analysis Center - gremium ekspertów wojskowych i cywilnych, działających niezależnie od rządu.

Cameron: kalifat zagrożeniem dla Wielkiej Brytanii

Głos w sprawie zagrożenia terrorystycznego zabrał także premier David Cameron, który nazwał powstanie kalifatu "zagrożeniem dla Wielkiej Brytanii". Cameron powiedział, że według służb ponad 500 Brytyjczyków wyjechało walczyć do Syrii i Iraku. Przypomniał jednocześnie, że prowadzona jest walka z ekstremizmem, a nie z religią.

David Cameron zapowiedział, że zaproponuje nowe przepisy, które utrudniłyby obywatelom brytyjskim wyjazdy do Syrii i Iraku, gdzie dołączają oni do walczących tam dżihadystów. Chodzi m.in. o ułatwienie odbierania paszportów.

- W poniedziałek złożę oświadczenie w Izbie Gmin. Będzie w nim mowa o dalszych krokach w celu powstrzymania ludzi przed wyjazdami, łącznie z przepisami, które ułatwią odbieranie im paszportów - powiedział Cameron na konferencji prasowej.

Reakcja na zabójstwo dziennikarza

Reuters pisze, że po zamordowaniu amerykańskiego dziennikarza Jamesa Foleya prawie dwa tygodnie temu przez dżihadystę mówiącego z brytyjskim akcentem pojawiły się w Wielkiej Brytanii żądania sięgnięcia przez władze po dodatkowe środki bezpieczeństwa, by uporać się z Brytyjczykami przyłączającymi się do radykalnych ugrupowań na Bliskim Wschodzie. Pojawiły się też obawy, że ci, którzy udali się walczyć w Syrii i Iraku, wrócą do Wielkiej Brytanii, by dokonywać ataków terrorystycznych.

ONZ: w Iraku natrafiono na ponad 200 zbiorowych grobów ofiar IS
ONZ: w Iraku natrafiono na ponad 200 zbiorowych grobów ofiar ISReuters
wideo 2/20

Autor: kło//plw/kwoj / Źródło: PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu

Tagi:
Raporty: