Wiek, religia, przynależność etniczna. Ameryka podzielona wyborami

Świat


Kobiety częściej głosowały na Hillary Clinton, a mężczyźni na Donalda Trumpa - wynika z badań exit poll przygotowanych na zlecenie telewizji CNN. Którzy Amerykanie zdecydowali, że prezydentem elektem został republikanin, a jacy chcieli zobaczyć w Białym Domu demokratkę?

Telewizja CNN na swojej stronie internetowej prezentuje wyniki exit poll, czyli wyniki badania przeprowadzonego na wyborcach wychodzących z lokali wyborczych. We wtorek 8 listopada przepytano 24,5 tys. amerykańskich obywateli.

Respondenci odpowiadali na różne pytania. Oprócz ogólnych, dot. płci, wieku i wykształcenia, byli proszeni o podanie także danych wrażliwych - pochodzenia rasowego, poglądów politycznych, przekonań religijnych.

Tak powstały portrety wyborców Hillary Clinton i Donalda Trumpa.

Płeć: mężczyźni za Trumpem, kobiety za Clinton

Z badań exit poll wynika, że mężczyźni częściej głosowali na Trumpa (53 proc.), a rzadziej na Clinton (41 proc.). Z kolei kobiety liczniej oddawały głosy na reprezentantkę demokratów (54 proc.), niż na przedstawiciela Partii Republikańskiej (42 proc.).

Podział wyborców ze względu na płećtvn24.pl

Wiek: młodzi za Clinton

Ankieterzy prosili respondentów o podanie wieku. Okazuje się, że młodsi ludzie znacznie częściej głosowali na Hillary Clinton, a starsi na Donalda Trumpa.

Ponad połowa młodych ludzi w wieku 18-29 lat (55 proc.) i połowa w wieku 30-44 lat zagłosowała na Clinton. Wśród najmłodszych wyborców (18-29 lat) tylko nieco ponad jedna trzecia osób (37 proc.) głosowała na Trumpa.

Wśród ludzi starszych tendencje się odwróciły. Ci przeważnie oddawali głos na republikanina. Zrobiło tak po 53 proc. wyborców w wieku 45-64 i starszych niż 65 lat.

Podział wyborców ze względu na wiektvn24.pl

Przynależność etniczna: tylko biali Amerykanie za Trumpem

Aż 70 proc. pytanych wyborców stanowili biali Amerykanie. Ci w przewadze - jak pokazują badania exit poll - głosowali na Trumpa. Zrobiło tak 58 proc. pytanych głosujących, na jego konkurentkę zagłosowało z kolei tylko 37 proc. białych Amerykanów.

Clinton wygrała w pozostałych grupach. Głosowali na nią Afroamerykanie, Latynosi i Azjaci. Najmniej głosów Trump dostał od Afroamerykanów, bo tylko 8 proc. (Clinton - 88 proc.). W przypadku Latynosów i Azjatów niemal co trzeci z nich chciał Trumpa w Białym Domu.

Podział wyborców ze względu na przynależność etnicznątvn24.pl

Wyznanie: żydzi zdecydowanie za Clinton

Clinton wygrał wśród wyznawców dwóch największych wyznań w USA: protestantów i katolików, zdobywając odpowiednio 58 i 52 proc. ich głosów.

Z kolei żydzi zdecydowanie opowiedzieli się za Clinton (71 proc.), rzadziej oddając głos na Trumpa (24 proc.). Clinton zwyciężyła wśród przedstawicieli innych mniejszych religii i wyznań (62 proc.) i ateistów (68 proc.).

Podział wyborców ze względu na wyznanietvn24.pl

Autor: pk/adso / Źródło: CNN

Magazyny:
Raporty: